אמנות במרחב הציבורי – פסלי חוצות

תערוכת "פיסול במרחב העירוני"  בכנס הארצי  לגינון נוי ונוף 2013, בהפקת האיגוד המקצועי של האמנים הפלסטיים
תערוכת "פיסול במרחב העירוני" בכנס הארצי לגינון נוי ונוף 2013, בהפקת האיגוד המקצועי של האמנים הפלסטיים

בחודש פברואר 2013 התקיים באילת, הכנס הארצי לגינון נוי ונוף של האירגון לגננות ונוף בישראל. הכנס, היחיד והגדול מסוגו בארץ,  בו נפגשו השנה מעל ל-500 משתתפים, עס בניהול הגינון בהתאמה לאזורים שונים בארץ, ובתכנון הגן העירוני בישראל וחשיבותו למרחב הציבורי.

במרכז הכנס התקיים מושב מיוחד במעמד ראש עיריית אילת, מר מאיר יצחק הלוי, במסגרתו הוזמנה  האמנית ורדה גבעולי (פסלת אבן בכירה, חברת הוועד המנהל של האיגוד המקצועי של האמנים הפלסטיים בישראל) בנושא, פיסול במרחב הציבורי-תהליך בחירה ותכנון של פיסול חוצות. ההרצאה התמקדה בחשיבות התכנון והבחירה של יצירת אמנות למרחב ציבורי, לאור חוק זכויות יוצרים 2007 , הפרק הדן בזכויות מוסריות.

 

לתקציר ההרצאה "אמנות במרחב הציבורי – פסלי חוצות" מאת ורדה גבעולי (לחץ כאן)

 

לקראת הכנס, הוציא האיגוד קול קורא  לחברי האיגוד המציגים עבודות במרחב הציבורי לשלוח תיעוד מצולם מעבודותיהם בתחום הפיסול המונומטאלי, וטקסט מלווה המתאר את פועלם. במסגרת הכנס הוצגה תערוכה בהפקת האיגוד "פיסול במרחב העירוני", בה השתתפו כ-30 אמנים ישראליים שעבודתם מעשירה את המרחב הציבורי. הצגת האמנים בפני האנשים המאיישים תפקידים בעיריות השונות, המקנים להם מנדט לבחירת העבודות מהווה נדבך חשוב לחשיפתם לפיסול בר קיימא, ולאמנים המקצועיים בתחום.

כבכל העולם, גם בארץ שילוב אמנות כערך תרבותי במרחב הציבורי הנו נדבך חשוב בחיי הקהילה. תהליך בחירה ותיכנון של פיסול חוצות משפיע לא רק על העלויות המיידיות, אלא גם על אחזקה יעילה במחיר סביר לשנים ארוכות. אנו מקווים כי שיתוף פעולה זה יביא לדו שיח פורה בין עולם האמנות המקצועי לבין האמונים על המרחב הציבורי.

לאתר הכנס

"הפיסול הציבורי של היום יהפוך מחר  למונומנט היסטורי.  כמו קהילות שעובדות כעת לשמר את פסלים  ואנדרטאות הקיימים,  על הדורות הבאים לשמר אמנות שנוצרה היום. אותם  הנגעים הנראים באוספים ישנים ישפיעו בעתיד גם על העבודות החדשות . תמיכה ציבורית חיונית להישרדות פסלי החוצות. תמיכה זו אפשר להשיג  באמצעות חינוך שיתוףת הקהילה." (מתוך המדריך לבחירת פיסול חוצות "מהיום למחר" שהתפרסם בארצות הברית)

 

 

 

 

קטגוריה: תיעוד

פוסט הבא: פוסט קודם:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *