האם השרה תבין שאמנים חייבים להביע עמדות ביקורתיות?

הקטע המתייחס לתחום האמנות הפלאסטית מתוך כתבה בגלריה, הארץ, על מינוי ח״כ מירי רגב לשרת התרבות, שני ליטמן, 14.5.2015:

אמנות

האם השרה תבין שאמנים חייבים להביע עמדות ביקורתיות?

גם בתחום האמנות הפלסטית, כמו בתחומי התרבות האחרים, ישמחו כל הנוגעים בדבר לתוספת תקציב, מטבע הדברים. יו"ר המדור לאמנות פלסטית במשרד התרבות, ג'ודי אברמוביץ', אמרה היום שרצון טוב לא חסר, אבל תמיד חסר כסף. בין הפרויקטים שזקוקים בדחיפות לתוספת תקציב היא מנתה את תגבור התמיכה באמנות בפריפריה, פרויקט אמן בקהילה, פרויקט אמן מורה וחיזוק הגלריות הציבוריות.

אבל ייתכן שכמה מהבעיות שעמן תידרש שרת התרבות החדשה להתמודד קשורות לתפקוד המדור לאמנות פלסטית עצמו, שעבר טלטלה לפני כשנה, כאשר מרבית חבריו התפטרו במחאה על מינוי אברמוביץ' לעמוד בראשו. יו"ר איגוד האמנים, גלעד אופיר, אומר שהוא מקווה שרגב תרצה לשתף פעולה בצורה הדוקה יותר עם האמנים עצמם, בניגוד לקודמתה בתפקיד, וגם שחברי המדור לאמנות פלסטית ירצו להיעזר באמנים כדי לקדם את התחום.

"החלטנו שננסה לסייע כמה שאפשר למדור כדי להביא אליו את הבעיות האקוטיות של האמנות הפלסטית ולעזור להם לראות את הדברים", אמר אופיר. "זו חבורה יחסית חדשה ואולי פחות מנוסה, ואנחנו רוצים לעזור ולהביא מהניסיון שלנו. חשבנו מה יהיה נכון ומה מקדם את האמנות ולא את האגו, ואני רוצה להמשיך את זה. בראש המדור צריך לפי דעתנו לעמוד אדם שמצוי בתנאים של האמנים, יודע עם מה הם מתמודדים ומבין את המציאות היום-יומית שלהם".

בין הנקודות החשובות שאופיר מונה נמצא קידום נושא שכר האמן ושכר תצוגה על תערוכות במוזיאונים, שינוי ההגדרה של אוצרים במוסדות תרבות גדולים כך שיכהנו קדנציה אחת או שתיים ולא למשך עשרות שנים כפי שקורה לעתים, ומאבק עם משרד הפנים על שינוי הקריטריונים לאמנים כדי שיזכו להנחה בארנונה על סטודיות. אמנים מקווים שהקריטריונים, שנוסחו בשנות ה-50 וכוללים רק ציור ופיסול, יעודכנו ויכללו את כל תחומי האמנות העכשווית.

אופיר גם הזכיר את סוגיית הפתיחה של גלריות ציבוריות שממומנות על ידי המדינה. עוד בעיה שדורשת טיפול, לדבריו, היא שינוי חוק המוזיאונים, כך שהם יחויבו על פי חוק לרכוש יצירות אמנות ישראלית. "השרה צריכה לעשות משהו רדיקלי מאוד, ואנחנו נשמח לשתף פעולה ולשאול שאלות על האמנות הישראלית בשנים הקרובות", הוסיף אופיר. "מצבה של האמנות הישראלית רע, אין תמיכה של המדינה באמנות הישראלית בחו"ל, והמדינה צריכה לקדם ולתמוך בתחום, כמו שמדינות אחרות מקדמות את האמנים שלהם. יש פה נכסים גדולים מאוד שלא פעם יורדים לטמיון. יש הרבה אמנים שחיים בתנאים לא טובים וצריך לשמור עליהם ועל עבודותיהם, וזה משהו שעד היום לא נעשה".

עוד אמר אופיר כי הוא מזמין את רגב  לבקר בתערוכות ולהכיר מקרוב את החוויה הזאת: "ללימור לבנת היתה עמדה שתפשה את האמנות כגוף לעומתי, גוף שפועל נגד האידיאולוגיות שלה, והיא תפסה אמנים חתרניים כפוגעים. תפישת האמנות שלה היתה שהאמנים עוסקים בלהכשיל, להוציא רק עמדות ביקורתיות. ניסינו לפרוש תמונה רחבה יותר אבל זה לא עבר. לא היו איתה יחסי עבודה".

סוגיה חשובה אחרת שהשרה החדשה צריכה לדאוג לה, לפי אופיר, היא שמירה על חופש הביטוי: "זה חשוב מאוד במיוחד לאדם כמו רגב לקחת צעד אחורה ולהבין שגם אם אמנים מבטאים עמדות ביקורתיות, זה התפקיד שלהם, להגיד משהו שאחרים לא אומרים. זה הכוח והעוצמה של התרבות ואני מקווה שרגב תשמור על חופש הביטוי כי יש כאן לא מעט כוחות שרוצים לצמצם אותו. אני מקווה שהיא נכנסת לתפקיד הזה באהבה, בעניין וברגש; זה לא משרד משני או שולי, זה אחלה משרד ויש הרבה מה לעשות".

ליחצו על התמונה לקריאת הכתבה המלאה בהארץ:

על מינוי רגב לשרת התרבות, הארץ, גלריה 14.5.15

ראיון בתכנית הרדיו "גם כן תרבות" על קמפיין האיגוד לתשלום שכר אמן
כתבה בכלכליסט על הקמפיין שלנו לשכר אמן
המלצות קריאה: מאבק תקציב התרבות, ומאמר נוסף במסגרת שיתוף הפעולה עם ״ערב רב״
איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם "אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל", וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים באמנות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.
הצטרפות / חידוש חברות » תעריפון מומלץ לאמן »

חשוב לדעת

חברי איגוד, אתם זכאים ליעוץ משפטי חינם, יכולים להיכנס למלא מוזיאונים עם כרטיס החבר, ויכולים להשתמש בסדנאות המאובזרות של "מכון אבני"! גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הגשות ואירועים

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!