הישג במאבק לדרישת חוזים בהתקשרויות בין אמנים לבין מוזיאונים

האיגוד המקצועי של האמנים הפלסטיים בישראל מברך את חבר האיגוד, האמן דני שושן על הישגו במאבק מול מוזיאון תל אביב לאמנות.

דרישתו של האמן מהנהלת המוזיאון להכיר בהתחייבות לקיים לו תערוכה, אינה מאבק אישי בלבד ויש בו חשיבות רבה לציבור האמנים. התקשרות בין מוזיאונים ואמנים היא עניין עקרוני, על כן מלווה האיגוד מאבק זה מראשיתו, בפגישות עם המוזיאון ובהחלטת האמן להמשיך בהליך משפטי עם עו״ד גיא אבידן, היועץ המשפטי לאיגוד.

ההישג שבהתחייבות מוזיאון תל אביב לחתימת הסכמים כתובים המסדירים את ההתקשרות עם האמנים, הוא תוצר של עבודה משותפת של האיגוד עם עו״ד אבידן.

ב2010, ניסח עו״ד אבידן ביוזמת האיגוד ובעבודה משותפת חוזה מומלץ להתקשרויות בין אמנים לבין מוזיאונים. אותו חוזה נשלח אל כל המנהלים והאוצרים של המוזיאונים בארץ בהזמנה לדיון בנושא ושיתוף פעולה (במסגרת זו נערכה לפני שנתיים פגישה בפורום רחב של אוצרים ומנהלים ממוזיאונים רבים בארץ).

בפגישות שקדמו למשפט עם המנהלת והאוצרת סוזן לנדאו, הדגישו נציגי האיגוד גלעד אופיר (יו״ר) ואיתן שוקר, את החשיבות שבהסדרת ההתקשרויות בין אמנים והמוזיאון על מנת שמקרים כאלה לא ישנו.

בתגובת המוזיאון לכתבתה של שני ליטמן, נראה כי הנהלת המוזיאון ולנדאו העומדת בראשה, מכירות כעת, בעקבות התביעה וסיכום הדברים, בנחיצות שבהתקשרות חוזית הוגנת ומוסדרת לטובת ועל דעת שני הצדדים. ועד האיגוד מברך ותומך בתובנה זו, שיש להנחילה לכל מוסדות האמנות. אנחנו רואים בהישג זה פתח לתמורה וקידום יחסי האמנים והמוסדות בארץ.

יש לציין כי זוהי דוגמה לאופן שבו איגוד האמנים פועל במסגרות שאינן זמינות לאמן היחיד, בכוחו של האיגוד לפעול ולהביא לשינוי בעל ערך גדול לקהילת האמנים. בכך הוא לא רק פותר בעיות ספציפיות כלליות ואישיות אלא ממקד ומחזק את מעמד האמן בכלל.

 

קישור לכתבה של שני ליטמן, גלריה אמנות, הארץ 29.4.15

Screen Shot 2015-05-01 at 10.57.27 AM

 

 

קישורים נוספים:

האמן דניאל שושן נגד מוזיאון תל אביב – אפריל 2013

מה עולה בגורל תערוכות במוזיאון תל אביב שנקבעו בתקופתו של מוטי עומר ז"ל? – אוקטובר 2012

מכתב לאוצרי ומנכ"לי המוזיאונים + הצעה לחוזה מוסכם – מרץ 2010

קטגוריה: השיח הציבורי מאבקים

פוסט הבא: פוסט קודם:

One response to “הישג במאבק לדרישת חוזים בהתקשרויות בין אמנים לבין מוזיאונים

  1. יישר כוח על פעולותיכם המבורכות, ומומלץ גם לבדוק את הבטחותיו של מנהל בית האמנים באלחריזי, היושב וכותב ביומנו תאריך לתערוכה, ומפר אותו פעם אחר פעם. פעולתכם זו עשוייה לסלול דרך לתיקונים נוספים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *