הצהרת אמן

שלב שני: כתיבה

תוכן

בהצהרת אמן מקובל לספק מידע בסיסי על עבודת האמנות שלכם ועל תהליכי עבודתכם, כגון מה מניע אתכם ליצור, כיצד אתם יוצרים, ממה זה עשוי, מה הקשר בין האמצעים לתוכן, מה הייחוד של עבודתכם, ואולי, בקצרה, מה המשמעות של עשייה זו מבחינתכם.

דברו על עצמכם: מה אמנותכם עושה לכם ולא מהי אמורה לעשות לצופה. כבדו את האוטונומיה של הצופה. אפשרו לקוראים להסכים או לא להסכים אתכם. הצהרת האמן אינה הדרכה למה לחוות, מה לחשוב, איך להרגיש, כיצד לפעול או איפה לעמוד או כל יחס אחר לעבודתכם.

הימנעו ממשפטי השוואה לאמנים אחרים, אלא אם כן מדובר בהשפעה משמעותית של אמן/ית אחר על אמנותכם. לא מומלץ לכתוב: "כמו לואיז בורז'ואה, אני עושה כך וכך". לחילופין אפשר כך: "העבודה 'מחקר הטבע' של לואיז בורז'ואה השפיעה על הדרך שבה אני חושב/מייצג…".

הימנעו מדברי הערכה שנכתבו עליכם. אלה שייכים לקורות חיים. בהצהרת האמן הם יתקבלו כ"ניים דרופינג", ואילו בקורות החיים הם יתקבלו כעדויות.

כתבו את הסיפור מה־הוביל־אתכם־לאמנותכם רק אם הוא קצר.

הימנעו מהפניות מעורפלות לשדות אחרים, כמו מוזיקה, ספרות, היסטוריה שדורשים הסבר ופירוט או ידע קודם.

מבנה

מקובל שאורכה של הצהרת אמן הוא שלוש עד חמש פסקאות, ובכל פסקה שלושה עד חמישה משפטים. להלן חלוקת העניינים שניתן לפרט בכל אחת מהפסקאות, לפי מבנה של שלוש פסקאות:

 פסקה ראשונה: הצהרה פשוטה של מניעים. תמכו בהצהרה – הרחיבו על מטרותיכם והשראתכם. ניתן להוסיף רקע היסטורי ותיאורטי קצר.

פסקה שנייה: כיצד אתם מקבלים החלטות במהלך העבודה. כיצד ומדוע אתם בוחרים חומרים, טכניקות ותמות.

פסקה שלישית: ספרו קצת יותר על עבודתכם העכשווית – כיצד היא צמחה מעבודתכם הקודמת או מחוויות חיים. מה אתם חוקרים, מנסים לעשות, מאתגרים בעבודתכם.

 סגנון

כתבו בגוף ראשון ובזמן הווה. אם הכתיבה בגוף ראשון יוצרת אצלכם חסימה, כתבו בגוף שלישי, ולבסוף שנו את הכול לגוף ראשון.

כתבו  את הצהרת האמן בשפה ברורה ופשוטה. לא מומלץ לכתוב בצורת ביטוי אישית מדי, בשפת סתרים ליודעי ח"ן. זאת ועוד, בהצהרת אמן לא מקובל לכתוב באופן פולמוסי על היצירה.

היו ספציפיים ולא מעורפלים או תיאורטיים. כתבו אותה לאנשים שאהבו את יצירתכם ורוצים לדעת יותר, לא לאלה שכבר מכירים אתכם.

היו ישירים וכנים.

על דרך השלילה: לא רצוי לכתוב טקסט תיאורטי, מסתורי, אליטיסטי, פומפוזי, בומבסטי, יהיר, לא אישי, נפוח. אלה הן תכונות סגנוניות שגורמות לקושי בחיבור בין הצהרת האמן לגוף העבודות על בסיס משמעותי.

 

קטגוריה: הדרכות לכתיבת הצעות הגשה

פוסט הבא: פוסט קודם:

9 responses to “הצהרת אמן

  1. שמחתי לקבל עצות מתומצתות , ובעלות תובנה רבה , תודה ויום טוב לך תמר, בידידות רבה אשר

  2. המאמר מצויין ונתן לי המידע הנחוץ כדי לכתוב כראוי. תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *