הצהרת אמן

הצהרת אמן עשויה להיות עדות מצוינת ליצירתיות וליושרה של אמן. כמו הקדמה לספר, הצהרת אמן היא הצגה בסיסית של גוף העבודה.

לאמנים רבים יש התנגדות לכתיבת הצהרת אמן מתוך ההרגשה שכתיבה היא לא הצד החזק שלהם, ואחריותם היא על המדיום הפלסטי בלבד. יחד עם זאת, יש צורך בתיווך יעיל של נושא היצירה לקהל רחב. זאת ועוד, כיום מקובל שמוסדות שתומכים באמנים דורשים לכלול הצהרת אמן בחומרי הגשת ההצעה. אמנים נדרשים לצרף הצהרת אמן להגשת הצעה למכירה או להגשת מועמדות לאוניברסיטה, לתוכניות שהות אמן, לעבודות, פרסים ולצורות נוספות של תמיכה מוסדית.

שלב ראשון: ריכוז עובדות ורעיונות

החומרים הדרושים: מילון ותזאורוס

השלב הראשון הוא הכנה וחימום לכתיבה עצמה. בשלב זה הכתיבה תהיה גולמית, אסוציאטיבית ומשוחררת. מטרת שלב זה היא ללכוד את התחושות הראשוניות ואת מושגי המפתח שבבסיס היצירה. להלן המלצות לדליית תכנים ראשוניים אלה:

 • חשבו באופן כללי על מניעי היצירה, על סימנים להתקדמות מוצלחת של היצירה, על הצדדים המועדפים עליכם בתהליך היצירה. לאחר מכן כתבו משפטים קצרים שלוכדים את רוח הדברים.
 • הרכיבו רשימה של המילים והביטויים שמוסרים את רגשותיכם ביחס לעבודתכם או לסגולותיכם כאמנים. כללו מילים שאתם אוהבים.
 • ענו על השאלות הבאות:

מהו האמצעי המועדף עליכם? מדוע?
מהם החומרים המועדפים עליכם? מדוע?
מהו הדבר האהוב עליכם ביצירה?
מהם הדפוסים החוזרים ביצירה? האם האופן שבו אתם בוחרים חומרים? האופן שבו אתם משתמשים בצבע, טקסטורה או אור?
מה בתהליך היצירה אתם עושים באופן שונה ממה שלמדתם במסגרת לימודי אמנות? מדוע?

 • הביטו על התשובות והוסיפו מילים חדשות שעולות מהן לרשימת המילים.
 • בחרו שתי מילות מפתח מרשימת המילים (הן יכולות להיות קשורות זו לזו או נבדלות לגמרי). עיינו בערכים של מילים אלה במילון ובתזאורוס. האם יש מילים נוספות שצריכות להתווסף לרשימה?
 • כתבו חמישה משפטים שמעידים על הקשר בינכם ובין היצירה, למשל:

אני מתחיל/ה עבודה ב______

אני יודע/ת שהעבודה גמורה כש______

כשהעבודה מתקדמת באופן מוצלח, אני מתמלא/ת בתחושת ______
כשאנשים רואים את עבודתי, הייתי רוצה שהם ______

עצה חשובה: כדאי לשמור את כל הפתקים והטיוטות ולכתוב עליהם תאריך. ייתכן שיהיה צורך לעדכן את הצהרת האמן כדי לשקף שינויים בעבודה, ותזדקקו למילות המפתח שניסחתם. סביר להניח שמילים אלה יהיו עדיין רלוונטיות.

ההדרכה מבוססת על האתרים שלהלן:

http://www.mollygordon.com/resources/marketingresources/artstatemt/

http://www.artbusiness.com/artstate.html

קטגוריה: הדרכות לכתיבת הצעות הגשה

פוסט הבא: פוסט קודם:

7 responses to “הצהרת אמן

 1. ברור לי הצורך בהצהרת אמן: אופורטוניסטי לחלוטין. יש כל מיני קרנות והזדמנויות שמחיבות הצהרת אמן כחלק מהגשת המעומדדות. גם לי יש "הצהרה" כזאת. עם זאת, אני מתעבת הצהרות אמן. הן כולן נשמעות אותו הדבר. זה משטיח את האמן ואת עבודותיו. ואני לא אמרת שאמן לא צריך לכתוב, אבל לא 150 מילה או 500 סימנים גרפים. אם הוא כבר כותב שיכתוב מאסה. או שיר. או משהו שבאמת אפשר להתרגש ממנו, או לשנוא אותו. לא הזבל הפלקטי הזה. "עבודותי עוסקת ב…" ביצירתי אני מתייחס אל…". בחיי! איזה רדידות. המילה "הצהרה" גם מזכירה לי את "אני מצהיר" כשדתיים נשבעים על הנשק (כי הם לא יכולים להשבע בדבר מלבד אלוקים). אז "להצהיר" זה דרגה אחת מתחת "שבועה" וברגע שהצהרתי אותו, כבר אין דרך חזרה. לעולם אהיה "אמנית ויזואלית המפרקת דימויים עכשויים מתרבות נמוכה וגבוהה ומוקסמת מתנועות האוונגרד שמזגזת בין מדיה חדשה לישנה". ומה אם פתאום מתחשק לי להיות "מוזיקאית שמתייחסת ביצירותיה בעיקר, אך לא רק, לזרם הבלאק מטאל הנווורגי?" אז זהו? אסור לי? אסור?

 2. עלמה היקרה, התקשורת האנושית כוללת גם מוסכמות ורכיבים בסיסיים (רדודים, כלשונך). רכיבים בסיסיים אלה אינם אלא הצגה ראשונית של זהותנו, והם לא מוחקים את העומק והמורכבות שלה. לדעתי, דווקא קיומן של דרגות אינטימיות ועומק הן שהופכות את התקשורת למעניינת ומצילות אותה ממונוטוניות, מצד אחד, ומאידיוסינקרטיות, מצד שני. בנוגע לדינמיות של הזהות, אפשר ורצוי לעדכן את הצהרת האמן בהתאם לשינויים ביצירה. באשר למילה "הצהרה", אשמח לקבל תרגומים מוצלחים יותר. באופן אישי, אני לא מפחדת מהפן המחייב שיש במילה זאת. מה רע בלהישבע על האמנות?

 3. לקארין אליהו תודה מקרב לב על ההדרכה הצמודה והנאמנה על
  ,"עניינים של מה בכך " שצריכים לפעמים לעסוק בהם והם באמת תקשורת אנושית חשובה בימינו המנוכרים !

 4. קארין,
  תודה עבור המידע וההדרכה המפורטת
  חבל שאין לחצן קישור ידידותי לצורך הדפסה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *