ועד איגוד האמנים דורש מהנהלת סדנאות האמנים בתל אביב שקיפות וקביעת קריטריונים ברורים בהליכי בחירת אמנים לסדנאות

סדנאות האמנים בתל אביב הוא מקום מרכזי וייחודי, שמטרתו לאפשר לטובי האמנים בתל אביב חלל עבודה, כמו גם חשיפה של אמנות ישראלית במיטבה בגלריה השייכת לסדנאות. סדנאות האמנים הוא מוסד ציבורי שנתמך על ידי משרד התרבות ועיריית תל אביב יפו. עם חברי הוועד המנהל של סדנאות האמנים נמנים פרופ' מיכה לוין, המכהן כיו"ר סדנאות האמנים בתל אביב זה 25 שנה, וד"ר ורד זפרן גני המכהנת כמנהלת המקום וכאוצרת הגלריה. לאחרונה עברו הסדנאות למשכנן החדש ברחוב קלישר, הושקעו תקציבים רבים בשיפוץ המקום וכיום ישנן 12 סדנאות לשימוש אמנים נבחרים.

כמות חללי העבודה המוגבלת בעיר כמו תל אביב יפו, שמרכזת אמנים כה רבים החיים ופועלים בה, דורשת הליך בחירה קפדני של אמנים שלהם ניתנת הזכות לעבוד בסדנאות. מאחר שמדובר במקום ציבורי שנתמך על ידי משרד התרבות ועיריית תל אביב יפו, נדרשת שקיפות והתנהלות ציבורית תקינה.

בתחילת חודש דצמבר נערכה פגישה במנהל התרבות בתל אביב ביוזמת האמנים נועה צדקה וצבי גסטון איצקוביץ ובלווי מר איתן שוקר, נציג ועד האמנים של איגוד האמנים הפלסטיים, לצורך דיון בהתנהלות סדנאות האמנים. בפגישה השתתפו פרופ' מיכה לוין, יו"ר ועד מנהל סדנאות האמנים, ד"ר ורד זפרן גני, מנהלת ואוצרת סדנאות האמנים, גב' סיגל ברניר, יו"ר המדור לאמנות פלסטית, המועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, גב' צלילית בן נבט, מנהלת המחלקה לאמנויות, עיריית תל אביב יפו, עידית עמיחי, מנהלת תחום המוזיאונים והאמנות הפלסטית, משרד התרבות והספורט, האמנים נועה צדקה וצבי גסטון איצקוביץ ומר איתן שוקר, נציג ועד האמנים.

בדיון הוצע להנהלת הסדנאות לגבש תנאי סף ברורים שיקטינו את המספר הרב של הפונים, וקריטריונים לבחירת האמנים, שיפורסמו לציבור. הועלתה דרישה חד־משמעית לפרסם את מועד הגשת המועמדות באופן גלוי וברור (במודעה בעיתון ובאתר הסדנאות), וכי יופיע פירוט במודעה (או במסמך נלווה) על דרישות ההגשה, הנהלים, העלויות, המועדים, זכויות וחובות של אמני הסדנאות, ומשך זכות השימוש בסדנאות (המינימלית והמקסימלית). כמו כן, הומלץ שההגשה תהיה דיגיטלית ותכלול מספר דימויים מוגבל, קו"ח וחומרים רלוונטיים. אם תהיה בקשה לחומרים מודפסים, יש לציין מראש כי החומרים לא יוחזרו לפונה.

פרק הזמן להגשה מתאריך הפרסום יהיה שלושה שבועות לפחות (הוצע לפרסם במועד שנתי קבוע, ולפרסם שנה מראש כדי לאפשר התארגנות נאותה).

דרישות נוספות שהועלו הן לשלוח לכל אחד מהפונים תשובה מנומסת בכתב ולפרסם את חבר השופטים לבחירת האמנים (לאחר הבחירה).

הפגישה התנהלה באווירה חיובית וניכר שכל הנוכחים רואים הכרח בקביעת קריטריונים ברורים ושקיפות מרבית של הליכי הקבלה והבחירה לסדנאות. הדרישות התקבלו בהבנה וברוח טובה על ידי נציגי סדנאות האמנים והתקבלה הסכמה לנסות ליישם את התיקונים כבר בפנייה הקרובה.

לסיכום הפגישה המלא, כפי שנתקבל מעידית עמיחי, מנהלת תחום המוזיאונים והאמנות הפלסטית, משרד התרבות והספורט: סיכום פגישה סדנאות האמנים בתל אביב – 6 בדצמבר2012

לעמוד הבית של סדנאות האמנים בתל אביב

קטגוריה: מאבקים

פוסט הבא: פוסט קודם:

7 responses to “ועד איגוד האמנים דורש מהנהלת סדנאות האמנים בתל אביב שקיפות וקביעת קריטריונים ברורים בהליכי בחירת אמנים לסדנאות

 1. שלום לכם

  בבאר שבע אין סדנאות להשכרה לאמנים. למרות, שכנראה ישנם חללים פנויים בבעלות עיריית באר שבע או כל מיני התקשרויות נדלניות המשרתות מטרות של העירייה (למשל, השכרה לסטודנטים, גלריה לאמנים מחוץ לבאר שבע) הן לא כוללת סדנאות לאמנים מקומיים. בשנים האחרונות העירייה משקיעה כספים במפעלי תרבות ואמנות אך דבר מזה לא מופנה לסדנאות לאמנים באר שבעים. פנינו לעירייה לא פעם ותמיד נענינו בשלילה. כבר לפני שלוש שנים באתי בדברים עם אנשים בעירייה בניסיון לשכור,בתנאים סבירים, חלל שישמש לי לסדנא. בתחילה קיבלתי הבטחות וקיוויתי אך דבר לא יצא מזה. אולי האיגוד יכול לפנות לעירייה בעניין זה.

  בברכה
  שולמית

 2. ברכות ליוזמי השינוי ולמוליכיו.
  אולי העיריה תשלש את מספר הסדנאות… צריך הרבה

 3. מתי בפעם האחרונה איגוד האמנים עסק במשהו שאינו תל אביבי?

 4. כל הכבוד על היוזמה,אך גם אני חושבת שיש מקום להתיחסות לנושאים "לא תל אביבים"

 5. לא נודע לי עד היום על קיומן של סדנאות לאמנים התל-אביבים – אני הייתי מאד רוצה לקבל פרטים להרשמה לקבלת מקום.
  בתודה מראש,
  גבריאלה טובול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *