מה חדש? מה מתוכנן? 2012

מה חדש? מה מתוכנן?

נא שלמו בהקדם עבור שנת 2012. ניתן לשלם באמצעות אתר איזיפיי המאובטח בלינק כאן.
בימים אלה חברת האיגוד, האמנית תמוז בינשטוק, תיצור קשר טלפוני לתזכר לגבי חידוש החברות.
תערוכת המכירה למען הוועד למלחמה באיידס
המכירה של יצירותיהם של האמנים הוכתרה בהצלחה. על פי הפרסומים, המכירות עברו השנה את סף המיליון וחצי שקלים. על פי ההסכם שנחתם עם האיגוד, האמנים שעבודותיהם נמכרו יקבלו כ-25% מערך המכירה. זאת בהתאם לחוזה שנחתם ב-2010
עוד נציין כי על פי הנספח לחוזה ברירת המחדל היא העברת התשלום לאמנים כנגד חשבונית/תיאום מס. רק אמנים שיבקשו באופן מפורש לוותר על חלקם יודיעו למפיקים על החלטתם. מומלץ לקרוא את הנספח לחוזה.
שימו לב שזכותכם לבקש אישור מס. הוועד למלחמה באיידס הוא מוסד ציבורי מוכר לעניין תרומות על פי סעיף 46 א' לפקודת מס הכנסה.
תערוכת הוועד נגד עינויים
בעיקבות פניית הוועד נגד עינויים לאמנים ספציפיים בבקשה לתרומת עבודה, נעשתה פנייה מסודרת של האיגוד להנהלת הוועד להבהרת עמדת האיגוד בנושא. אנו מברכים את מנכ"ל הוועד נגד עינויים, ד"ר ישי מנוחין, על קבלת הקוד האתי של איגוד האמנים ועל החלטתו לבקש מהאמנים תרומה של 75% והתחייבותו להעברת 25% מסכום המכירה לאמנים. כמו כן, העלנו בפניו את חשיבות העברת פרטי הקונה לאמנ/ית.
כנס של התואר השני באמנות בצלאל בשיתוף עם איגוד האמנים
בימים אלה אנו עובדים על הכנס קולוקוויוםהשוקהשלטוןהכסף והאמנות שיתקיים בסוף מאי. פרטים בהמשך.
הנחה בארנונה לאמנים
אנו ממשיכים לפעול ולקדם רפורמה בהגדרת האמנים הזכאים להנחה בארנונה בתל אביב. כיום רק ציירים ופסלים זכאים לארנונת אמנים. לעומת זאת ישנם בעלי עסקים העוסקים באופן חובבני בציור ונהנים מהנחה לעסק שלהם (שאינו בתחום האמנות). עמדת האיגוד היא שההנחה תוענק לאמנים מכל התחומים שעיסוקם המרכזי הוא אמנות (בדומה לתקנון הקבלה לאיגוד) בשל תרומתם לתרבות בעיר.
בקרוב מתכנסת מועצת המוזיאונים החדשה
האיגוד שלח מכתב לשרת התרבות לימור לבנת בנוגע לעמדתנו לגבי רגולציה שיש להשית על המוזיאונים, שתסדיר מינימום השקעה ברכישת אמנות מקומית ע"י המוזיאונים לאמנות. קיבלנו תשובה שמיד עם התכנסותה של הוועדה החדשה (בשבועות הקרובים) נוזמן להביע את דעתנו בנושא.

קטגוריה: עדכונים

פוסט הבא: פוסט קודם:

11 responses to “מה חדש? מה מתוכנן? 2012

 1. יש לפעול שעיריות נוספות יקבעו את גובה הארנונה לסטודיו של אמנים בהתאם לתל אביב. עיריות רבות בגוש דן כדוגמת פתח תקוה, גובות ארנונה פי שלושה מתל אביב.
  אשמח לקבל את התייחסות הועד המנהל של האיגוד
  יהודה

 2. יש לפעול שעיריות נוספות יקבעו את גובה הארנונה לסטודיו של אמנים בהתאם לתל אביב. עיריות רבות בגוש דן כדוגמת פתח תקוה, גובות ארנונה פי שלושה מתל אביב.
  אשמח לקבל את התייחסות הועד המנהל של האיגוד
  יהודה

 3. שמחה על חידוש הפעילות של הועד הנבחר. סוף, סוף האמנים התורמים שתמיד תורמים ברצון, גם יקבלו תמורה. כמובן שיש עדיין המון מה לעשות ולהרים את קרנה של האמנות הפלסטית. האמן יוצר שעות רבות ביממה, משקיע כספים ע"מ לקנות חומרים שעולים בממון רב, מצפים שיממן את הגלריות, כאשר בתום התערוכה הוא גם חוזר עם רובן הגדול של היצירות, אם בכלל נמכר משהו. כמובן שאמן אשר לא עבד אינו יכול לממן את כל הדברים הנ"ל. יש לעמוד על כך שיקנו עבודות של אמנים מקומיים ע"י המוזאונים. לאחרונה יש יותר מדי אמרגנים העושים תערוכות לאמנים וגובים מהם כספים ועושים קופה על חשבון האמנים. אמן המציג מביא תרבות למוזיאון ויש לתגמל אותו על כך. יעלה על הדעת שכל אמן שהוא: זמר שחקן שלא יקבל תשלום על הופעתו. משום מה האמנות הפלסטית אינה נכללת בקטגוריה. מאחלת לועד החדש המון מוטיבציה ואנרגיות טובות וחיוביות ודבקות במטרה. הפעם זה אתם בפעם הבאה תוחלפו והבאים אחריכם גם יתרמו למען עתיד האמנות בארץ.

 4. לאחרונה "נתנה הזדמנות לאמנים להציג ב – 8 קוב בחללים במוזיאון ת"א" ולפי פרסומים זה גם עובר למוזיאון חיפה. ישר כוח ומי מהאמנים לא ינצל הזדמנות פז להופיע בין כותלי המשכן הקדוש מוזיאון ת"א. ידוע לי על המון אמנים שטרחו וצילמו והכינו עבודות כולל פירוט כיצד העבודות תוצגנה וכו' לפי דרישת המארגנים. לבסוף ההר הוליד עכבר. נבחרו 10 אמנים ( מה במוזיאון הגדול והמתרחב לא יכלו לתת לעוד כמה מהאמנים להציג? ). אני אמנית 35 שנה וזה מקצועי היחיד כעת. בעבר הייתי מנהלת ואוצרת המשכן לאמנות בית מאירוב בחולון במשך 20 שנה. הייתי גם ממקימי הפורום למוזיאונים לאמנות פלסטית באיקום ונעשתה פעילות משותפת בין רוב המוזיאונים הפריפיליים בשיתוף עם משרד החינוך ואמנות לעם ואיקו"ם הארצי. הפורום הוקם ע"מ לעשות צדק היסטורי עם האמנים היוצרים בארץ ואשר המוזיאונים הגדולים לא נתנו להם במה ליצירותיהם. איני מכירה אישית אף אחד מהאוצרים אשר אצרו את התערוכה הנוכחית לכבוד שנת 2012 כשנת האמנות בת"א. בשיחת טלפון עם עדי האחראי לאירועים של שנת האמנות בת"א ועם נלה נאמר לי שהמון אמנים הגישו בקשה להשתתף. מכל 10 המציגים לא היה אפילו ציור אחד. היו קרטונים למחזור ועוד. אני בוגרת המכון לאמנות בבת-ים וזכורים לי תרגילים שכמעט אין יצירה שהופיעה ב-8 קוב שלא בצעתי ושזכו להערצה. אז נגיד שבין כותלי המוזיאון יכלו להתקבל עבודות עם רף יותר אמנותי וגבוהה. התאכזבתי לא שאני איני בין הנבחרים אלא מהרמה וכל מה שציינתי. מקווה שאם תנתן עוד אי פעם הזדמנות לאמני ארצנו התכנון והבחירה תתבצע ברמה ובתבונה יותר גדולה.

 5. הופתעתי לקרוא על ההנחה בארנונה לאמנים, בתל אביבי. בבאר שבע, אין דבר כזה. בעיקר דואגים אצלנו לסטודנטים מחוץ לעיר. נאמר לי שכבר אין חללים עיוניים שיכולים לשמש לסטודיו, לאמנים. מעניין, שבעומר, ה
  ישוב הווילות, המבוסס מאד, שליד באר שבע, מספקים לאמניתושבים חללי עבודה בתנאים מעולים. בבאר שבע משקיעים באמנות אך לא באמנים הבאר שבעים.

 6. לבתיה רגב.
  בקול הקורא של 8 קוב היתה הטעיה, לדעתי מכוונת, לכאורה ניסו ליצור רושם של פתיחות , והזדמנות שווה לכולם, למעשה הוא כוון לאמנים צעירים בלבד. היתה במפורש הפליה נגד גיל ביולוגי. בפירסומים שהופיעו אחרי הבחירה נאמר שמדובר באמנים צעירים.
  כך שזה שאת 35 שנים במקצוע, לדאבוני עבד נגדך.
  יש בעולם האמנות אפליה, סמויה וגלויה נגד גיל ביולוגי. צעירות. העזה ורעננות מזוהה עם גיל ביולוגי. התערוכה 8 קוב הוכיחה את ההפך. חומר לעוס ובחלקו אף מביך.
  אולי האיגוד יכול לעשות משהו בנדון. אפליה על רקע גיל ביולוגי היא בדיוק כמו אפליה נגד שחורים, נשים, מזרחיים, ערבים, הומוסקסואלים ולסביות.

 7. שלום יהודה,
  האיגוד אינו יכול לפעול מול כל העיריות בארץ. אלו תהליכים מורכבים הדורשים משאבי זמן שאינם עומדים לרשות הועד.
  אנו ממליצים לאמנים שהנושא חשוב להם לייצר לחץ על העיריות ובמידת הצורך נוכל לגבות את התהליך במכתב.
  אין כל חוק המחייב את העיריות בנושא ולכן נתון לשיקול דעתן.
  בברכה
  איתן

 8. בתיה רגב
  נכון אנחנו בעידן שהעולם שייך לצעירים. רעננות וחידושים ומצויינות הם הדבר העכשווי. אני בעד. למרות שעד לפני עשור זה הלך בדיוק הפוך. כך מתגלגל לו העולם וכך גם עולם האמנות. אנחנו כאמנים צריכים להאבק על האיכות שכמו שציינה חוה ראוכר. אז מה היה לנו: א) הונאה לא עדכנו אותנו
  והיה חוסך גם ממון וגם לא היתה אשלייה שהנה נפתחו שערי גן העדן לאמנים, כלומר לכולם. ב)כבר ציינתי וגם חוה שבאמת העבודות היו לעג לאמנות. בבקשה אם לא תגיבו יותר אז האמנות באיכותה מלמעלה שזה המוזיאונים הגדולים תרד אל מתחת לדשא. אנחנו לכן גם צעירים גם ותיקים , הרי הגיל והאמנות היא לא גיל ביולוגי אלא תרגיל ביולוגי וכאן קבור בכלב. אני יודעת שלועד ולעמותה שלנו אין תקציב כפי שנאמר לנו שאפילו לכיבוד בעת כינוסו אין כסף לכיבוד קל ואתם עושים עבודת קודש. אז איפה יתר האמנים עורו ותנו כתף, גם בתגובות וגם בעשייה.

 9. בתיה. כל הכבוד לך! ביטאת בצורה נהדרת את כאבם ובעיותיהם של כלל האמנים. חבל רק שהמציאות/תיאור המצב הוא צרת הרבים.!לגבי לחץ על עיריות… אנו אמני משגב מנסים כעת לארגן אירוע של בתים פתוחים ב-9.4. המועצה הנכבדה שלנו..הנהנית מכספי מיסים לא קטנים .. סירבה לסייע ולו רק בפרסום. הטענה הייתה שזה אירוע פרטי!! למרות הכותר: אמני משגב. בסופו של דבר, התארגנו.. אספנו כספים מכל אחד מהמציגים וכל הפעילות, הארגון והפרסום ממומנים ונעשים ע"י האמנים עצמם. בכל-אופן.. נקווה שנצליח וכמובן- כולם מוזמנים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *