בעיריית רמת השרון – האמנים יורדים למקלט

החל מאמצע מאי 2014 מתנהלים מגעים הכוללים פגישות והתכתבויות בין קבוצת אמנים פלסטיים ברמת השרון ובין יו"ר האיגוד גלעד אופיר וממלאת מקום ראש העירייה הגב' שירה אבין בנוגע להרעה בתנאי השימוש במקלטים בעיר על ידי אמנים.

בעיית המקלטים ברמה"ש לא התחילה במאי השנה, אלא שכעת חלה הרעה משמעותית בשימוש בהם הנובעת מחישוב חדש של שטח המקלטים שבשימוש.

החישובים שנעשו לאחרונה השיתו על האמנים שטחי מקלט נוספים שבהם הם אינם משתמשים, שטח קירות, מדרגות וכיו"ב אשר מעתה  נכללים כחלק אינטגרלי משטח המקלט וחייבים בתשלום, ומלבד זאת נקבע תשלום בדיעבד על התקופה שמסוף שנת 2012 ועד עתה. בהמשך לזאת הוציאה העירייה דרישה של תשלומי חוב גדוליםביותר. הסכומים לתשלום שהופתעו האמנים לקבל עומדים על עשרות אלפי שקלים, ואין הם מסוגלים לשלמם.

shelter2

ב-16 במאי 2014 נפגשו נציגי האמנים וגלעד אופיר עם הגב' שירה אבין ואנשי עירייה הקשורים לארנונה. 

ברמת השרון מתגוררים ופועלים אמנים רבים ממגוון רחב של אמנויות. בעיר פועלים גם בתי ספר לאמנות חשובים. העיר מקיימת פסטיבלי אמנות, בתים ואירועי סטודיו פתוח מדי שנה בשנה. בפגישה נתקבל הרושם שעניין האמנות בהחלט עקרוני ומשמעותי להנהגת העיר, ולאור דברים אלה הסכימו נציגי העירייה למדוד ולהעריך מחדש את שטחי המקלטים האפקטיביים, להציע חיוב קטן יותר לתשלום, ולבטל את החוב הרטרואקטיבי.

סיכום חיובי זה נתן עילה לתחושה של אופטימיות זהירה, שלמרבה הצער נתגלתה כמוקדמת מדי. כרגיל במקומותינו, בהמשך הדרך מתגלות מהמורות חדשות שמסיגות את ההתקדמות לאחור.

אגף הארנונה של העירייה שב לדרוש מהאמנים תשלום רטרואקטיבי מאוקטובר 2012, תשלום עבור כל שנת 2013 ו-2014 עד כה. העירייה דורשת מהאמנים לחתום על הסכם שימוש במקלט, אך לא מוכנה לחשוף את העלות האמתית של חיובי הארנונה נכון לעכשיו.

בנוסף, חדשים לבקרים נשלחות תביעות חדשות לתשלום, ובכל תביעה סכום שונה מקודמו. כך נעים הסכומים, עולים ויורדים לפי מפתח נעלם וחסר היגיון. התנהגות זו יוצרת בלבול וחוסר אמון.

איל און, אמן צלם, החולק סטודיו עם האמן חנן שפיר, הכין דו"ח המסכם את התנהלות העירייה עמם. להלן ציטוט מהדו"ח: 

"נאמר לנו שהעירייה החליטה בסוף 2013 לאשר צו ארנונה למקלטי האמנים בתעריף 45 ש"ח למ"ר לשנה בכפוף לאישור משרד הפנים. הגיוני לחכות עם גביית הארנונה של מקלטי האמנים עד לתשובת משרד הפנים.

כמו כן, מתבקש להחיל את הארנונה ממועד קבלת הדרישה הראשונה, דהיינו מ-1.12.2013, ולא רטרואקטיבית, ולהפסיק את הנוהג של הוספת ריבית לאורך כל הדרך".

 

האיגוד שלח מכתב למזכירתה של הגב' שירה אבין, מ"מ ראש העיר, עם הפרטים הנ"ל במטרה לשוב ולדון בבעיות שנוצרו. עד כה לא נקבעה פגישה.

איגוד האמנים מעורב ומייצג את האמנים הפלסטיים ברמה"ש ומלווה את התהליך מתחילתו.

במקרה שדברים דומים מתרחשים בערים ומועצות עירוניות נוספות, נשמח לקבל מידע ועדכונים.

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״. חברים בו כיום מעל 1000 אמנים. אנחנו עובדים כל השנה כדי להגדיל את תקציב האמנות הפלסטית בישראל, ליזום תשתיות חדשות לתחום ולקדם את מעמד האמן. הצטרפו אלינו.

חשוב לדעת

הסטודיו בתל אביב? בעקבות מאמצי האיגוד מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!