האמנות הישראלית והזירה הבינלאומית

כנס שנתי 2015: האמנות הישראלית והזירה הבינלאומית

 

 

כנס שנתי 2015 – האמנות הישראלית והזירה הבינלאומית

יום שישי, 24.7.2015, סינמטק תל אביב

במפגשו עם הזירה הבינלאומית מתמודד כיום האמן הישראלי עם קשיים רבים, בעיקר פוליטיים וכלכליים. לצד המגבלות הנובעות מן הפערים הקיימים בין שדה האמנות הישראלי לזה הבינלאומי, קיימות סוגיות שונות המשפיעות על אופן התקבלותו של אמן החי בישראל ומבקש להציג בעולם, ובהן החרם האקדמי והתרבותי, ההידרשות לשאלת הזהות וההתמודדות עם תנאי השוק השונים.

סוגיות אלה מעלות שאלות רבות המזמינות לטעמנו דיון מעמיק. מהם התנאים שאותם פוגשים האמנים (והאמנות) הישראליים בזירה הבינלאומית? האם אמנים המציגים מחוץ לישראל בהכרח משמשים כנציגיה? האם ניתן לבודד שיפוט איכותני של אמנות מהנסיבות הפוליטיות שבתוכן היא פועלת? מהי מידת מעורבותה של המדינה (ובכלל זה משרד התרבות, משרד החוץ, נציגויות תרבותיות וכלכליות) בתמיכה ובקידום אמנים ישראליים במרחב הבינלאומי כיום, מהם המנופים הכלכליים שהיא מעמידה לטובת תמיכה בפעילותם בזירה זו, ובאיזה אופן ניתן ליצור שילוב ותמיכה משמעותיים יותר כדי להוביל באמצעותם לשינוי אמיתי ומפרה?

בכנס ייבחן המפגש בין האמנות הישראלית והזירה הבינלאומית משני היבטים הקשורים זה בזה – הפוליטי והכלכלי. יעלו בו שאלות שנוגעות להיבטים אלה מתוך רצון לברר מהם הכלים העומדים לרשותנו להתמודדות אתם או להשפעה עליהם, ובסופו נבקש לנסח חזון ודרכי פעולה אפשריות ביחס לאתגרים שעומדים בפני האמנות הישראלית מחוץ לגבולות המדינה ובתוכה.

תוכנית הכנס

09:30 התכנסות וכיבוד קל

10:00 – 11:45

גלעד אופיר דברי פתיחה

גלית אילת החרם הגלוי והסמוי והשפעותיו על שדה האמנות הישראלי בארץ ובחו"ל

ההרצאה תתמקד בהיגיון העומד מאחורי החרם התרבותי והאקדמי ובתנאים לאפקטיביות שלו.

אמיר אופק תנועת החרם – הכצעקתה? מבט ממשרד החוץ

על המחלקה לפעילות בחברה האזרחית במשרד החוץ ופעילותה במרווח שבן המציאות לדימוי, בעיקר על רקע התאוצה שצבר לאחרונה השיח על תנועת החרם במעגלים יהודיים, ישראליים ובינלאומיים.

טלי שריזלי ערוצי תמיכה באמנות פלסטית בישראל, תמונת מצב

על מערכות התמיכה באמנות בישראל מנקודת מבט פוליטית וכלכלית, על נוכחותה של אמנות ישראלית בשיח האמנות הבינלאומי ועל הדרך שבה ארגונים עצמאיים ממלאים צרכים שלא נענים על ידי הגופים הקיימים.

ד"ר אריה קרמפף הערות על הכלכלה הפוליטית של מימון האמנות (הפלסטית)

ההרצאה תידון במימון של האמנות הפלסטית בישראל ובסוגיות הנוגעות לחלוקת המשאבים הקיימים בין הגופים המרכיבים את תעשיית האמנות, בהתמקדות במצבו של האמן-יצרן.

11:45 הפסקה

12:00 – 13:15

ד"ר חוסני אלח'טיב שחאדה אמנות פלסטינית – מאין ולאן?

על מרכיביה הלאומיים והתוכניים של האמנות הפלסטינית הנוצרת בתוך שטחי ישראל, פעילותה בזירה הבינלאומית ובזירה הערבית, והקשרים בין אמנות פלסטינית הנעשית בישראל לזו הפלסטינית בשטחים הכבושים.

בלו סמיון-פיינרו האמן הישראלי בזירה הבינלאומית – מבט אישי

על ההתמודדות כאמן מישראל וכמנהל הביאנלה הים תיכונית לנוכח התהדקות החרם התרבותי על ישראל, וסקירת ההתפתחויות והאסטרטגיות של קבוצות אמנים ממדינות פריפריאליות במערב, כמו רומניה ובלגיה, שפועלות בזירה הבינלאומית.

דורית לויטה הרטן ליבי במערב אני במזרח וגם שם כבר לא

כיצד אמנות ואמנים ישראליים נעלמו מהמזרח התיכון וכמעט התאדו מחצי הכדור המערבי? על ההדרה של האמנות הישראלית מהמרכז התרבותי של המזרח התיכון, שנוצר ביוזמת איחוד האמירויות הערביות (UAE), ומה נדרש לעשות כדי לשנות מצב זה.

13:15 שיח פתוח עם הדוברים והקהל

דברי סיום

מנחה: לאה אביר

על המשתתפים (לפי סדר הופעתם בכנס)

גלעד אופיר, צלם אמן, זוכה פרס קונסטנטינר לצילום (2013). מלמד צילום ואמנות בבצלאל, בשנקר ובמכללת אורנים. מסוף שנת 2012 משמש כיו"ר האיגוד המקצועי של האמנים הפלסטיים בישראל.

גלית אילת, אוצרת עצמאית, עורכת וכותבת. הקימה וניהלה את המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית בחולון (2001–2010) והיתה יוזמת שותפה ועורכת ראשית של המגזין המקוון "מארב" (2004–2010). בין השאר, היתה אוצרת שותפה של הביתן הפולני בביאנלה בוונציה ושל ה-52nd October Salon בבלגרד, סרביה. שימשה כאוצרת מחקר ב-Van Abbemuseum באיינדהובן, הולנד, וכנשיאה ב-Akademie der Künste der Welt, קלן, גרמניה. לאחרונה היתה אוצרת שותפה בביאנלה ה-31 של סאו-פאולו.

אמיר אופק, מנהל המחלקה לפעילות בחברה האזרחית במשרד החוץ, שעוסקת, בין השאר, בנושא קמפיין החרם ותנועת ה-BDS. נמצא בשירות הדיפלומטי כ-20 שנה, במהלכן שירת, בין השאר, כסגן השגריר בסנטיאגו צ'ילה, כקונסול לענייני הסברה בניו יורק וכדובר בלונדון. בעל תואר ראשון במדע המדינה ומזרח אסיה מהאוניברסיטה העברית ובעל תואר שני בתקשורת פוליטית מאוניברסיטת תל אביב.

טלי שריזלי, מנהלת עמותת ארטיס בישראל החל משנת 2014. בעברה עסקה בנושאי אמנות ותרבות, הן כעיתונאית וכשדרנית, והן כמנהלת תחום הקולנוע והמדיה בקונסוליה הישראלית בניו יורק ובארגונים בינלאומיים שונים. בעלת תואר ראשון במדעי המדינה והיסטוריה מאוניברסיטת תל אביב, ותואר שני בניהול מוסדות תרבות ואמנות מאוניברסיטת קולומביה, ניו יורק.

ד"ר אריה קרמפף, מרצה בכיר ליחסים בינלאומיים וכלכלה פוליטית בבית הספר לממשל וחברה, המכללה האקדמית של תל אביב-יפו. מתמחה בכלכלה פוליטית של ישראל ובכלכלה פוליטית מוניטרית של איחוד המטבע האירופי. לאחרונה יצא ספרו "המקורות הלאומיים של כלכלת השוק: פיתוח כלכלי בתקופת עיצובו של הקפיטליזם הישראלי" בהוצאת מאגנס.

ד"ר חוסני אלח'טיב שחאדה, ראש החוג לאמנות במכללת לוינסקי לחינוך. חוקר את תרבות האסלאם על גווניה השונים. חוקר את האמנות הפלסטינית והאמנות המודרנית במצרים. עוסק בתולדות המדע בעולם הערבי, ובייחוד בחקר ההיסטוריה של הרפואה הווטרינרית באסלאם של ימי הביניים ובאינטראקציה בין בעלי חיים ובני אדם והיחס לבעלי חיים בתרבות האסלאמית.

בלו-סימיון פיינרו, אמן ואוצר. הציג בדוקומנטה בקאסל (1992), בביאנלה בוונציה (1993), בסונסביק 9 בהולנד (2001), בביאנלה בהוואנה (2006) ובביאנלה בווינה (2015). ב-2008 יזם את הביאנלה הים תיכונית ומ-2010 מכהן כמנהל האמנותי שלה. ב-2015 יזם והקים את המוזיאון הערבי לאמנות עכשווית בסחנין AMOCA. בעל תואר שני באמנות ופילוסופיה מאוניברסיטת חיפה ו-MFA באמנות ועיצוב מאוניברסיטת שיקגו, ארה"ב. מכהן כמרצה בכיר במרכז האקדמי ויצו חיפה.

דורית לויטה הרטן, אוצרת ומרצה לאמנות, כיום משמשת כמרצה (פרופסור) אורחת באוניברסיטת קאסל, גרמניה. בשנת 2013 היתה בין המייסדים של Circle 1, פלטפורמה לאמנות ותרבות בברלין, הפועלת עד היום. אצרה, בין השאר, את תערוכתו של רפי לביא לביתן הישראלי בביאנלה של ונציה (2009) ואת התערוכה "העבריים החדשים: 100 שנות אמנות בישראל", במוזיאון מרטין גרופיוס באו, ברלין (2005). בעבר שימשה כמבקרת האמנות של עיתון הארץ (1978–1980).

יו"ר ועורך הכנס: גלעד אופיר

עורכת משנה ומפיקת הכנס: סמדר קרן

ועד מנהל: גלעד אופיר, ורדה גבעולי, ליאת אלבלינג, צפיה דגני

רכזות פעילות ופרויקטים באיגוד: תמוז בינשטוק, נטשה פלדמן, יעל פרבר

יחסי ציבור: הפלטפורמה לאמנות – ישראל אליהו, שוהם אליעז

 

מומלץ להירשם מראש בדוא״ל: igud.a.p@gmail.com

 

לתכנית הכנס בפורמט PDF להורדה – לחצו כאן

 

 

 

 

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!
[calendar id="6734"]

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!