כינוס ובחירות לוועד האיגוד ב-4 באוקטובר 2011

הנכם מוזמנים לאספה כללית ובחירות לוועד האיגוד המקצועי של האמנים הפלסטיים בישראל. האירוע יתקיים ברחבת מוזיאון תל אביב ביום שלישי, 4 באוקטובר 2011 משעה 18:00.

נא להביא כסאות או מחצלת.
17:30 עד 19:30-  רישום וחידוש חברות.
ניתן ומומלץ להירשם או לחדש חברות במקום.
יש להביא 75 ₪ להרשמה עד סוף 2011 (הנרשמים יוכלו לבחור ולהיבחר)
על סדר היום:
18:00 עד 18:45-  עדכון בנושא המאבקים שנערכו הקיץ ופעילות האיגוד בשלוש השנים האחרונות

18:45- 19:15- הצגת המועמדים לוועד.
19:15 עד 20:00-  דו"ח פעילות הוועד ואישור דו"חות 2010-11
20:00 עד 20:30-  בחירת וועד, בחירת ועדת ביקורת

למצטרפים חדשים: יש להביא צ'ק/מזומן, שתי תמונות פספורט, רזומה העומד בתקנון קבלת חברים חדשים
שלום לכולם,
האיגוד מזמין את האמנים שיש בכוחם להשפיע על דמותה של האמנות הפלסטית בישראל להצטרף כחברים לשורותיו, ולהציג את מועמדותם לוועד האיגוד (רק חברי איגוד זכאים לבחור ולהיבחר).
ניתן להציג מועמדות בדוא"ל האיגוד: igud.a.p@gmail.com

איגוד האמנים הפלסטיים מקיים אסיפה כללית ובחירות לוועד וליו"ר כמתחייב בתקנון העמותה (הקדנציה קצובה לשלוש שנים). בעיצומה של התעוררות חברתית ופעילות ציבורית רוחשת אנו רואים הזדמנות היסטורית להרכיב ועד מחודש ונחוש, שימשיך את המאבק על מעמד האמן ומקומה של האמנות הפלסטית בישראל.

בברכה, חברי הוועד 2011-2008:
טל אדלר, ורדה גבעולי, איתן בן משה, שירה מיאסניק, אורנה לוצקי, גליה גור זאב ומורן שוב. רונן אידלמן כחבר ועדת ההיגוי. איתן שוקר, יו"ר

כמה מילים לפני הבחירות לוועד האיגוד:
בחודש האחרון אנו עדים להתגייסות של כמה עשרות אמניות ואמנים למאבק על דמותו של מוזיאון תל אביב. השיח הערני באמצעות מיילים, רשתות חברתיות ומעגלי דיון במסגרות שונות מקיף קשת רחבה למדיי של אמנים והוא התרחב לשאלות לגבי מעמד האמנים הפלסטיים בכלל. נושאים אלו הינם על סדר היום הקבוע של האיגוד משנת 2002 ועד היום. מאבקים דומים נעשו ונעשים ע"י איגודים מקצועיים של אמנים פלסטיים באירופה וארה"ב והם נעשים גם ע"י איגוד הבמאים, איגוד התסריטאים ואיגודים מקבילים בישראל הפועלים בתחומם.
כדי להוביל שינוי יש להיות מוכנים לריצה למרחקים ארוכים לצורך שינוים בחקיקה, הפעלת רגולציה, שינוי קודים אתיים ומוסכמות. תהליכים אלו דורשים בנייה של לובי בכנסת, שיתוף פעולה עם בעלי אינטרסים משותפים, לצד ניטור ופעילות מתמדת בנושאי זכויות קניין רוחני, חוזים והסכמים ונושאים שוטפים הדורשים מענה אד הוק. האקלים החברתי שנוצר בחברה הישראלית פותח בפנינו חלון הזדמנויות היסטורי שעשוי אולי להביא לשינויים מואצים אם נעבוד בצורה מושכלת. התארגנויות ספוראדיות למאבק זה או אחר הן מבורכות, אבל ללא גוף מקצועי שירכז וינתב את הדרך, יצוצו מסרים סותרים ולא מתואמים שיחלישו את קולנו כקהילה.
בשלוש השנים האחרונות האיגוד טיפל בקשת נושאים:

 • נערכו פגישות פתוחות בהן גיבשנו את החזון שלנו ואת היעדים לשנים הקרובות.
 • האיגוד יזם סקירה של חוזים עליהם נדרשו אמנים לחתום ע"י הגלריות והמוזיאונים. רוב רובם של החוזים התגלו כבעיתיים, אך בהעדר מודעות וכן בשל פחד לאבד את ההתקשרות אמנים המשיכו לחתום על חוזים אלו. ניסחנו חוזים מומלצים  בין אמן למוזיאון ובין אמן לגלריה. בעקבות היוזמה אמנים הגיעו לפגישות עם בעלי גלריות מצוידים בחוזים אלו שהביאו לשינוי החוזים שהוצעו להם. בשנתיים האחרונות היועץ המשפטי שלנו ליווה לא מעט אמנים בתהליך העדין והחשוב של ההתקשרות החוזית מול גלריות מרכזיות. לשמחתנו כיום מגיעים לייעוץ אמנים עם חוזים שניתנו להם ע"י גלריות ובהם ניתן לזהות את ה-DNA של החוזה המומלץ שנוסח ע"י האיגוד. כמו כן, האיגוד התחיל דיאלוג מול מוזיאון ישראל בעניין בחינת החוזים שלהם.
 • ניטור שוטף של מסמכי קול קורא לתערוכות, תחרויות ומיזמים. האיגוד הביא מספר פעמים לשינוי ההסכמים שפורסמו לשמירה על זכויות הקניין הרוחני של האמנים וכן להגדרה מדויקת של אופי השימוש בדימויים והתוצרים.
 • השקת אתר אינטרנט חדש המרכז מידע הפתוח לכלל ציבור האמנים הפלסטיים. באתר ניתן למצוא את מיזם החכה – איסוף והפצה של קריאות והזדמנויות עבודה והצגה בארץ ובחו"ל, תחרויות, פרסים, תכניות אירוח אמנים, מענקים וכדומה. כמו כן ניתן לעקוב באתר אחר מאבקים שונים שהאיגוד מוביל.
 • בתחילת שנת  2010 הובלנו מאבק מול בנק הפועלים ויוזם התערוכה, רני רהב, לקביעת כללי אתיקה כמקובל בעולם, בתערוכת המכירה למען הוועד למלחמה באיידס. בתום מאבק ציבורי מתוקשר ועיקש נחתם הסכם בו ניסחנו קוד אתי ומשפטי המסדיר את תנאי המכירה כמקובל בעולם. בעקבות הסדרת התחום נוצר סטטוס קוו שהתקבל בקרב מרבית תערוכות המכירה לצדקה. אחוז מסוים מסכום הרכישה (המלצה על 25%-50%) מועבר לאמנים וכן הסדרת תנאי ההובלה, הביטוח והזכויות המוסריות של האמן.
 • בתחילת השנה התחלנו לנהל מאבק לשינוי ההגדרה "סטודיו לאמנות" כפי שמופיע בצו הארנונה של עיריית תל אביב. הגדרת האמנים לצורך תשלום תעריף מיוחד הינה אנכרוניסטית ואינה תואמת את תחום עיסוקם העכשווי של האמנים הפלסטיים. כך יוצא שאמני מיצג, אמני צילום, אמני וידיאו וכיוצ"ב אינם נהנים מהתעריף שתאם את הגדרת תחום עיסוקו של האמן בזמן הוצאת התקנה.
 • האיגוד מלווה את אמני רמת השרון במאבקם החוזר לתיקון האפליה בדמי השימוש במקלטים בעיר (יחסית לערים אחרות).
 • לרשימה מפורטת של פעולות האיגוד ניתן להיכנס לכאן

יש עדיין עבודה רבה שתאתגר את האיגוד בשנים הקרובות:

 • המשך המאבק והמעקב אחרי התנהלותו של מוזיאון תל אביב.
 • לאחרונה מקצוע האמנות הוצא מלימודי הליבה, עובדה שיש לה השלכות נרחבות על עתיד האמנות הפלסטית, על החינוך לאמנות ועל המורים לאמנות.
 • הטמעת הזכות לתשלום EXHIBITION PAYMENT RIGHT (שכר אמן):

התעקשות על כך שכל אמן ללא קשר למדיום בו הוא פועל זכאי להרוויח את כספו מעצם צריכת הקהל הרחב את עבודותיו בחללים ציבוריים.

 • ומן הסתם ועד האיגוד ינסח את יעדיו בהתאם לחזון חבריו.

כיום תקציב האמנות הפלסטית + המוזיאונים לאמנות עומד על כ- 5.9% מתוך תקציב מנהל התרבות. זהו תקציב זעום בהשוואה לתחומים האחרים, וכן בהשוואה לאחוז המקביל בהתפלגות תקציבי התרבות בעולם המערבי.

קיים צורך לשתף פעולה עם אוצרים, אנשי מחקר ותיאוריה ואף עם הממסד האמנותי מול מנהל התרבות, המדינה והרשויות המוניציפאליות ולשנות לא רק את מעמד האמן, אלא את מעמדה של האמנות הפלסטית בתרבות הישראלית.
בעקבות הפעילות הציבורית הענפה של אמנים בחודש האחרון, אני מאמין שתקום הנהגה חדשה וראויה לאיגוד שתקדם את חזון האמנים והאמנות הפלסטית.
בשם חברי הוועד הנוכחי אנו מאחלים הצלחה לוועד הממשיך ונשמח להעמיד לרשותו את הידע שצברנו.
איתן שוקר, יו"ר

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!
[calendar id="6734"]

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!