הזמנה לכנס "אמנות, כוח וכסף" MFA בצלאל בשיתוף האיגוד

הזמנה

כנס אמנות, כוח וכסף יתקיים בימים חמישי ושישי הקרובים,  24–25 במאי, במוזיאון תל אביב.

הכנס הוא תוצאה של שיתוף פעולה בין התוכנית לתואר שני באמנויות של בצלאל, איגוד האמנים הפלסטיים בישראל ומוזיאון תל אביב לאמנות.

 על הכנס:

הקשר בין אמנות לבין כסף תמיד היה מורכב ועדין. ביומרה להכריע בצורה פשוטה "בעד" או "נגד" כוחו של השוק יש משהו מצמצם מאוד, שלא לומר בלתי מציאותי. קשר זה טומן בחובו אינסוף שאלות ודיונים בלתי פוסקים, שכן אמנות וכסף מעורבבים זה בזה, שלובים זה בזה בצורה הדוקה ואפילו ראשונית. אכן, אין אפשרות ליצור ללא חומרים (שלעתים הם יקרים ביותר), להציג תערוכה ללא תקציב, לקדם אירועי אמנות ללא חסות של מוסדות חשובים. שאלה זו נעשית בוערת במיוחד לאור העובדה שכיום שוק האמנות טוען להיותו משגשג.

בכנס יועלו שאלות, כגון: הקשר שבין האמנות לעולם הפיננסי, תופעת ה"סופר־סטאריות", סוגיות מימון פרטי וציבורי, כוחות השוק ביחס למוזיאונים ולגלריות, עתיד המוזיאון והגלריה, ההון הכלכלי/סימבולי שבאמנות הפוליטית הישראלית.

ישתתפו בכנס:

יוחאי אברהמי, יונתן אמיר, מעין אמיר, שירי בן ארצי, ד"ר טל בן צבי, מתי ברודו, ד"ר רועי ברנד, סיגל ברניר, נעמי גבעון, דרורית גור אריה, יפעת גוריון, ורדית גרוס, רותי דירקטור, אורי דסאו, מיכל הלפמן, מאשה זוסמן, יונתן טוויטו, שולי כסלו, נטלי לוין, לאה מאואס, הדס מאור, רנן מוסינזון, דולין מלניק, נועם סגל, יהושע סימון, ד"ר יצחק ספורטא, עידית עמיחי, אלי פטל, אבי פיטשון, ארז פרי, פרופ' ארנון צוקרמן, מיקי קרצמן, דיאגו רוטמן, גלעד רטמן, מורן שוב, שרית שפירא

מנחים:

עו"ד נורית אשר־פניג, ד"ר רפאל זגורי־אורלי, חגית פלג־רותם, הדס קידר, איתן שוקר

ועדת כנס:

ד"ר רפאל זגורי־אורלי, יעל פרנק, הדס קידר (יו"ר), איתן שוקר

הכנס מתקיים כחלק משנת האמנות של תל אביב־יפו

 

האיגוד רואה חשיבות גדולה בדיון בשאלות על אודות מימון אמנות (פרטי וציבורי), קשרי גומלין בין אמנים, אספנים, גלריות מוזיאונים ואוצרים, וכן סוגיות הקשורות בשכר אמן, רכישות המוזיאונים ותקציבי משרד התרבות. קיץ סוער במיוחד עבר על האיגוד, שלקח חלק פעיל במאבק על התנהלותו של מוזיאון תל אביב בהליך בחירת ועדת האיתור למנכ"ל / אוצר ראשי למוזיאון. בחודשים האחרונים ועד האיגוד פועל לשינוי חקיקתי הנוגע לשכר אמן וחיוב המוזיאונים לרכישת אמנות מקומית באחוז מוסכם מתוך תקציבם. כמו כן, אנו פועלים מול משרד התרבות לשינוי מדיניות תקצוב תחום האמנות הפלסטית, תקצוב המוזיאונים לאמנות וכן תקצוב האיגוד יחסית לאיגודים מקבילים. על פי מחקרם של יו"ר האיגוד, איתן שוקר ועו"ד נורית אשר־פניג, תחום האמנות הפלסטית מצוי בתת תקצוב העומד על כמחצית מתקצוב התחום במדינות אירופה (מדובר על חלוקת עוגת תקציב התרבות בין תחומי התרבות השונים).

תוכנית העבודה של האיגוד לשלוש השנים הקרובות כוללת הובלת מהלך שבמסגרתו אנו קוראים לכל הגורמים הקשורים לתחום לחבור יחד כדי להגיע ליעדנו: הכפלת תקציב האמנות הפלסטית תוך התקנת רגולציות שיבטיחו את מעמד האמן/ית. כחלק מהשקפה של שיתוף פעולה למען מטרה משותפת, ועדת הכנס הציעה למוזיאון לקיים את הכנס בין כתליו. על פי הסיכום, הכניסה לכנס ולמוזיאון היא ללא תשלום. המושבים יעסקו, בין היתר, בשאלות מהותיות הקשורות לתפקידם והתנהלותם של מוסדות התרבות בארץ ולחיזוק מעמד האמן/ית בעבודה עם מוסדות אלו. לקראת הכנס התפרסמה כתבה של רעות ברנע בעיתון "כלכליסט", המציגה סיכום ביניים לפעילות האיגוד בחודשים האחרונים, ותגובת מספר מוזיאונים ומשרד התרבות לסדר יומו של האיגוד. בשבועות הבאים נעדכן אתכם בניוזלטר על עניינים שוטפים, ונביא חלקים מהדיונים שיתקיימו בשני ימי הכנס.

להתראות בכנס!

ועד איגוד האמנים: אורנה לוצקי, איתן שוקר, גלעד אופיר, הדס קידר, ורדה גבעולי, יהושע סימון ומורן שוב

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״. חברים בו כיום מעל 1000 אמנים. אנחנו עובדים כל השנה כדי להגדיל את תקציב האמנות הפלסטית בישראל, ליזום תשתיות חדשות לתחום ולקדם את מעמד האמן. הצטרפו אלינו.

חשוב לדעת

הסטודיו בתל אביב? בעקבות מאמצי האיגוד מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!