המלצת קריאה: כתבה בגלריה על מצב האמנים הפלסטיים בישראל בעקבות משבר הקורונה

26/05/2020

במסגרת הראיון מרואיינים גם יו”ר האיגוד, שחר פרדי כסלו, וחברת הועד המנהל של האיגוד, ורו ענבר, המצביעים על כיווני הפעולה הדרושים מצד המדינה כעת.

הבוקר פורסמה בהארץ כתבה מאת נעמה ריבה אודות מצב האמנים הפלסטיים בישראל בעקבות משבר הקורונה, במסגרת הכתבה רואיינו יו”ר האיגוד, שחר פרדי כסלו, וכן חברת הועד המנהל של האיגוד, ורוניק (ורו) ענבר, המצביעים על כיווני הפעולה הדרושים מצד המדינה כעת. ממליצים לכם לקרוא.

מתוך הכתבה –

“המצב הכלכלי של אמנים לא היה מעולה לפני הקורונה ומאז שהמגפה פרצה הוא נעשה מעולה עוד פחות”, אומר יו”ר איגוד האמנים הפלסטיים, ד”ר שחר פרדי כסלו. לדבריו, האחריות לתמיכה באמנים בימים אלה מוטלת על המדינה, אם כי אין הכרח שהביטוי לאחריות יהיה תשלום ישיר, כפי שעשו כמה מדינות באירופה. “זאת הזדמנות טובה לקדם מהלכים רחבים ולא להסתפק בעזרה נקודתית לאמנים נזקקים. הסיוע לא צריך לבוא באמצעות נדבות.

כסלו מקווה שבעקבות כניסת חילי טרופר לתפקיד שר התרבות יקודמו שלושה חוקים: חוק להסדרת האמנות במרחב הציבורי, חוק לעידוד שילוב של יצירות אמנות ביוזמות בנייה פרטיות וממשלתיות וחוק לעידוד רכישה של יצירות אמנות, למשל באמצעות הטבת מס לרוכשים.”

ורוניק ענבר, חברת הנהלה באיגוד, אמנית, עורכת וידיאו ומרצה בבצלאל, אומרת שבעקבות שינויים באופן הפעולה של מוסדות וגופים שמספקים לאמנים פרנסה, היא ורבים מעמיתיה חשים אי יציבות. “רוב בתי הספר לאמנות, שמפרנסים אמנים רבים, מלמדים ב’זום’, אך לא כל המחלקות חזרו ללמד”, אומרת ענבר. “בית הספר בסיס הודיע שהוא עומד להיסגר בסוף שנת הלימודים. אמנים שמלמדים במסגרות עצמאיות עוד לא חזרו לעבוד. לאף אחת מהגלריות העצמאיות אין ממש גב כלכלי ויש גם סכנה, שקיבלה ביטוי בכל מיני רמזים, שהתמיכות של משרד התרבות יקטנו השנה”.

0
    0
    מה הזמנתי
    אוי, אין כאן כלוםחזרה לחנות