הצהרת אמן

שלב שני: כתיבה

תוכן

בהצהרת אמן מקובל לספק מידע בסיסי על עבודת האמנות שלכם ועל תהליכי עבודתכם, כגון מה מניע אתכם ליצור, כיצד אתם יוצרים, ממה זה עשוי, מה הקשר בין האמצעים לתוכן, מה הייחוד של עבודתכם, ואולי, בקצרה, מה המשמעות של עשייה זו מבחינתכם.

דברו על עצמכם: מה אמנותכם עושה לכם ולא מהי אמורה לעשות לצופה. כבדו את האוטונומיה של הצופה. אפשרו לקוראים להסכים או לא להסכים אתכם. הצהרת האמן אינה הדרכה למה לחוות, מה לחשוב, איך להרגיש, כיצד לפעול או איפה לעמוד או כל יחס אחר לעבודתכם.

הימנעו ממשפטי השוואה לאמנים אחרים, אלא אם כן מדובר בהשפעה משמעותית של אמן/ית אחר על אמנותכם. לא מומלץ לכתוב: "כמו לואיז בורז'ואה, אני עושה כך וכך". לחילופין אפשר כך: "העבודה 'מחקר הטבע' של לואיז בורז'ואה השפיעה על הדרך שבה אני חושב/מייצג…".

הימנעו מדברי הערכה שנכתבו עליכם. אלה שייכים לקורות חיים. בהצהרת האמן הם יתקבלו כ"ניים דרופינג", ואילו בקורות החיים הם יתקבלו כעדויות.

כתבו את הסיפור מה־הוביל־אתכם־לאמנותכם רק אם הוא קצר.

הימנעו מהפניות מעורפלות לשדות אחרים, כמו מוזיקה, ספרות, היסטוריה שדורשים הסבר ופירוט או ידע קודם.

מבנה

מקובל שאורכה של הצהרת אמן הוא שלוש עד חמש פסקאות, ובכל פסקה שלושה עד חמישה משפטים. להלן חלוקת העניינים שניתן לפרט בכל אחת מהפסקאות, לפי מבנה של שלוש פסקאות:

 פסקה ראשונה: הצהרה פשוטה של מניעים. תמכו בהצהרה – הרחיבו על מטרותיכם והשראתכם. ניתן להוסיף רקע היסטורי ותיאורטי קצר.

פסקה שנייה: כיצד אתם מקבלים החלטות במהלך העבודה. כיצד ומדוע אתם בוחרים חומרים, טכניקות ותמות.

פסקה שלישית: ספרו קצת יותר על עבודתכם העכשווית – כיצד היא צמחה מעבודתכם הקודמת או מחוויות חיים. מה אתם חוקרים, מנסים לעשות, מאתגרים בעבודתכם.

 סגנון

כתבו בגוף ראשון ובזמן הווה. אם הכתיבה בגוף ראשון יוצרת אצלכם חסימה, כתבו בגוף שלישי, ולבסוף שנו את הכול לגוף ראשון.

כתבו  את הצהרת האמן בשפה ברורה ופשוטה. לא מומלץ לכתוב בצורת ביטוי אישית מדי, בשפת סתרים ליודעי ח"ן. זאת ועוד, בהצהרת אמן לא מקובל לכתוב באופן פולמוסי על היצירה.

היו ספציפיים ולא מעורפלים או תיאורטיים. כתבו אותה לאנשים שאהבו את יצירתכם ורוצים לדעת יותר, לא לאלה שכבר מכירים אתכם.

היו ישירים וכנים.

על דרך השלילה: לא רצוי לכתוב טקסט תיאורטי, מסתורי, אליטיסטי, פומפוזי, בומבסטי, יהיר, לא אישי, נפוח. אלה הן תכונות סגנוניות שגורמות לקושי בחיבור בין הצהרת האמן לגוף העבודות על בסיס משמעותי.

 

פאנל מיוחד עם נציגי חממות מפעל הפיס לקראת ההגשה
מפגשי היעוץ האישיים לקראת הגשות חוזרים!
מחזור חדש לסדנת הבית לאיתור מקורות מימון עם האוצרת לאה אביר
איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!