16.05.09 אירוע השקה בסדנאות האמנים: תמונות ורשמים

למסיבה הגיעו כ-200 אנשים. אמנים ותיקים וצעירים, מוכרים ומתחילים.

יו"ר האיגוד נשא דברים וקרא להצטרפות לאיגוד למען זכויות האמנים וקידום האמנות:

שמי איתן שוקר ואני מדבר אתכם עכשיו כיו"ר איגוד האמנים הפלסטיים בישראל.

כמות האנשים הנמצאים כאן מצביעה על כך שנפל דבר בהתייחסות שלנו האמנים לעצמנו.

אנחנו מעוניינים לעשות שינוי בדרך שבה רואה המדינה את האמנות החזותית ושינוי בדרך שהממסד האמנותי מתייחס לאמנים.

לפני מספר חודשים התחלף ועד האיגוד, והוא כולל היום את האמנים והאקטיביסטים:

טל אדלר, גליה גור- זאב,  ורדה גבעולי ואינגה פונר קוקוס (מהוועד היוצא) אורנה לוצקי כמ"מ רונן אידלמן ומורן שוב, שהצטרפו לוועדת ההיגוי ואותי. זהו ועד מעבר ובקרוב האסיפה הכללית תבחר ועד קבוע.

הוועד שם לו למטרה לפעול בנחישות ובסיזיפיות הנדרשת להגשמת המטרות העומדות לנגד עינינו:

 1. ייזום ויצירת שיתוף פעולה אסטרטגי עם ארגוני האוצרים, מנהלי הגלריות הציבוריות, מנהלי המוזיאונים, אספנים ובעלי הגלריות המסחריות וראשי בתי הספר לאמנות  ליצירת לובי משותף לניסוח וקידום "חוק האמנות הפלסטית" בכנסת (בדומה לחוק הקולנוע). כיום תקציב התרבות כולו עומד על 0.18 מתקציב המדינה ומתוכו רק כ-5% מופנים לאמנות הפלסטית.
 2. קידום קודים אתיים שיחייבו מוזיאונים, גלריות או גופים מסחריים המציגים תערוכות, לשלם שכר אמן (בנוסף ובנפרד מתקציב הפקה) לכל אמן המציג עבודות במקום. (המושג honorarium או artist fee מקובל ברוב מדינות אירופה וארה"ב).
 3. מאבק להסדרת תנאים סוציאליים לאמנים מורים.
 4. שמירה על חוק זכויות היוצרים החדש והטמעתו בקרב האמנים והגופים העובדים מולם.
 5. התייחסות מכבדת לחברי האיגוד הוותיקים. ארגון ביקורי סטודיו ואצירת תערוכות קבוצתיות לחברי האיגוד הוותיקים, ועזרה בהפקת קטלוגים.
 6. איסוף והפצה של קריאות והזדמנויות עבודה והצגה בארץ ובחו"להחכה (תחרויות, פרסים, תכניות אירוח אמנים, מענקים וכדומה). אנו מעוניינים שמידע זה יהיה נגיש לכל האמנים באתר, ויישלח ישירות לחברי האיגוד על בסיס קבוע.

בחודשים האחרונים

 • הספקנו להזמין את עצמנו לכנס אוצרי ומנהלי הגלריות הציבוריות – שם הסברנו את נקודת המבט שלנו לגבי אופן חלוקת התקציבים הציבוריים שחלקם חייב להגיע גם ישירות לאמנים כשכר על עבודתנו.
 • נפגשנו עם הנהלת מנהל התרבות והצגנו בפניהם תוכנית רב שנתית תוך הפעלת לובי להגדלת תקציב האיגוד.
 • לאחרונה האיגוד מוזמן להביע דעתו בכנסים ופאנלים הקשורים לאמנות. נוצר מצב שקובעי המדיניות מבינים שהאמנים – מחוללי היצירה – חייבים להיות צד שאליו יש להתייחס ולשמוע את דעתו.
 • השקנו אתר חדש שמכיל מידע על האיגוד ובקרוב יכיל מידע חשוב לכל אמן חזותי הפועל בארץ.
 • מתחילת השנה הצטרפו אלינו למעלה מ-400 אמנים, רבים מהם יוצרים מוכרים ומוערכים בארץ.
 • אנו מעוניינים לפתוח את שורותינו לכל אמן שרואה ביצירה חלק מרכזי בחייו. בן אם הוא אמן מקצועי המציג דרך קבע עבודות במוזיאונים בארץ ובן אם הוא אמן בתחילת דרכו המקצועית.
 • פתחנו את החברות לסטודנטים בשנת הלימודים האחרונה שלהם ולבוגרים שיכולים להיות חלק מהאיגוד גם אם עדיין לא הציגו במקומות ראויים.

הצטרפותכם לאיגוד לא תפתור את הבעיות של האמנים החזותיים בישראל. היא רק התחלה של שינוי תודעתי שאנחנו מקווים כי יתפשט בקרב האמנים ובהמשך לכלל הממסד האמנותי.

1.      יצירת תחושה של קהילה לאמנים הפלסטיים. יצירת מודעות מפותחת בקרב האמנים לגבי זכויותנו, כאמנים, כמרצים.

2.      מחויבות הדדית בין הסקטורים השונים המרכיבים את עולם האמנות. הבנה שניצול של אחד הסקטורים ע"י האחרים הוא רגעי ולא יביא לפריחה של התחום כולו. התגייסות משותפת ויצירת לובי של האמנים יחד עם השחקנים השונים ליצירת סדר יום ציבורי שונה בתפיסת האמנות הפלסטית בתוך חלוקת העוגה התקציבית של מה שמוקצה לתרבות.

3.      חשיבה קהילתית ולא רק אינדיבידואלית. לא רק האם השתתפות בתערוכה שאליה הוזמנתי תקדם אותי,  אלא: האם חתימה על החוזה המנצל הזה תקדם את האמנות הפלסטית בארץ.

4.      הוועד נערך לריצה למרחקים ארוכים. אני מאמין שאת השינוי נוכל להרגיש באופן ממשי רק בעוד מספר שנים.

בעוד שבועיים יתקיים כנס "מדיניות התרבות בישראל" במסגרת הכנס יתקיים פאנל על אמנות חזותית ומוזיאונים שהוזמנתי להנחות. בכוונתי להעלות בפאנל את שלל הנושאים שמעניינים אותנו האמנים. הקהל שמגיע בדרך כלל לפאנלים האלה הם אנשי ממסד האמנות:

מנהלי מוזיאונים

בעלי גלריות

שרת התרבות

צמרת מנהל התרבות

אוצרים

ואף אנשי כלכלה

אשמח אם הפעם נוכל למלא את האולם גם בנוכחות של האמנים עצמם.

אולי הגיע הזמן לצאת מהסטודיו, להניח לתמימות ולחוסר המודעות, לקחת החלטה להיות מעורבים ולהשפיע. מניסיוני במעמד כזה יש נוכחות חזקה של הקהל. ישנו מסר מאוד חד משמעי וחזק בקהל של אמנים ששואלים שאלות ומעורבים.

האיגוד הגיע להסכם עם מארגני הכנס שאמנים יכולים להיכנס לפאנל ללא תשלום ולאמנים המעוניינים להגיע לשני ימי הכנס העלות תהיה 50 ₪ בלבד כולל ארוחות.

פרטים לגבי הרישום יופיעו באתר האיגוד בימים הקרובים.

ועד המעבר קורא לאמנים להצטרף לאיגוד, להציע עצמכם כחברים בוועד, להיות פעילים, לקחת אחריות על החיים המקצועיים שלנו. לבחור ולהיבחר.

YES WE CAN!

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!
[calendar id="6734"]

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!