ועד איגוד האמנים דורש מהנהלת סדנאות האמנים בתל אביב שקיפות וקביעת קריטריונים ברורים בהליכי בחירת אמנים לסדנאות

סדנאות האמנים בתל אביב הוא מקום מרכזי וייחודי, שמטרתו לאפשר לטובי האמנים בתל אביב חלל עבודה, כמו גם חשיפה של אמנות ישראלית במיטבה בגלריה השייכת לסדנאות. סדנאות האמנים הוא מוסד ציבורי שנתמך על ידי משרד התרבות ועיריית תל אביב יפו. עם חברי הוועד המנהל של סדנאות האמנים נמנים פרופ' מיכה לוין, המכהן כיו"ר סדנאות האמנים בתל אביב זה 25 שנה, וד"ר ורד זפרן גני המכהנת כמנהלת המקום וכאוצרת הגלריה. לאחרונה עברו הסדנאות למשכנן החדש ברחוב קלישר, הושקעו תקציבים רבים בשיפוץ המקום וכיום ישנן 12 סדנאות לשימוש אמנים נבחרים.

כמות חללי העבודה המוגבלת בעיר כמו תל אביב יפו, שמרכזת אמנים כה רבים החיים ופועלים בה, דורשת הליך בחירה קפדני של אמנים שלהם ניתנת הזכות לעבוד בסדנאות. מאחר שמדובר במקום ציבורי שנתמך על ידי משרד התרבות ועיריית תל אביב יפו, נדרשת שקיפות והתנהלות ציבורית תקינה.

בתחילת חודש דצמבר נערכה פגישה במנהל התרבות בתל אביב ביוזמת האמנים נועה צדקה וצבי גסטון איצקוביץ ובלווי מר איתן שוקר, נציג ועד האמנים של איגוד האמנים הפלסטיים, לצורך דיון בהתנהלות סדנאות האמנים. בפגישה השתתפו פרופ' מיכה לוין, יו"ר ועד מנהל סדנאות האמנים, ד"ר ורד זפרן גני, מנהלת ואוצרת סדנאות האמנים, גב' סיגל ברניר, יו"ר המדור לאמנות פלסטית, המועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, גב' צלילית בן נבט, מנהלת המחלקה לאמנויות, עיריית תל אביב יפו, עידית עמיחי, מנהלת תחום המוזיאונים והאמנות הפלסטית, משרד התרבות והספורט, האמנים נועה צדקה וצבי גסטון איצקוביץ ומר איתן שוקר, נציג ועד האמנים.

בדיון הוצע להנהלת הסדנאות לגבש תנאי סף ברורים שיקטינו את המספר הרב של הפונים, וקריטריונים לבחירת האמנים, שיפורסמו לציבור. הועלתה דרישה חד־משמעית לפרסם את מועד הגשת המועמדות באופן גלוי וברור (במודעה בעיתון ובאתר הסדנאות), וכי יופיע פירוט במודעה (או במסמך נלווה) על דרישות ההגשה, הנהלים, העלויות, המועדים, זכויות וחובות של אמני הסדנאות, ומשך זכות השימוש בסדנאות (המינימלית והמקסימלית). כמו כן, הומלץ שההגשה תהיה דיגיטלית ותכלול מספר דימויים מוגבל, קו"ח וחומרים רלוונטיים. אם תהיה בקשה לחומרים מודפסים, יש לציין מראש כי החומרים לא יוחזרו לפונה.

פרק הזמן להגשה מתאריך הפרסום יהיה שלושה שבועות לפחות (הוצע לפרסם במועד שנתי קבוע, ולפרסם שנה מראש כדי לאפשר התארגנות נאותה).

דרישות נוספות שהועלו הן לשלוח לכל אחד מהפונים תשובה מנומסת בכתב ולפרסם את חבר השופטים לבחירת האמנים (לאחר הבחירה).

הפגישה התנהלה באווירה חיובית וניכר שכל הנוכחים רואים הכרח בקביעת קריטריונים ברורים ושקיפות מרבית של הליכי הקבלה והבחירה לסדנאות. הדרישות התקבלו בהבנה וברוח טובה על ידי נציגי סדנאות האמנים והתקבלה הסכמה לנסות ליישם את התיקונים כבר בפנייה הקרובה.

לסיכום הפגישה המלא, כפי שנתקבל מעידית עמיחי, מנהלת תחום המוזיאונים והאמנות הפלסטית, משרד התרבות והספורט: סיכום פגישה סדנאות האמנים בתל אביב – 6 בדצמבר2012

לעמוד הבית של סדנאות האמנים בתל אביב

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!