מוזיאון חיפה נענה לבקשת האיגוד לפרסם קרדיט של האמן גילי אבישר בשילוט חוצות

לכבוד: מנכ"ל הנהלת מוזיאוני חיפה,

מר. ניסים טל

העתק: עו"ד גיא אבידן, יועץ משפטי של האיגוד

חברי ועד איגוד האמנים

18 בפברואר, 2010

הנדון: קרדיטים ליוצרים בכל פרסומי המוזיאונים

שלום רב,

קיבלנו פניה מהאמן גילי אבישר, המציג בתערוכה 'חיי מדף' לגבי השמטת הקרדיט שלו משילוט חוץ ברחבי חיפה לפרסום התערוכה, העושה שימוש בדימוי של עבודתו. כידוע לך, לאמן זכות יוצרים על עבודתו ופרסום הדימוי ללא מתן קרדיט (ובאופן בולט) הינה בלשון המעטה- בעייתית. השימוש בדימוי של האמן לצורך שיווק תערוכה, מקובל בארץ ובעולם. ישנן ארצות בהן האמן אף מקבל תשלום על השימוש בדימוי לצרכי פרסום, זאת לצד קרדיט. לשמחתנו בשנים האחרונות לא נתקלנו כמעט בישראל במקרים בהם לא צוין שם האמן בפרסומי המוזיאונים. אנו מצירים על כך, שלמרות שהאמן פנה אליכם בכתב ודרש את מתן הקרדיט – הדבר לא נעשה.

האיגוד מציע שהשלטים יתוקנו לאלתר (אם ע"י הוספת מדבקה או הדפסתם מחדש). למען הסר ספק, על פי היועץ המשפטי של האיגוד מתן הקרדיט חייב להופיע בכל פרסום יצירה של כל אמן וזאת באופן אוטומטי ומבלי שהאמנים יצטרכו לדרוש אותו. כמו שאנו פונים אליכם, האיגוד יפרסם פנייה לכל המוזיאונים והגלריות הציבוריות בארץ בכדי ליידע בנושא. מתן הקרדיט מתייחס לפרסומים בכל אמצעי המדיה: אינטרנט, שילוט עירוני, שילוט חוצות, פרסום בעיתונות הכתובה וכו'.

אנו מקווים שפנייתנו תיענה בהקדם ויתוקן העוול שנגרם.

בברכה,

איגוד האמנים הפלסטיים

תשובת מנכ"ל המוזיאון:

‏מוזיאוני חיפה

ד' אדר, תש"ע

‏18 פברואר, 2010

לכבוד:

איגוד האמנים הפלסטיים

שלום רב,

הנדון: קרדיט ליוצרים בפרסומי המוזיאון

מוזיאון חיפה מקפיד לצרף קרדיט של האמנים בכל פרסומיו. המוזיאון עשה שימוש בדימוי מתוך עבודתו של גילי אבישר ע"ג ההזמנה לאשכול התערוכות "על אוספים ואספנות" ואכן ניתן לראות כי המוזיאון נתן קרדיט מלא לאמן ולעבדותו.

המוזיאון העלה השבוע "עיגולדים", שלטי חוצות עגולים עם אותו דימוי, בגלל גודלם הקטן והעדר גישה לצפייה מקרוב בפרסום זה (בקוטר של כ-50 ס"מ) לא ניתן לראות את הקרדיט.

עד היום לא נתקלנו בדרישה להציג קרדיט כזה על סוג זה של שלטי חוצות, אולם מאחר והדרישה הועלתה הוחלט למלא אחר בקשתכם ולהדביק קרדיט לאמן וליצירתו ע"ג הפרסום.

אני מתנצלים על עוגמת הנפש ומקווים להמשך שיתוף הפעולה גם בעתיד.

בברכה,

נסים טל

מנהל כללי

העתק: מר גילי אבישר

הגב' תמי כץ-פריימן

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!