נבחר וועד מנהל באסיפה הכללית מיום 4 באוקטובר 2011

בשורה התחתונה:

באסיפה הכללית מיום ב- 4 באוקטובר נבחרו לוועד: גלעד אופיר, הדס קידר ויהושע סימון. אתי אמינוף נבחרה כמ"מ. לבקשתם הוחלט שמספר חברים מהוועד הקודם ימשיכו ללוות את הוועד החדש לתקופת ביניים. ימשיכו בליווי: אורנה לוצקי, איתן שוקר, ורדה גבעולי ומורן שוב. שירה מיאסניק  וגליה גור זאב כמ"מ. חברי הוועד ייבחרו בהמשך יו"ר חדש לאיגוד.

כמו כן, הובע רצון של אמנים ואוצרים ללוות את הוועד באמצעות וועדות עבודה מקצועיות. מהנוכחים באסיפה הביעו רצון להשתתפות בוועדות: הדס רשף, רועי חפץ, עדן בנט, מאשה זוסמן ועמי שטייניץ.

תקציר הדברים של איתן שוקר, יו"ר האיגוד היוצא:

מדוע אסיפה כללית כאן? (רחבת מוזיאון תל אביב)

זו אסיפה על רקע המחאה החברתית הכללית והתעוררות המחאה של ציבור האמנים לגבי התנהלותו של מוזיאון תל אביב. היום עירית ת"א פינתה את המאהלים ויש תחושה כבדה שהכוח של העם מתדלדל.

אנחנו מתנצלים על אי הנוחות של חברי האיגוד הוותיקים.

לפני חודשיים התקיימה כאן סוג של הפגנה בה השתתפו עשרות אמנים על רקע פעולתה של ועדת איתור למנכ"ל המוזיאון הבא. בוועדה לא ישב אמן אחד, ורוב אנשיה אינם אנשי מקצוע מתחום האמנות. עשרות אמנים קראו למוזיאון להפסיק להיות מנוהל ע"י ההון ולזכור שהוא מתקיים על היצירה של האמנים ולמען הציבור הרחב.

לפני כארבע שנים המוזיאון בחסות ראש העיר תלה שלט בו נכתב: "מוזיאון ת"א ע"ש אביבה וסמי עופר". לאחר מאבק ציבורי ומחאת תורמים אחרים השלט הוסר וסמי עופר משך את תרומתו בכעס.

אנחנו מקיימים את האסיפה הכללית כאן, כסוג של הצהרה.

חזון

מעמד האמן/ית הפלסטי/ת בישראל נמצא בתחתית הפירמידה.
הממסד מתייחס אלינו כאחרוני חוטבי העצים.
המערכת כולה לא הפנימה את העובדה שאמנים מקצועיים צריכים להתפרנס ממקצועם.

המדינה לא דואגת לתנאים בסיסיים ליוצרי התרבות הויזואלית, ולא יוצרת תנאים
לעידוד המגזר העסקי לקניית אמנות מקומית.

מקצוע האמנות הוצא לאחרונה מלימודי הליבה בבתי הספר והמרצים לאמנות במוסדות הגבוהים מפוטרים ברובם כל שמונה חודשים.

התרבות עוברת הפרטה ברוטאלית ללא רגולציה המחייבת מוזיאונים וגלריות ציבוריות להקצות תקציבים לרכישת יצירות, או לשלם על הצגת העבודות במרחב הציבורי.

המוזיאונים והגלריות מנצלים את הצורך שלנו להציג, ואת הפחד של אמנים רבים מעימות על רקע חוזים מנצלים. אנו נתקלים בבקשות תמוהות להשארת עבודות (רכישה ללא תמורה) ועוולות שמולן האמן/ית הבודד/ת מרגיש/ה חסר/ת אונים.

ללא איגוד מקצועי, הממסד ימשיך לדחוק את רגלנו ללא הפרעה והתנגדות.
ללא איגוד מקצועי לא נוכל לשנות חוקים מקוממים, כללי אתיקה והתנהלות של הממסד.
ללא איגוד נישאר אמנים אינדיבידואליסטים שניתן לתמרן.

אבל יותר מכל, ללא שיתוף הפעולה שלכם בעמידה על המשמר על זכויותיכם, בהשלת הפחדים לדרישות בסיסיות, ללא יידוע של האיגוד על חוזים ותנאים בעייתיים, לא יתרחש השינוי. מוטלת אחריות על כל אחד מאיתנו לפעול למען שינוי תודעתי של הקולגות שלנו, של הסטודנטים שלנו ובמקביל לפעול מתוך ההבנה הזו מול הממסד האמנותי כפרטים וכקהילה.

חברי הוועד ערכו סקירה של הפעולות שנעשו באמצעות האיגוד משנת 2002 ועד היום.

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!
[calendar id="6734"]

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!