פיטורים שרירותיים של אוצרת מוזיאון חיפה לאמנות

סיום תפקידה של לאה אביר, כאוצרת ראשית במוזיאון חיפה לאמנות, מהווה חוליה נוספת בשרשרת של אוצרות לאמנות, שתקופת פעולתן קצרה או מסתיימת בלא עת.

המקרה של לאה אביר, שסומנה (בצדק) על ידי המוזיאון כהבטחה צעירה ומרעננת, מעורר שאלות קשות במיוחד. תכנית התערוכות שהוגשה על ידה למר ניסים טל, מנכ״ל מוזיאוני חיפה ולדיקרטוריון המוזיאון אושרה לפני פחות משנה, אביר כיהנה בתפקיד כשמונה חודשים בלבד. על רקע זה ההחלטה על הפסקת עבודתה נראית לא מקצועית בעליל, שהרי על בסיס תכניות אלה פעלה אביר כאוצרת ראשית של המוזיאון.

נשאלת השאלה: מה קרה שלפתע פתאום החליטו אישים אלה לחזור בהם, לסיים את התקשרותם עם אביר ולבקש למוזיאון אג׳נדה אוצרותית אחרת?

כאוצרת צעירה וחדשה במוזיאון – קודמתה רותי דירקטור כיהנה כשלוש שנים בתפקיד – נדרשה אביר ״לספק תוצאות״ תוך פחות משנה, ואל אף זאת, יש הסוברים כי היקף העשיה של אביר והצוות שעבד לצידה בתקופה קצרה זו היה מרשים ביותר.

לתפיסתנו משהו כאן מעיד על חוסר הבנה בתפיסת האחריות הציבורית ושיקול הדעת הנדרש בהתנהלות מוזיאון עירוני מול אוצרי אמנות מקצועיים, ציבור האמנים והציבור בכלל.

תפקיד האוצר הראשי של מוזיאון עירוני, הוא תפקיד הדורש זמן, היכרות עם המערכת הקיימת, יצירת קשרים, בניית מערכת יחסים של אמון עם האמנים והקהל, כל אלה חיוניים להובלת קו אוצרותי איכותי ובעל משמעות. הזמנתה של אוצרת או אוצר על בסיס חוזי של שנה אחת בלבד מלכתחילה הוא לא רק מקומם אלא גם על מעיד על אמון מזערי של הנהלת מוזיאון בהחלטותיה שלה וחוסר מקצועיות. אלה הם מיכשלה ממשית ויהיו גם בעוכרי התקשרות עתידית.

מאחר שהמוזיאון אינו רכוש פרטי של מי מבעלי תפקידים המנהלים אותו, מחובתה של הנהלת המוזיאון להציג בפני הציבור הסבר מקצועי ומנומק שישפוך אור על דרך החשיבה, הניהול ולקיחת ההחלטות, המפרנסת את זו בהכרעותיה.ד

האיגוד המקצועי של האמנים הפלסטיים בישראל קורא לערוך בדיקה אמיתית ומעמיקה של מבנה הניהול של מוזיאון חיפה.

לחצו על התמונה לקריאת כתבתה של גליה יהב באתר עיתון הארץ:Screen Shot 2015-01-19 at 10.30.44 PM

 

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!