קול קורא למשלוח חוזים

קול קורא למשלוח חוזים עד תאריך 25.10.09 – נא להפיץ

 

שלום חברי האיגוד היקרים,

האיגוד קורא לכם ולכל האמנים הפלסטיים (גם שאינם חברים באיגוד) לשלוח אלינו חוזים שחתמתם עליהם מול גלריות, גופים מסחריים, מוסדות ומוזיאונים . אנו ממליצים למחוק את שם האמן ופרטים מזהים מהחוזה, לפני המשלוח. יתקבלו בברכה גם חוזים שקיבלתם ממדינות אחרות.

האיסוף מתבצע לכמה מטרות:

  1. יצירת מאגר (שיפורסם באתר האיגוד) של החוזים הקיימים כיום בשדה האמנות בארץ.
  2. השוואה בין החוזים המקובלים בארץ לאלה המקובלים במדינות אחרות.
  3. יצירת חוזים מומלצים ע"י האיגוד.
  4. יצירת דיאלוג עם הגופים השונים לצורך שינוי החוזים אותם הם מנפקים. (מוזיאון ישראל הביע את הסכמתו העקרונית להגיב לחוזה המומלץ ע"י האיגוד).

כמו כן, האיגוד קורא לכם לשלוח אלינו חוזים עליהם אתם נדרשים לחתום, בכדי שנוכל לתת לכם מענה בזמן אמת (בסיוע עו"ד האיגוד – גבי לסקי) על נקודות התורפה של החוזה. במקרה של חוזה המתייחס לתערוכות קבוצתיות, ירידים, או תחרויות של גורמים מסחריים – האיגוד יוכל להתערב (ללא הסגרת שם האמן) בכדי לשנות את החוזה לטובת כלל האמנים.

שיתוף פעולה מצדכם יוכל לגרום לשינוי הנוסחים הסטנדרטיים של גופים העובדים מול אמנים.

רקע

חוזה עם אמן מצביע לרוב על יחס המוסד לאמן. לצערנו, לא מעט מהחוזים המקובלים בשדה האמנות הישראלי מנצלים את מעמדו הנחות של האמן הפלסטי, ומאלצים אותו לחתום על חוזה לא הוגן. אמנים רבים אינם מודעים למשמעות הסעיפים, או נאלצים לבלוע את הצפרדע בכדי להמשיך ולהציג. סעיפים הנוגעים לביטוח העבודות, הובלה, זכויות יוצרים, תשלום שכר אמן, תנאי הפסקת ההתקשרות וכו' – לא פעם אינם הוגנים בלשון המעטה. אנו מאמינים שהאיגוד יכול להוביל מהלך לתיקון המצב הקיים, זאת תוך שיתוף פעולה עם האמנים ודיאלוג עם הגלריות, המוזיאונים, העיריות והגופים המסחריים הקיימים בשדה.

אחד הכלים הקיימים בשוק הוא העדר חוזה כתוב. בדרך כלל העדר חוזה מעמיד את האמן במקום נחות ואנו ממליצים להתעקש על חוזה כתוב. חוזה הוגן לשני הצדדים הינו מפתח ליחסים בריאים בין שני הצדדים ובטווח הארוך יתרום לכל הצדדים ולהתפתחותה של האמנות הפלסטית בישראל.

האיגוד מעוניין לנסח ארבעה חוזים מומלצים.

  • חוזה בין אמן לגלריה מסחרית
  • חוזה בין אמן למוזיאון
  • חוזה בין אמן לגוף מסחרי
  • חוזה בין אמן למוסד ציבורי

בכוונתנו לצרף הסברים על כל סעיף, בכדי לאפשר לחברים להבין את מהות סעיפי החוזה.

אתם מוזמנים להפיץ את המייל בקרב חברכם האמנים, האספנים, האוצרים, הגלריסטיים, פקידי העירייה וחברות ההפקה בכדי שנוכל לשתף איתם פעולה.

לאן לשלוח?

  • לפקס: 153-3-5223045

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!