קריאה לפעולה

האיגוד המקצועי של האמנים הפלסטיים קורא לכם האמנים לשלוח חוזים שחתמתם עליהם או שעליהם אתם נדרשים לחתום עם גופים מסחריים, נותני חסות, מוסדות ציבור או עיריות.

מטרת האיסוף היא ניסוח חוזים מומלצים ע"י האיגוד ויצירת דיאלוג עם הגופים הרלוונטיים כדי לשפר את החוזים שהם מציעים לטובת האמנים.

האיגוד בסיוע גיא אבידן, עו"ד האיגוד, יעניק לכם ייעוץ משפטי באשר לנקודות התורפה בחוזה ששלחתם. במקרה של חוזה המתייחס לתערוכות קבוצתיות, ירידים, או תחרויות של גורמים מסחריים – האיגוד יוכל להתערב (ללא הסגרת שם האמן) כדי לשנות את החוזה לטובת כלל האמנים.

מה לשלוח?

מסמכים המתייחסים לזכויות מוסריות וזכויות יוצרים בהתקשרות עם גופים מסחריים ומוסדות ציבוריים, כגון: 

– הסכמי חסות, תמיכה בתערוכה, קטלוג או הפקת עבודה

– שימוש בדימוי ליחסי ציבור ופרסום

חוזים, הסכמים ומסמכים המתייחסים לתנאי השתתפות ביוזמות של גופים מסחריים ומוסדות ציבור, כגון:

– תחרויות למינוף מותג ויחסי ציבור, (לדוגמה: "הוקוס FOCUS", תחרות צילום ארצית בגלריה ליטבק, 2010).

– הזמנות ליצירת עבודות עבור גוף מסחרי, (לדוגמה: "אינסוף לאמנות", בנק מזרחי, 2007).

– תערוכות ביוזמת גוף מסחרי, (לדוגמה: "ונוס", מוזיאון רמת גן, ג'ילט, 2001).

– קול קורא להצבת עבודות אמנות במרחב הציבורי, (לדוגמה: "קיר בעיר" עיריית תל אביב, 2012).

– אירועים ביוזמת העירייה, לדוגמה: "אוהבים אמנות", עיריית תל אביב

– תערוכות בגלריות עירוניות וסדנאות אמנים

יתקבלו בברכה גם חוזים ממדינות אחרות.

לאן לשלוח?

לדוא"ל:  igud.a.p@gmail.com

אנו ממליצים למחוק את שם האמן ופרטים מזהים מהחוזה לפני המשלוח.

שיתוף פעולה מצדכם יוכל לגרום לשינוי הנוסחים הסטנדרטיים של גופים העובדים עם אמנים.

נוסח ההסכם בין אמן ומוזיאון נשלח לאחרונה על ידי ועד האיגוד אל מוזיאון תל אביב לאמנות במטרה לפתוח בדיאלוג לניסוח חוזה שיוסכם על שני הצדדים.

למיטב ידיעתנו, המסמך המומלץ להסכם ייצוג בין אמן וגלריה כבר החל ליצור שינוי: אמנים שפנו אל האיגוד בשנה האחרונה בבקשה לייעוץ בענייני התקשרות עם גלריה, הציגו בפני עו"ד האיגוד חוזים שהמקור שלהם מבוסס על החוזה המומלץ של האיגוד.

חוזה עם אמן מצביע לרוב על יחס המוסד לאמן. לצערנו, לא מעט מהחוזים המקובלים בשדה האמנות הישראלי מנצלים את מעמדו הנחות של האמן הפלסטי, ומאלצים אותו לחתום על חוזה לא הוגן. אמנים רבים אינם מודעים למשמעות הסעיפים או נאלצים "לבלוע את הצפרדע" כדי להמשיך ולהציג. סעיפים הנוגעים לביטוח העבודות, הובלה, זכויות יוצרים, תשלום שכר אמן, תנאי הפסקת ההתקשרות וכו' – לא פעם אינם הוגנים, בלשון המעטה. אנו מאמינים שהאיגוד יכול להוביל לתיקון המצב הקיים, זאת תוך שיתוף פעולה עם האמנים ודיאלוג עם הגלריות, המוזיאונים, העיריות והגופים המסחריים הקיימים בשדה.

היעדר הסכם בכתב מעמיד את האמן במקום נחות, על כן אנו ממליצים להתעקש על חוזה כתוב. חוזה הוגן לשני הצדדים הוא מפתח ליחסים בריאים בין שני הצדדים, ויתרום לכל הצדדים ובטווח הארוך גם להתפתחותה של האמנות הפלסטית בישראל.

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״. חברים בו כיום מעל 1000 אמנים. אנחנו עובדים כל השנה כדי להגדיל את תקציב האמנות הפלסטית בישראל, ליזום תשתיות חדשות לתחום ולקדם את מעמד האמן. הצטרפו אלינו.

חשוב לדעת

הסטודיו בתל אביב? בעקבות מאמצי האיגוד מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!