שכר אמן בתמיכת מועצת הפיס לתרבות ואמנות

מועצת הפיס לתרבות ואמנות

איגוד האמנים מברך את מועצת הפיס לתרבות ואמנות על החלטתם לייעד 20% מתקציב התמיכה בקטלוגים ותערוכות בתחום האמנות החזותית כתקציב ייעודי וקשיח המיועד לשכר אמן. העובדה שהנהלת מועצת הפיס לתרבות ואמנות הזמינה את יו"ר ועד האיגוד, גלעד אופיר, וכן את היו"ר היוצא, איתן שוקר להתייעצות בנושא, לפני פרסומו, מלמדת על החשיבות שהמועצה מעניקה להבנת צרכי האמנים. אנו מקווים שסנונית חשובה זו מבשרת על תהליך שיסחוף מוסדות נוספים.

איגוד האמנים פועל מזה כמה שנים להטמעת סוגיית שכר האמן בשיח הציבורי. הנושא אף נדון באופן ישיר במושב "סוגיות במימון אמנות" בכנס "אמנות כוח וכסף", שהתקיים בקיץ שעבר במוזיאון תל אביב לאמנות, פרי שיתוף פעולה בין התוכנית לתואר שני באמנויות של בצלאל ואיגוד האמנים.

לשכר האמן, יש פרשניות, חוקים, מסורות והתייחסות שונים בכל מדינה. מושגים כמו:  honorarium, exhibition fee, exhibition payment right, loan fee, artist fee, מרמזים על האופי הייחודי להגדרת שכר הניתן לאמנים עבור עשייה, ידע, זמן, השקעה, השאלת עבודות וכיוצא באלה. פעולות שבישראל עדיין נתפסות כמובנות מאליהן ולא מזוכות בתגמול כספי לאמנים.

עצם השימוש במושג  שכר אמן בתנאי התמיכה של מועצת הפיס לתרבות ואמנות, מהווה כלי להטמעתו והשרשתו של המושג החשוב. לצערנו כיום ניתן עדיין להתקל בהרמת גבה לגבי זכותם של האמנים לקבל שכר עבור עבודתם. מוסדות אמנות, משרד התרבות, אוצרים, חברות מסחריות, ואף חלק מהאמנים עצמם, התרגלו לכך שאין צורך לתקצב את עבודתו של האמן. הנורמה בישראל התקבעה כך שרק הפקת היצירה, הובלתה והצבתה דורשים משאבי מימון. כמו כן, בעבודה על קטלוגים מקובל שכל העושים במלאכה מתוקצבים מלבד האמן עצמו, המגייס משאבי נפש וזמן עצומים.

הכללת הסעיף בתנאי קבלת התמיכה, מוודאת שהאמנים יקבלו שכר על הזמן שהם משקיעים בהפקת הקטלוגים והתערוכות. לא פעם מבקשי התמיכות הן גלריות מסחריות, או מוסדות המגישים את בקשת התמיכה. הגדרת שכר אמן מאלצת את המפיקים להכיר בערך השקעת האמנים ולתגמל אותם על עבודתם.

בגלל האופי הטוטאלי בעבודת האמן על תערוכה וקטלוג, אמנים נסחפים לתהליך ההפקה, משקיעים משאבים רבים לרבות הוצאות נוספות מכיסם הפרטי, ולרוב אינם מתקצבים את שעות עבודתם. ההפרדה בין תקציב ההפקה לשכר האמן מדגישה גם בפני האמנים את חשיבות ניהול ההפקה במסגרת התקציב המקורי הכולל שכר על עבודתם.

הגדרת תשלום עבור שכר אמן, והפרדתו מתקציב ההפקה, מהווה נדבך חשוב לבחינת מהלך רחב יותר הנוגע למיסוי שכר זה. במדינות רבות, המדינה מכירה באמנים כתורמים לחברה ולתרבות, ולכן המיסוי על שכרם, כמו גם התשלומים לביטוח לאומי והמע"מ שהם נדרשים לשלם, מופחת.

ועד האיגוד ימשיך לפעול להטמעת המושג שכר אמן בשדה האמנות בישראל, להפיכתו לשגור, לגיטימי בלתי נפרד, ושלא ניתן לוותר עליו בכל הסכם התקשרות ותקציב של פעילות ועשייה אמנותית.

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״. חברים בו כיום מעל 1000 אמנים. אנחנו עובדים כל השנה כדי להגדיל את תקציב האמנות הפלסטית בישראל, ליזום תשתיות חדשות לתחום ולקדם את מעמד האמן. הצטרפו אלינו.

חשוב לדעת

הסטודיו בתל אביב? בעקבות מאמצי האיגוד מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!