תערוכת מחווה לוותיקי האגוד

פתיחת תערוכת חברי האיגוד הוותיקים תתקיים  בבית התנ"ך, רח' רוטשילד 16, תל אביב ביום שישי,  19 בנובמבר בשעה 12:00 נשמח לראותכם.

בשנת 1934 הוקמה "אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל". עם הקמת המדינה שונה שמה ל"אגודת הציירים והפסלים בישראל", והיא פעלה ברחוב אלחריזי 9 בתל אביב. בית האמנים באלחריזי, כשמו כן הוא, היה בית בעבור החברים הרשומים באגודה, ובו הם הציגו את עבודותיהם. בשנת 2002 פוצלה האגודה לשתי עמותות: "אגודת הציירים והפסלים, ת"א", המשמשת מאז גלריה ללא חברים רשומים, ועמותת "אימפקט", הנקראת כיום "האיגוד המקצועי של האמנים הפלסטיים בישראל". לאחר הפיצול, אמנים רבים מצאו עצמם ללא חלל תצוגה, והתקשו למצוא חללים זמינים והולמים אחרים. חלקם בחרו להצטרף לאיגוד המקצועי. התערוכה והקטלוג הם מחווה לאמנים הוותיקים, שאיבדו משכן קבע.

להבדיל מאמנויות הבמה, המוזיקה והקולנוע, שתהליך היצירה שלהן מחייב שיתוף פעולה בין יוצרים, המדיום שבו אנו עוסקים מזמן עבודה אינדיבידואלית וסיזיפית בסטודיו. רובנו זאבים בודדים בהוויית היצירה עצמה. בשדה האמנות, רק אמנים מעטים זוכים להכרה ציבורית או ממסדית, עובדה שגורמת לא פעם להתבדלות של  אמנים וליצירת "קליקות" בעלות מכנה משותף או אינטרסים דומים. אנו חשים שקהילת האמנים הרחבה חסרה כיום תחושת לכידות, החשובה כל כך להוויה הנפשית האישית של כל אמן, כמו גם לכוח הפוליטי של הקהילה כולה.

לצד פעילותו של האיגוד המקצועי בביסוס מעמד האמן וזכויותיו ביחס לרשויות, למוזיאונים, לגלריות ולמדינה, האיגוד רואה עצמו כבעל תפיסה חברתית־קהילתית. באופן דומה למנגנון הגילדות שהיה מקובל בעבר, אנו רואים חשיבות בחיזוק הקשרים המקצועיים והחברתיים בין החברים עצמם. בעצם קיום תערוכה זו אנחנו מבקשים לבטא את החשיבות שהאיגוד רואה בערבות ההדדית בין חבריו.

חברי קבוצת הגיגית – אוצרי התערוכה ועורכי הקטלוג, הם אמנים צעירים הפועלים יחד ויוצרים אמנות חברתית רב־תחומית. חברי הקבוצה יצרו במיוחד לתערוכה זו מיצב, המשקף את חוויית המפגש שלהם עם האמנים הוותיקים.

אנו מודים לכל האנשים שלקחו חלק בעשייה, ובעיקר לאמנים המשתתפים בתערוכה, המזכירים לנו שהיצירה והיצר יכולים לפעום בנו שנים ארוכות.

                                                                                                                             בשם חברי ועד האיגוד,

                                                                                                                             איתן שוקר, יו"ר

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!
[calendar id="6734"]

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!