שלום, כבר דרשתם תשלום שכר אמן בהערות הציבור לתקנת התמיכה החדשה של משרד התרבות במוזיאונים?

אז כדאי, זה יעזור לנו בלובי מול משרד התרבות.
01/03/2024

ככל שיותר אמנים יכתבו הערות למשרד, כך יגדל הסיכוי שנצליח להכניס סעיף שכר אמן גם לתקנת המוזיאונים.

משרד התרבות פרסם לאחרונה להערות הציבור את טיוטת המבחנים לחלוקת כספי תמיכות של משרד התרבות בתחום המוזאונים המוכרים. מה זה אומר? שהמשרד עבד ועידכן את הקריטריונים ואת האופן שבו הוא תומך במוזיאונים בישראל – ועכשיו הוא רוצה לשמוע מה הציבור חושב על התקנה החדשה.

כשעברנו על התקנה, גילינו שתשלום שכר אמן אינו נכלל בה. האיגוד נמצא בתהליך עבודה טוב מול המשרד להכנסת סעיף תשלום שכר אמן מחייב לתקנת הגלריות הציבוריות, אך כעת נוצרה הזדמנות להכניס סעיף כזה גם לתקנת המוזיאונים. מיהרנו, כמובן, לשלוח הערה לתקנת המתמיכה שמבקשת לכלול בה תשלום שכר אמן (היא מצורפת בהמשך) אבל אנחנו צריכים שגם אתם תשמיעו קול. ככל שיותר אמנים ואמניות יכתבו למשרד הערות בנושא, זה יעזור לנו לקדם סעיף שכר אמן גם בתקנת המוזיאונים.

אז מה עושים? הקדישו לכך דקה או שתיים, היכנסו לעמוד של תקנת התמיכה החדשה, וכתבו שם, במילים שלכם, שמוזיאונים לאמנות צריכים לשלם שכר אמן לאמנים המציגים. שאין מוזיאונים לאמנות בלי אמנים ישראלים.

כדי להגיע לעמוד הרלוונטי במשרד התרבות לחצו כאן.

(שימו לב שצריך להתחבר לאתר משרד התרבות, ושאפשר לעשות זאת דרך חשבון הגוגל שלכם. אחרי שתתחברו יתכן שתגיעו לעמוד הראשי של משרד התרבות במקום לעמוד הנכון. אם זה קורה, חיזרו לכאן ולחצו שוב על הלינק.)

 וזה מה שאנחנו כתבנו –

1. האיגוד המקצועי של האמנים הפלסטיים בישראל (ע”ר) הוא עמותה רשומה אשר מטרתה לאגד אמנים כדי לפתח ולקדם את האמנות החזותית בארץ, לפעול להגנת ענייניהם המקצועיים של חברי האיגוד, ליזום ולהקים תשתיות חדשות לתחום ולייצג את כל קשת הדעות והסגנונות בתחומי האמנות החזותית.

2.      מזה שנים רבות, האיגוד פועל לקדם את ענייניהם ומעמדם של האמנים הפלסטיים, בין השאר, מול הגלריות והמוזיאונים ומול משרד התרבות והספורט.

3.      אחד הנושאים הדחופים המעסיקים את האיגוד וחבריו הוא נושא שכר האמן: תשלום תמורה לאמנים עבור הצגת יצירותיהם. ממחקר שעשה האיגוד עולה כי אחוזים גבוהים של האמנים בישראל לא קיבלו שכר אמן עבור הצגת יצירותיהם במוסדות ציבור, או שקיבלו סכומים זעומים או שכר אמן בעין (מסגור היצירות או רכישת חומרים). אמן המבקש תשלום עבור הצגת יצירותיו מסתכן בסירוב ובניתוק קשרים.

4.      האיגוד פועל לשנות מצב זה, במטרה לשפר את מעמדם של האמנים, למצב את העיסוק באמנות כעיסוק מקצועי, וכדי ליצור שינוי תודעתי בקרב הגלריות, המוזיאונים והאמנים. אנו מבקשים להטמיע את התפיסה לפיה המצב הראוי וההוגן הוא כי הצגת יצירות יזכו לתגמול כספי-שכר אמן.

5.      לאור זאת, אני מציעים שיתווסף תנאי סף למבחני התמיכה במוזיאונים, אשר יבהיר כי הצגת יצירות בתערוכה כרוכה בתשלום שכר אמן, וכי אמנים זכאים לשכר עבור הצגת יצירותיהם, בתעריף המינימלי המוצע על-ידי תעריפון האיגוד.

6.      לאור זאת, אנו מציעים כי בסעיף 4(4) למבחן התמיכה יתווסף סעיף קטן (ג) בנוסח הבא:

“על אף האמור בסעיף קטן (ב) מוזאון ישלם המוסד לאמן בעד הצגת יצירותיו בתערוכה שכר אמן שלא יפחת מהתעריף המומלץ של האיגוד המקצועי של האמנים הפלסטיים בישראל, הנמצא בכתובת https://drive.google.com/file/d/15iLyHbmz_aXWwdlSRCb9_aRxueEd5PHy/view?pli=1”.

0
    0
    מה הזמנתי
    אוי, אין כאן כלוםחזרה לחנות