18/04/2013

האמן דניאל שושן נגד מוזיאון תל אביב

האמן דניאל שושן

בסוף חודש מרץ הוגש כתב תביעה נגד מוזיאון תל אביב בבית משפט השלום בתל אביב. התובע, האמן דניאל שושן, חבר האיגוד המקצועי של האמנים הפלסטיים, דורש מהמוזיאון לקיים את התערוכה שנקבעה לו על ידי המנכ”ל והאוצר הראשי המנוח פרופ’ עומר.

הדיאלוג, בין האמן דניאל שושן והאוצר מרדכי עומר ז”ל, החל כבר בשנת 2008, במהלכו נקבעה לאמן תערוכה במוזיאון תל אביב לאמנות. התערוכה נקבעה לסתיו 2011, ואף אושרה בכתב על ידי ועדת התערוכות של המוזיאון. פרטי ההסכם לתערוכה (חלל, תקציב, פרסום, קטלוג, אירוע פתיחה ועוד) סוכמו בעל פה בין האמן והאוצר, כנוהג המקובל במוזיאון ובהסכמת ההנהלה.

תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב הינה אבן דרך ונקודת ציון משמעותית עבור כל אמן בישראל. ומיותר לציין כי האמן עבד במרץ והשקיע זמן ומשאבים רבים בעבודה לקראת התערוכה החשובה, תוך כדי שמירה על קשר רצוף עם פרופ’ עומר ז”ל.

בעקבות מותו הפתאומי והמצער של המנכ”ל והאוצר הראשי פרופ’ עומר, ביוני 2011, זמן קצר לפני המועד המתוכנן לתערוכה  (סתיו 2011) קיבל האמן הודעת דחייה ונתבקש להמתין עד שימונה מנכ”ל ואוצר ראשי חדש למוזיאון ויקבע לוח תערוכות חדש.

התהליך, מהקמת ועדת האיתור למציאת מועמדים ועד למינויה של סוזן לנדאו לתפקיד הנכבד, ארך זמן רב. משנכנסה לנדאו לתפקידה כמנכ”לית ואוצרת ראשית במוזיאון, בסתיו 2012,  הודיעה לאמן כי אין בכוונתה לקיים את התערוכה, אל אף שאושרה על ידי ועדת התערוכות של המוזיאון טרם כניסתה לתפקיד.

בעקבות פניית האמן אל ועד האיגוד, נערכה פגישה במוזיאון בין מנכ”לית ואוצרת ראשית, סוזן לנדאו, וסמנכ”לית, שולי כסליו, לבין יו”ר האיגוד גלעד אופיר והיו”ר היוצא איתן שוקר. באותה פגישה הביעו נציגי האיגוד מורת רוח מהתנהלות המוזיאון (בהנהלתו הקודמת) בכל הקשור לתנאי ההתקשרות העמומים מול אמנים לקראת תערוכה, והבהירו את  עמדת האיגוד לגבי מילוי התחייבויות המוזיאון, גם לאחר החלפת המנכ”לית ואוצרת ראשית. כמו כן, הציעו נציגי האיגוד לראות במקרה זה הזדמנות ליצירת קשר מקצועי בין המוזיאון והאיגוד, לבחינת הפורמט החוזי בין המוזיאון ואמנים לצורך ניסוח חוזה מוסכם, תוך דיאלוג, שיבחן את צרכי שני הצדדים ולהבטחת תנאי יצירה נטולי מתחים ואי ודאות.

לאחר פגישה זו, ביקרה לנדאו בסטודיו של האמן, ומיד לאחר הביקור שלחה הודעה בה נכתב: “מצאתי לנכון לבקר בסטודיו שלך ובשיחתנו הבהרתי שלא השתכנעתי לגבי הצעתך. לצערי איני רואה אפשרות לערוך לך תערוכה”.

מאחר והדיאלוג הממושך עם הנהלת המוזיאון לא נשא פרי,  החליט האמן לשכור את שירותיו של עו”ד גיא אבידן באופן עצמאי ולצאת למאבק משפטי מול המוזיאון.

ועד האיגוד רואה במקרה זה עניין עקרוני בהתקשרות בין מוזיאונים ואמנים, שיש בו עניין לציבור האמנים. על כן, החליט הועד לגבות את האמן, חבר האיגוד, ולהעמיד לרשותו סיוע משפטי, ציבורי ותקשותי ככל שידרש.

לכתב התביעה המלא, כפי שהוגש ע”י משרד עו”ד גיא אבידן

לאיזכורי הקמפיין בתקשורת:

דניאל שושן בתכנית “בילוי נעים” עם מולי שפירא, גלי צה”ל, אפריל 2013

“כמו באמנות”, מאת איתי בלומנטל, עיתון תל אביב, אפריל 2013

“האמן דניאל שושן נגד מוזיאון תל אביב לאמנות”, מערכת ערב-רב, אפריל 2013

“האמן דניאל שושן תובע את מוזיאון ת”א על ביטול התערוכה שלו”, אלי ערמון-אזולאי, גלריה, הארץ, אפריל 2013

“מה עולה בגורל תערוכות במוזיאון תל אביב שנקבעו בתקופתו של מוטי עומר ז”ל?”,   אתר האיגוד, אוקטובר 2012

0
    0
    מה הזמנתי
    אוי, אין כאן כלוםחזרה לחנות