שאלות ותשובות נפוצות

למה אמנים צריכים איגוד?

איגוד האמנים הפלסטיים הוא הגוף היחיד בישראל שעובד כל השנה עבור האמנות הפלסטית. אנחנו נלחמים עבור הגדלת תקציב האמנות הפלסטית, על הסדרת תשלום שכר אמן מול מוסדות אמנות ציבוריים, על רגולציה שתסדיר בכנסת את מעורבות של אמנים מקצועיים ביוזמות של אמנות ציבורית, על הנחת ארנונה לסטודיו של אמנים בכל הארץ, על פיתוח תשתיות חדשות לתחום שלנו ובעוד חזיתות שקשורות למעמד האמנות והאמן בישראל. 

או במילים אחרות, לאמנים, כמו לאנשי מקצוע בכל תחום, יש ערכים ואינטרסים משותפים שחשוב לקדם ולהגן עליהם. את הדברים האלה אפשר לעצב ולשנות בעזרת אקטיביזם וסולידריות. ובשביל זה אמנים צריכים איגוד. 

אילו הטבות ושירותים מקבלים חברי וחברות האיגוד?

כחברות וחברי האיגוד אתם יכולים ליהנות, בין היתר, מכניסה חינם כל השנה למוזיאונים מובילים בישראל ובעולם; הנחות בחנויות לצרכי אמנות ובעלי מקצוע רלוונטייים; פגישת יעוץ משפטי בחינם אחת לשנה, ויעוץ ראשוני מרואה חשבון בחינם; גישה בלעדית ל״אוצר״ – מחסן מחזור חומרים לאמנים שהקמנו בשיתוף עיריית תל אביב יפו; היצע רחב של סדנאות מעולות וזולות מאוד מדי חודש; יעוץ מסובסד לקראת הגשות.

למה יש קריטריונים לקבלה לאיגוד?

האיגוד עובד עם הקריטריונים של אונסק״ו להגדרה של אמן מקצועי בינלאומי.

שיטת הניקוד (הקצת מסורבלת, אנחנו מודים) מאפשרת לכל פעילות מקצועית בתחום האמנות להילקח בחשבון כשאתם מגישים בקשת הצטרפות לאיגוד. כמו, למשל, הוראת אמנות במוסד מוכר, עבודות במרחב הציבורי, פרסומים, זכיה בפרסים ועוד. 

בשורה התחתונה, כל אמנית ואמן שסיימו לימודי אמנות באקדמיה ומציגים אמנות באופן עקבי במוזיאונים או בגלריות ציבוריות (או בגלריות פרטיות בעלות מוניטין, או בחללים אלטרנטיביים מוכרים) יכולים להתקבל לאיגוד בקלות.

אני עדיין סטודנט לאמנות, אפשר להצטרף לאיגוד?

בהחלט. סטודנטים יכולים להתקבל לאיגוד בשנה ד׳ ללימודים, ובתעריף מוזל. כל מה שצריך לעשות זה להעלות תעודת סטודנט ואתם בפנים (כן, זה אומר שתוכלו להיכנס בחינם למוזיאונים עם כרטיס החבר).

תוך כמה זמן תודיעו לי אם בקשת ההצטרפות שלי לאיגוד התקבלה?

אנחנו משתדלים לעבור על הבקשות ולהשיב מהר ככל האפשר. בדרך כלל זה לוקח בין שבוע לשבועיים.

תוך כמה זמן מגיעים כרטיסי החבר?

אנחנו שולחים את כרטיסי החבר והכרטיס הבינלאומי (למי שהזמין) בתחילת השנה לכל החברים שמשלמים את דמי החבר בהוראת קבע, ומיד אחר כך לכל מי שחידש חברות באיגוד. אם רק הצטרפת אלינו, הכרטיס יגיע אליך בערך שבועיים אחרי ששילמת את דמי החבר.

במידה ואתם זקוקים לכרטיס החבר או לכרטיס הבינלאומי בדחיפות, ניתן להנפיק אותם על המקום בבית האמנים (אלחריזי 9, ת״א). השירות ניתן בימים א-ה בין השעות 10:00-13:00. יש להגיע אל איריס בעמדת הקבלה, בצירוף שתי תמונות פספורט, ותשלום במזומן או בצ’ק. רצוי, כמובן, להתקשר קודם ולתאם עם איריס את הגעתכם. טל: 03-5246685.

כרטיס החבר עוד לא הגיע. מה לעשות?

את כרטיסי החבר אנחנו שולחים באמצעות דואר ישראל כמה ימים לאחר ששילמתם דמי חבר. לצערנו, קורה שמעטפות נעלמות בדואר. אם כרטיס החבר לא הגיע בתוך כמה שבועות, כתבו לנו ונשלח כרטיס נוסף. אם העניין בהול, ניתן גם לתאם איסוף ממשרדנו ברחוב אבן גבירול.

מה ההבדל בין כרטיס חבר באיגוד לכרטיס אמן בינלאומי של אונסק״ו?

כרטיס החבר של האיגוד מאפשר כניסה בחינם למוזיאונים המובילים בישראל, כמו מוזיאון ישראל ומוזיאון תל אביב. את הרשימה המלאה אפשר למצוא כאן.

כרטיס האמן הבינלאומי של אונסק״ו מאפשר כניסה בחינם למבחר מוזיאונים מעולים בחו״ל. רשימה מלאה אפשר למצוא כאן.

את כרטיס החבר באיגוד מקבלים באופן אוטומטי עם תשלום דמי החבר. כרטיס האמן הבינלאומי מופק בעלות של 20 ש״ח, או בחינם למשלמים את דמי החבר בהוראת קבע.

הצגתי את כרטיס החבר במוזיאון/חנות שראיתי באתר אבל לא נתנו לי הנחה. מה עושים?

כותבים לנו, ואנחנו נברר את העניין בזריזות. זה קורה לפעמים אם הנהלה מתחלפת. תודה!

מפריע לי שהאיגוד לא מתעסק בנושא שאני חושב שצריך להתעסק בו. מה עושים בקשר לזה?

האיגוד הוא גוף פעלתני ויעיל, שמבוסס כמעט כולו על התנדבות. יו״ר האיגוד וכל חברי הוועד הם מתנדבים ומתנדבות, וכל אחד מאתנו מקדם ודוחף את התחומים הקרובים לליבו. 

הגישה האקטיביסטית שלנו נוטה אל תהליכים ארוכים ואסטרטגיים כמו הקמת תשתיות חדשות (האוצר, למשל) ומהלכי רגולציה מורכבים שאמורים לשנות משמעותית את מצב התחום שלנו, ולהזרים לו תקציבים גדולים חדשים. ברור לנו שיש דברים חשובים אחרים שמתפספסים בדרך. 

ולשאלתך – אנחנו מאוד מעודדים חברים וחברות לקחת יוזמה, ולהוביל פעילויות תוך שימוש ביכולות ובמשאבים שהאיגוד יכול להעניק (גיבוי ויעוץ משפטי, ניסיון, פתיחת דלתות, יכולת הפצה, ולפעמים גם תקציב.) אם יש יוזמה, מאבק או נושא שאת רוצה לקדם ולדחוף, נשמח מאוד לשמוע ממך ולשתף פעולה.

אני רוצה לקבל יעוץ משפטי מהאיגוד. איך עושים את זה?

חברי האיגוד נהנים מיעוץ משפטי ויעוץ ראשוני מרואה חשבון בחינם. את פרטי היועצים של האיגוד ואיך פונים אליהם תמצאו כאן.

נשארו אצלי חומרים אחרי הורדת תערוכה, איך תורמים אותם לאוצר?

איך מבטלים הרשמה לסדנה? או מציעים רעיון לסדנה חדשה?

כותבים לרוני, שמנהלת את תחום הסדנאות והאירועים באיגוד. היא תקח את זה משם.

איך מבטלים את החברות, או את הוראת הקבע?

טוב, קיווינו שלא תשאלו את זה. במקרה כזה כותבים לאורלי ומבקשים לבטל את הוראת הקבע (או את החברות, חס ושלום). אם החלטת לבטל, נשמח לדעת למה זה קרה. 

0
    0
    מה הזמנתי
    אוי, אין כאן כלוםחזרה לחנות