הגלריה האוניברסיטאית – בקשה לחשיפת חוזה ההתקשרות עם מר יגאל אהובי‎

עצומה לחשיפת חוזה ההתקשרות של הגלריה האוניברסיטאית, תל אביב עם מר יגאל אהובי

ב-9 בדצמבר התפרסמה בעיתון הארץ כתבתה של שני ליטמן, ״אוניברסיטת ת"א תשכיר את הגלריה האוניברסיטאית לאספן יגאל אהובי״, שבה נמסר על תרומתו של מר יגאל אהובי. מהדברים המובאים בעיתון ניתן ללמוד כי מר אהובי יסייע לאוניברסיטה במתן תרומה כספית באמצעות הצגת תערוכות המבוססות על האוסף שברשותו ועל ידי פעילויות נוספות המפורטות בכתבה.

מהלך זה הוא בעל עניין רב לאמנים בישראל. חלל תצוגה איכותי וייחודי זה חשוב וחיוני לאמנות ולאמנים בישראל בשל  מעמדו הערכי והאופרטיבי –  כחלל המקשר אקדמיה, מחקר, עשייה אמנותית, אוצרות ויצירה. באפשרויותיה של גלריה זו לייצר ערך ופעילות אמנותיים מהותיים ומשמעותיים באופן שאין שני לו בקרב חללי התצוגה הקיימים בארץ.

אנו רואים בדאגה את השילוב והזיקה המוצעים בין אוספו הפרטי של מר אהובי ופעילות הגלריה.  לטעמנו ניהול הגלריה וההחלטות האוצרותיות צריכות להיות נקיות מכל הטיה אפשרית ולהימנע מפגם מוסרי העלול להיווצר מאינטרסים עסקיים ומסחריים.

ברוח זו אנחנו מוצאים לנכון לצרף ציטוט שנכתב בחוברת הראשונה שהוציאה הגלריה בשנת 1988, שבו מפורט החזון המקורי שהנחה את מתכנני הגלריה והוגיה, ולהצביע על ההיגיון והתבונה הרבים שבו:

"הגלריה שאנו חונכים, תשרת את תלמידי הפקולטה לאמנויות, אך לא רק אותם, היא תהיה פתוחה לכל האוכלוסייה האוניברסיטאית ובדרכים רבות לקהל הרחב, שוחר האמנות, היא תוכננה כך שתהווה מקום לתצוגה ויחידה להוראה ומחקר, היא תכיל אולם הרצאות ומעבדה, והתצוגות שבה תהיינה תואמות את תפקידיה המוצהרים. הגלריה הזו נועדה ללימוד במובן הרחב של המושג ."  פרופ' יהודה בן שאול, 1988

אנו מבינים שהנהלת האוניברסיטה ביקשה לפתור בעיה ומצוקה של אחזקה ומימון נכס חשוב זה,

אבל אנו מניחים שהנהלת האוניברסיטה מעוניינת בהמשך פעילותה של הגלריה מתוך ערנות לחשיבותה הגדולה כגוף תצוגה, מחקר ועשייה אמנותיים בעבור האוניברסיטה ומוסדותיה.

לתפיסתנו, האוניברסיטה בהיותה גוף ציבורי, כפופה למערכת נורמטיבית של מנהל תקין ושקיפות ציבורית, ניהולית ומוסרית. משום כך, אנו קוראים להנהלת האוניברסיטה לפרסם ולחשוף לאלתר את החוזה שנחתם בין האוניברסיטה ומר יגאל אהובי. חשיפה זו תאפשר לציבור לעמוד מקרוב על תנאי הפעלתה של הגלריה בעתיד. לדעתנו יש להביא את הדברים לידי דיון ציבורי רחב, כך יצאו נשכרים האוניברסיטה, ציבור האמנים והאמנות הישראלית בכללותה.

אנו מזמינים אתכם להיכנס לאתר "עצומה" ולחתום

http://www.atzuma.co.il/tauartgallery

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!