השתתפנו בדיון שקיימה ועדת השקיפות בכנסת עם משרד התרבות, ויש לנו מה לעדכן!

עדי אנגלמן, מתאמת קשרי ממשל ומוסדות מטעם האיגוד, ייצגה אותנו ואתכם בדיון שקיימה בסוף חודש פברואר ועדת השקיפות בכנסת. במהלך הדיון הפנתה סתיו שפיר, יושבת ראש הועדה, שאלות למנכ"ל משרד התרבות, יוסי שרעבי, בנוגע למידת השקיפות שלפיה המשרד פועל.

מטרת הדיון הייתה לברר עד כמה אנחנו, ציבור משלמי המיסים, מעודכנים באשר לנעשה במשרד התרבות: באיזה אופן מתבצעת חלוקת התקציבים במשרד? מי קובע את המדיניות ומהן ההחלטות שהתקבלו בשנים האחרונות? וכן הלאה.

לאורך הדיון התברר כי מידע רב שהמשרד אמור להנגיש לציבור (וליתר מיקוד – לנו, ציבור האמנים) אינו מובא כלל לידיעתנו. מה למשל? דוחות המסקרים את פעילותה של "פמי פרימיום" – החברה הקבלנית המבצעת עבור משרד התרבות את פרויקט "תרבות לישראל" בתקציב כולל של 25 מיליון ש"ח בשנה; פרוטוקולים מפגישות המועצה לתרבות ואמנות והמדורים השונים במשרד (ובהם המדור לאמנות פלסטית, כמובן), אשר אינם זמינים באתר המשרד; וכן רשימת חברי המועצה לתרבות ואמנות והמדורים במשרד התרבות, גובה תמיכות המשרד ואופן החלוקה שלהם.

חשוב לנו להזכיר לכם שבשנה האחרונה היה האיגוד שותף ליוזמה שמטרתה טיפול בעניין היעדר השקיפות המאפיין את התנהלות משרד התרבות. במסגרת זו הוגשה עתירה כנגד משרד התרבות, שהובאה לדיון ולבירור בבית המשפט המחוזי בירושלים. לשמחתנו, בית המשפט חייב את המשרד להעביר לידינו את המידע שדרשנו לקבל במסגרת העתירה (פרוטוקולים של פגישות המדור לאמנות פלסטית ועוד כמה דברים). הבעיה היא שעצם הפסיקה הנקודתית לא נותנת מענה תשתיתי וארוך טווח לבעיית ההתנהלות הלא שקופה.

אנחנו לא יודעים אם דרישתה של ח"כ שפיר לפרסם באתר האינטרנט של המשרד שורה של פרוטוקולים, דו"חות ומסמכים מהשנים האחרונות (בתוך 30 ימים) תביא לשינוי המיוחל. אנחנו, בכל אופן, נמשיך לפעול כדי להנגיש לציבור האמנים את המידע הנוגע לקבלת ההחלטות לחלוקה ולניצול של תקציבים הרלוונטיים במשרד התרבות. נמשיך לעדכן!

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״. חברים בו כיום מעל 1000 אמנים. אנחנו עובדים כל השנה כדי להגדיל את תקציב האמנות הפלסטית בישראל, ליזום תשתיות חדשות לתחום ולקדם את מעמד האמן. הצטרפו אלינו.

חשוב לדעת

הסטודיו בתל אביב? בעקבות מאמצי האיגוד מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!