מחאת "פורום מוסדות התרבות" על העדר מתווה מוסכם וסביר לפתיחה מחדש של גופי התרבות בישראל

"פורום מוסדות התרבות", אשר איגוד האמנים הפלסטיים לוקח בו חלק, פרסם בימים האחרונים גילוי דעת לקראת פתיחה מחדש של חלק מגופי התרבות והאמנות בישראל.

"בימים האחרונים התפרסמו בתקשורת ידיעות לגבי אפשרות פתיחה של חלק מגופי התרבות או לחליפין התחלת פעילות חלקית כמו חזרות.

לצערנו, למרות הידיעות והאמירות שנשמעו, אין כרגע מתווה מוסכם עם משרד התרבות והספורט ומשרד הבריאות לגבי הפעלה כזו או אחרת. אין כללים להתנהלות, לפיכך המשמעות היא שכרגע לא ניתן לא לתכנן פעילות ולא לפתוח את מוסדות התרבות.
לדיבורים כאילו תוך שבועות ספורים מוסדות התרבות חוזרים לפעולה אין קשר למציאות.
מוסדות התרבות והאמנות לא יכולים לפתוח את מופעי המחול, המוזיאונים, התיאטראות, אולמות הקונצרטים, או אפילו בתי הספר לאמנויות, כי אין לנו שום הנחיות איך להתנהל. מה התפוסה המותרת? מה קורה על הבמה? איך מקיימים חזרות תחת מגבלת 2 מטרים ועוד עם מסכה? הרבה שאלות שהתו הסגול לא רלוונטי להן.
גם לו היינו יודעים איך לפתוח, בתפוסות של 35% אנחנו הולכים לפשיטת רגל ודאית. פורום מוסדות תרבות הציע מתווה פשוט והגיוני כבר לפני שבועיים ועדיין לא נמצא מי שיקיים דיון רציני בהצעתנו.
אחרי 3 חודשים שאין לנו הכנסות מצפים שנקפוץ ראש לבריכה ריקה. אין שום מסלול שיסביר לנו איך נמנע מהתאבדות כלכלית בחודשים הארוכים שבהם נעבוד בהפסד וננסה להחזיר לעבודה כוריאוגרפים, רקדנים, שחקנים, נגנים, תאורנים, עובדי במה, מדריכים וסדרנים. יש המון הצהרות ואפס מעשים. אנחנו יודעים שאפשר אחרת כי במדינות כמו דנמרק, שבדיה, גרמניה ואוסטריה יש מודלים להתנהגות תפעולית ותקציבית שאפשר ליישם גם בישראל. אם לא נתקדם בימים הקרובים להבנה איך לפתוח את מוסדות התרבות בצורה אחראית ומאיפה יגיע הכסף להפעלתם – לא נוכל לפתוח באמצע מאי או באמצע יוני.
אנחנו מצפים שמשרד התרבות ייצג אותנו מול משרדי הממשלה, ימלא את תפקידו ויוביל לפתרון."

אנא עקבו אחר אתר הפורום ואחר עמוד הפייסבוק שלו לקבלת עידכונים אודות פעילויות מחאה עתידיות.

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!
[calendar id="6734"]

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!