מכתב התגובה של האיגוד מיום 29.1.2010 _____________ ומכתב התגובה של הוועד למלחמה באיידס

29 בינואר 2010

לכבוד:              מר. רן רהב, רהב תקשורת ויח"צ בע"מ

העתקים:          מר. ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים

מר. יאיר סרוסי, יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים

מר. יונתן קרני, מנכ"ל הועד למלחמה באיידס

חברי וועד איגוד האמנים הפלסטיים,

עו"ד גיא אבידן, יועץ משפטי של האיגוד

 

יוצרי התרבות בישראל 2010 מעוניינים בשותפות חדשה עם המגזר העסקי והמוסדי בישראל

שלום רני,

מאחר והפנית את מכתבך אליי אישית, אענה לך באופן אישי,

קראתי בעיון את מכתבך. ההשתלשלות ההיסטורית של היוזמה לתערוכה מוכרת לי, ובכל זאת מרגש לקרוא אותה כפי שאתה מעלה אותה על הכתב. לפני אחת עשרה שנים, בתקופה שבה האיידס הייתה מחלה שמעטים העזו ששמם יקשר אליה, עשית מעשה אלטרואיסטי ואמיץ. אני זוכר את התקופה בבהירות. כפי שכתבת, תרמתי מספר שנים עבודות שלי לוועד למלחמה באיידס, ואף קיבלתי דיווח מלא ומקצועי למי העבודות נמכרו ובאיזה סכום. ואכן, אף קנית ממני שתי עבודות בכסף מלא.

כשוחר אמנות אתה לבטח מודע למצב בו חיים האמנים הפלסטיים בישראל. למרות הדימוי הנוצץ, הקוסם לבעלי ההון, מספר האמנים הישראליים המצליחים להגיע למשכורת מינימום ממכירת האמנות שלהם זעום. אנחנו נאלצים להשאיל למוזיאונים את עבודותינו, רוב האמנים בארץ נאלצים לעבוד בעבודות משלימות כדי להמשיך ליצור, ולהפרות את התרבות הישראלית. במחקר שהוזמן ע"י כנס מדיניות התרבות בישראל לפני כחצי שנה, בנוכחות שרת התרבות, לימור ליבנת נכתב[1] "האמנים והיוצרים מסבסדים בשכרם הנמוך את התרבות בישראל, ופיתחו מגוון מקורות הכנסה…" "… דגם זה התרחב לכדי פרולטריון של יוצרים, עקב שחיקה של המנגנונים המסורתיים של רכישת תרבות, ומתוך ההיקף העצום של יוצרים ויצירה תרבותית."  כמו כן ממליץ הדו"ח: "במישור העסקי ניתן לפתוח ערוץ רחב יותר של תמיכה בקהילה במסגרת אחריות חברתית של בעלי עסקים באמצעות רכישה של אמנות ישירות מאמנים צעירים בלתי מוכרים".

בנק הפועלים מגייס ממגזר שלישי אחד תרומה עבור מגזר שלישי אחר. כמו שכתבת, הבנק משקיע למעלה ממיליון שקל בכדי להפיק את התערוכה. לא נראה לך אבסורדי שהבנק מוציא סכום הגבוה מסכום ההכנסות ממכירת העבודות בכדי להסב את משרדיו הראשיים בשדרות רוטשילד לחלל תצוגה? כנראה ששווה לבנק למצב את עצמו כבנק התורם לאמנות ולוועד למלחמה באיידס. מובן שתרומה ישירה לא הייתה תופסת את אותן כותרות צבעוניות והתעניינות ציבורית שמביאה התערוכה. מדוע לדעתך אמנים רבים כל כך, שתרמו בעבר, הפסיקו לשתף פעולה עם המהלך החשוב שיזמת וטיפחת באהבה ומסירות? מה שהיה נכון לפני עשור אינו מתאים לזמן זה. כיום, כל אמן מקבל בממוצע שבע פניות בשנה לתרום לתערוכות מכירה למען עמותות בנושאים בוערים לא פחות, ויש חוסר פרופורציה בין תרומתנו המתמדת לחברה הישראלית והכנסותינו.

האיגוד מציע מודל הגון יותר שקיים ברוב חלקי העולם, ולשמחתנו אומץ ע"י רוב העמותות המגייסות כספים באמצעות תערוכות מכירה בארץ. מסתבר שהאמנים בארץ עדיין בעלי לב רחב. אנחנו לא מבקשים שהאמן יתרום רק 10%-50% מההכנסות כפי שממליץ לדוגמא ארגון אמני פילדלפיה[2] וארגונים נוספים בעולם, כי אם ממליצים על תרומה של 65%.

כל אמן רשאי להחליט בהתאם לחד פעמיות של העבודה, עלויות חומרי הגלם, זמן העבודה על היצירה, רוחב ליבו ועומק המינוס שלו בבנק על האחוז המתאים לו (או לה).

בסיום מכתבך כתבת "זאת מדיניות התערוכה שאני קבעתי לפני 11 שנה – זה לא מחייב אף אחד". כמו שהצעתי בשיחתנו, אני מבקש ממך ומשותפיך לשקול את שינוי המדיניות שקבעת לפני עשור. גלה רגישות נוספת, גם לציבור היוצר את האמנות שאתה כל כך אוהב, וביחד נוכל  להחזיר את האמנים הבוגרים לתרום אפילו יותר עבודות, שיניבו הכנסות גבוהות לוועד למלחמה באיידס, זאת לצד תרומתם של האמנים הצעירים באופן שיכבד גם אותם.  

כפי שהבטחתי לך, העלנו את תגובתך לאתר האיגוד ויידענו את חברי האיגוד במייל אישי. אנו עומדים בהבטחתנו להשהיית הקמפיין ופרסום העצומה עד יום ב'.

אנשים רבים אומרים לי שללא מלחמה או מאבק, המגזר העסקי ימשיך לדבוק בעקרונותיו, אבל נשארה בי תמימות האמונה, שהבנק ואתה תבחרו בדרך שתיטיב עם כל השותפים למיזם.

בברכה,

איתן שוקר, יו"ר האיגוד

בשם ועד איגוד האמנים הפלסטיים, ושישים האמנים החתומים על המסמך המקורי.


[1] המסמך נכתב ע"י דר' נרי הורוביץ בהזמנת מועצת הפיס לתרבות ולאמנות,  מאי  2009

[2] http://www.artistsequity.org/auction_guideline.html

*********************************

מכתב התגובה של הוועד למלחמה באיידס

ינואר 2010

לכבוד

איתן שוקר

יו"ר איגוד האמנים הפלסטיים

תערוכת האמנות הישראלית למען הוועד למלחמה באיידס מוקדשת לזכרה ומורשתה של הגב' לאה רבין. רבין ז"ל הייתה אחד הקולות הראשונים והאמיצים שזעקו את צעקתם של אלו שקולם לא נשמע. בזכות מעורבותה המבורכת בנושא שלרבים היה קל ונוח להדיר ממנו את רגלם, בעיית האיידס עלתה למודעות הציבורית.

בתור מי שמוביל גוף חשוב ומכובד שמייצג את האינטרסים של האמנים הפלסטיים בישראל, אני מופתע מהמניעים שאתה מייחס לאמנים שנוטלים חלק בתערוכה של הוועד. ייתכן כי הדבר יפתיע אותך אך מרבית היוצרים אינם נרתמים למיזם זה בשביל החשיפה או למען רווח אישי אחר, אלא עושים זאת מתוך תחושת שליחות וחיבור רגשי עמוק למטרה שלמענה פועל הוועד למלחמה באיידס. בדיוק כמו גב' רבין המנוחה, הם בוחרים לעמוד בחזית הנושא, שגם כיום – 28 שנים לאחר פרוץ המגיפה, אינו נהנה מאהדה ציבורית מופלגת וסובל מסטיגמה קשה שממשיכה להיות כשמן בגלגלי המגיפה. בין האמנים המבטיחים שמציגים השנה, תוכל למצוא, בין היתר, את יצירתו של בויקו טימור שממלא חלק מוביל בפרויקט מזעור הנזקים של הוועד בקרב משתמשים בסמים או את יצירתה של לואיז גרין, המתנדבת במהלך כל השנה כיועצת במרכז הבדיקות האנונימיות של הוועד. הם, כמו עוד רבים וטובים אחרים, נמצאים איתנו 365 ימים בשנה ונותנים 110% מעצמם באופן יזום ומודע. התמורה היחידה שהם מבקשים הייתה ונותרה הרצון שלהם לחולל שינוי מהותי בתפיסות הציבור את המחלה והאנשים שחיים עמה, ולסייע למאבק שמצאו כראוי להשקעתם האינסופית.

בשם כל אלו שתורמים לנו מעומק ליבם, אני מצר על כך שדווקא בימים שבהם נקבע גורלו של הוועד למלחמה באיידס, אתה בוחר לנצל את המומנטום באופן כוחני כדי לפגוע בקשר המיוחד בין גוף וולונטארי קטן לבין כל אלו שמתייצבים לצידו מדי שנה. אני מבין שמטרת המאבק שלך אינה פגיעה בוועד למלחמה באיידס אך לצערנו זאת התוצאה הסופית. ההתנגחות שלך בתערוכה של הוועד והניסיון לייצר יחסי ציבור ליוזמתך, יקשו על מאבקנו עד מאוד והלוואי שלא יצליחו להכניע אותו. אני מתנצל על חריפות דברי אך לא נותר לי אלא לתמוה מדוע לא פנית אלי מעולם בנושא זה. בדיוק כמו הדרך לגיהנום, גם התזמון סר הטעם שבו בחרת כדי להוביל על גבנו את מאבקך בבעלי ההון, רצוף בכוונות טובות. כוונות שלא נוכל להסתפק בהן כדי לקיים את פעילות הארגון שלנו בשנה הקרובה.

אני מגנה בשאט נפש את השתלחותך חסרת הרסן בבנק הפועלים. 5 שנים אחרי שמשפחת רהב מימנה בנדיבות מכיסה הפרטי את תערוכת האמנות למען הוועד, נרתם הבנק כדי לסייע לנו במסורת שהפכה לאחד האירועים הבולטים בזירת האמנות המקומית. הם עשו זאת בזמן שאף גורם מסחרי לא היה מוכן לתת את ידו ולשאת בהוצאות הכבדות הכרוכות באירוח התערוכה. בזכות החלק שהחליט לקחת הבנק בתערוכה זאת לפני 6 שנים, ניצל הוועד מקריסה כלכלית וסגירת שעריו.

מעולם לא נאמר על ידי הוועד או על ידי גורמים הקשורים לארגון התערוכה, כי הבנק הוא זה שתורם את היצירות. אחזור ואדגיש את מה שאנו מדגישים מדי שנה – הבנק הוא זה שמספק את הפלטפורמה ומממן את כל ההוצאות הקשורות לארגון ולהפקת המיזם. בנוסף לתרומה החיונית של הבנק שמאפשרת לוועד לקיים את התערוכה, מטרה נוספת למיזם מרשים זה היא להנגיש את האמנות לציבור הרחב וליצור מפגש בלתי אמצעי עם הגיבורים האמיתיים של תערוכה זאת – הלא הם האמנים. עם מלוא ההערכה לעמותות שמגייסות משאבים דרך מכירת יצירות בודדות בבתי מכירות פומביות בחו"ל, תערוכת האמנות של הוועד למלחמה באיידס נושאת אופי אחר. ביומיים שבהם מתקיימת התערוכה, עשרות מתנדבים פעילים מהמערכים השונים שמפעיל הוועד, נרתמים למבצע לוגיסטי מורכב שמאפשר לנו לארח אלפי ישראלים שבאים להפגין הזדהות ולהתפאר מ-600 יצירות נבחרות של מיטב אמני ישראל.

חשוב לציין שחלק גדול מהאמנים המשתתפים בתערוכה של הוועד, מביעים רצון לתרום יותר מיצירה אחת. אנחנו נאלצים לסרב בנימוס בגלל מגבלת מקום ובגלל הרצון לחשוף כמה שיותר אמנים על בימת התערוכה.

כצעד חשוב להעצמת התורמים החשובים שלנו – ה א מ נ י ם, הוועד בשיתוף עם בנק הפועלים מפיק מדי שנה קטלוג מהודר המחולק לכל אמן שמשתתף בתערוכה. בשנה שעברה, עקב המשבר שטלטל את הכלכלה העולמית ולא פסח גם עלינו, נבצר מאיתנו להדפיס את הקטלוג וראינו בכך הזדמנות לייסד אתר אינטרנט שמתעד את תרומת האמנים. אתר זה מייחד עמוד אינפורמטיבי הכולל את פרטי היצירה והאמן ומכיל הפנייה לאתרים אישיים שבאמצעותה יוכל כל גולש ליצור קשר עם היוצר האהוב עליו. כמו כן, מיותר לציין את מה שאתה בוודאי כבר יודע בתור משתתף פעיל בתערוכה בשנים קודמות – הוועד למלחמה באיידס מעביר לאמנים דיווח מלא אודות פרטי הקניינים שרכשו את יצירתם ונותן לרוכשי היצירות גם את פרטי הקשר האישיים של האמן (מותנה בהסכמה הדדית מראש). בזכות תיווך זה,

רבים מהאמנים מוכרים יצירות נוספות בכסף מלא-  בדיוק כפי שאתה תוכל להעיד על כך.

אין בכוונת הוועד למלחמה באיידס להכנס לשום התנצחות שכל מטרתה עד כה הייתה להפעיל לחץ על גורמים שונים שאתה רואה בהם את אויביך. תערוכת האמנות הישראלית של הוועד היא מסורת מפוארת שקשרה את היצירה המקורית בנתינה מהלב. כל ניסיון לשוות למיזם זה תדמית נצלנית עושה לנו עוול גדול ומכתים את שמו הטוב של הארגון. 3 שנים בלבד לאחר שקיבלנו את אות הנשיא למתנדב, זכינו החודש במגן שר הבריאות לארגון התנדבותי מצטיין לשנת 2009. בזכות תרומתם הנפלאה של האמנים והמתנדבים, אנו מבקשים להמשיך להיות הכתובת לכל אדם שזקוק לנו. לצערי, אלו לא מתמעטים.

להזכירך, תערוכת האמנות הישראלית למען הוועד, מאפשרת את המשך קיומנו.

בשם מאות האמנים והמתנדבים שתורמים לנו מדי שנה, בשם אלפי האנשים שחיים עם HIV/איידס בישראל ומאות אלפי הצעירים שאת הדבקתם ניתן עוד למנוע, אני קורא לך לחדול ממסע הצלב נגד התערוכה של הוועד ולנהל את המאבק הצודק למען זכויות האמנים, באופן שיכבד את כל הצדדים.

מאחר ובחרת להציג את כל התכתובת הקשורה לעניין הנדון באתר האיגוד, אבקש שלא תחרוג ממנהגך ותעלה לאתר גם את תגובתי. אני מאמין בשקיפות מלאה אך חושב שהדרך שבה בחרת להתנהל אינה מקדמת בצורה הטובה ביותר את האינטרסים של החברים באיגוד ופוגעת בוועד. אינני יודע אם הקריאה במכתב זה תשנה את דעות המתנגדים אך אני משוכנע שזה ייתן לכולם זווית ראייה נוספת על הדברים.

בברכה,

יונתן קרני, מנכ"ל

הוועד למלחמה באיידס

העתק:

גב' ורדה גבעולי – גזברית – איגוד האמנים הפלסטיים

עו"ד גיא אבידן, יועץ משפטי של האיגוד

מר רני רהב, יו"ר רן רהב תקשורת ויחסי ציבור

 

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!
[calendar id="6734"]

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!