מכתב התשובה של רני רהב

אל: מר איתן שוקר – יו"ר איגוד האמנים הפלסטיים

דע:  גב' ורדה גבעולי – גזברית – איגוד האמנים הפלסטיים

עו"ד גיא אבידן, יועץ משפטי של האיגוד

איתן יקר,

הנדון: לכל אמן מותר לתרום פעם אחת בשנה כמו שכל אזרח ישראלי עושה

אני מזועזע ממכתבכם שנכתב לדעתי בשגגה.

מותר גם לאמן לתרום עבודה למען מטרה נעלה כמו המלחמה במחלת האיידס בישראל ולהגברת המודעות למניעת המחלה בקרב תושבי המדינה.

הפרויקט האדיר הזה החל לפני 11 שנים בבתינו הפרטי של רעייתי הילה ושלי בסביון. בזמנו פנה אליי מני פאר וביקש ממני להרתם לנושא ולקיים מכירה פומבית בבית של אחד מחבריי – הצעתי לו כמה בתים של חברים ברחבי ישראל ולצערי הרב כולם סירבו – כי ממחלת האיידס כולם נבהלו, בשל כך רעייתי הילה ואני החלטנו לקיים את זה בביתנו ומכיוון שאנו נחשבים לאספני אמנות מהגדולים בישראל גייסנו כ-250 אמנים למכירה החשובה הזאת.

זאת היתה מכירה מרגשת. לאחר 5 שנים של הוצאות כבדות פניתי לבנק הפועלים וביקשתי מהם לקחת חסות על התערוכה והבנק נענה בשמחה ללא מורא ופחד מאז ועד היום כל שנה כמות האמנים המבקשת לתרום היא עצומה וענקית.

מותר לאמן פעם בשנה לתרום מליבו תרומה אמיתית וכנה ללא שיקבל עליה תרומה כלשהי. מיותר לציין שמאות האמנים שמשתתפים שנה אחר שנה בתערוכה זוכים להכרה ולפניות חוזרות של לקוחות הבנק בסטודיו שלהם.

ולראייה – אני ראיתי צילום שלך, איתן, בתערוכה לפני כמה שנים ולאחר מכן התייצבתי בסטודיו שלך וקניתי 2 עבודות בכסף מלא. כידוע לך אני קונה בתערוכה רק כשהיא נסגרת על מנת לאפשר לאחרים לקנות.

מיותר לציין שהשנה משתתפים למעלה מ-550 אמנים מהשורה הראשונה.

אין בכוונתי להכנס לאיומים בדבר עצומות כאלו ואחרות. אני חושב שאתה מנסה לפגוע בדבר חשוב ביותר שזה רצונו של האמן לתת.

למה כשאני תורם ותורם מכספי אני תורם ללא התנייה – למה אתה מנסה לשנות את סדר היום של האמן שהחליט שזאת תרומתו השנתית ללא תמורת כסף אלא תרומה נטו שלו מהלב.

לתשומת ליבך אתה טועה ומטעה את ציבור האמנים שחברים באיגוד שלך לגבי בנק הפועלים.

האמת היא שהבנק תורם כל שנה מעל מליון ₪ לטובת התערוכה כאשר הכסף מיועד להדפסה של מאות קטלוגים מהודרים עם ציון שם האמן והתמונה אותה הוא מציג בתערוכה, הקמה וארגון למעלה מ-5,000 מ"ר של קירות לצורך תליית התמונות, תאורה לתמונות, פירוק התערוכה ושליחת התמונות לרוכשים וכן עבודה של צוות שאוסף את העבודות כ-6 חודשים מראש.

התערוכה היא לזכרה של הגב' לאה רבין ז"ל שהיתה מהתומכות הראשונות למען מחלת האיידס בישראל.

אני קורא לך לקחת את מכתביך הלא צודקים חזרה.

מיותר לציין שמי שאינו רוצה לתרום לתערוכה לא חייב לעשות זאת.

זאת מדיניות התערוכה שאני קבעתי לפני 11 שנה – זה לא מחייב אף אחד.

בברכה,

רן רהב

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!
[calendar id="6734"]

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!