משפט ואמנות

בחודשים הקרובים נפרסם מספר מאמרים העוסקים בקשר שבין משפט ואמנות.

במבט ראשון, החיבור בין המלים "משפט" ו"אמנות" נדמה כלא רלבנטי ואף אולי בלתי הולם. הרי עולם המשפט הוא פרגמטי, "ארצי", הפועל בתוך מסגרת ברורה מאוד, ואילו אמנות נתפסת כערך גבוה, מופשט, נשגב, אוטונומי ולא קשור לאילוצים פוליטיים, חברתיים, כלכליים או משפטיים. אולם, פעילויות שונות – כגון שכירת סטודיו, מכירת עבודות, תשלומים לרשויות המדינה, מיסוי, ביטוח, רכישת ציוד, חתימה על חוזים מול גלריות וצדדים אחרים – הן חלק בלתי נפרד מהעבודה האמנותית המקצועית. כל אלה הם נושאים שיש להם פן משפטי הנושא עימו חובות אך גם זכויות רבות, ועל כן רצוי כי כל אמן הרואה עצמו כפועל באופן מקצועי בזירה המסחרית יתוודע אליהם.

היכרות עם המסגרת המשפטית שבה פועל עולם האמנות והבנת הרלבנטיות של עולם המשפט לחייו המקצועיים של אמן יאפשרו זיהוי מוקדם יותר של בעיות ומחלוקות שעלולות לצוץ בעתיד, וכן ימנעו סכסוכים ועוגמת נפש, הנפוצים כל-כך בעולם זה.

את המאמרים תכתוב עו"ד נורית אשר פניג, העוסקת בהיבטים משפטיים בתחום האמנות והעיצוב, חוקרת, יועצת לגורמים פרטיים ועסקיים ומרצה למשפט ואמנות במוסדות ללימודי אמנות ואוצרות, וכן במיזמי אמנות שונים. עו"ד אשר פניג שימשה כחוקרת ויועצת משפטית במחקרו של איתן שוקר בנושא "היבטים כלכליים וחוקתיים הקשורים לתחום האמנות הפלסטית ומעמדו של האמן". בעלת תואר ראשון במשפטים ותולדות האמנות מאוניברסיטת תל-אביב, ותואר שני באמנות עכשווית מבית-הספר לאמנות של סותבי'ס בלונדון, שם התגוררה במשך שלוש שנים.

 

כחלק מהעלאת המודעות לנושא המשפטי, חברי האיגוד מוזמנים לשלוח שאלות הקשורות לפן המשפטי ואנו נשתדל לתת לכם מענה והכוונה. כתבו אל: igud.a.p@gmail.com
לחצו על התמונה לקישור לסדרת מאמרים שפרסמה עו״ד אשר פניג באתר ״ערב-רב״:
artlaw, נורית אשר פניג, ערב-רב
artlaw, נורית אשר פניג, ערב-רב
artlaw, נורית אשר פניג, ערב-רב
artlaw, נורית אשר פניג, ערב-רב
artlaw, נורית אשר פניג, ערב-רב
artlaw, נורית אשר פניג, ערב-רבartlaw, נורית אשר פניג, ערב-רב
artlaw, נורית אשר פניג, ערב-רב
artlaw, עו״ד נורית אשר פניג, ערב-רב
artlaw, עו״ד נורית אשר פניג, ערב-רב
artlaw, עו״ד נורית אשר פניג, ערב-רב
איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!
[calendar id="6734"]

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!