פעילות לשילוב אמנים ביוזמות להצבת אמנות במרחב הציבורי בישראל

כידוע לחברי וחברות האיגוד, אחת המטרות המרכזיות שלנו השנה היא להוביל מהלך שבו יוסדר בחוק שילובם של אמנים פלסטיים מקצועיים ביוזמות להצבת אמנות במרחב הציבורי בארץ. נכון להיום מתקיים מצב בלתי סביר שבו פרויקטים רבים של פיסול במרחב הציבורי (על תקציביהם הנכבדים) לא מובאים כלל לידיעת אמנים מקצועיים, אלא נמסרים על ידי הרשויות המקומיות לביצוע של קבלני דקורציה שמפיקים שלל גלובוסים, עפרונות ענק ו/או בעל חיים מכונפים מתוך קטלוג. כדי להוסיף חטא על פשע, נעדרים מרבית הפרויקטים הללו כל ליווי וייעוץ מקצועיים של אוצרים, מפיקים ואמנים מהתחום.

רצינו לעדכן שבחודש האחרון נפגשו נציגי האיגוד עם ח"כ עופר שלח, חבר סיעת יש עתיד ויו"ר שדולת התרבות בכנסת, והתייעצו איתו לגבי אופני הפעולה האפשריים שבעזרתם נוכל לקדם את היוזמה באמצעות חקיקה. הפגישה היתה חיובית מאד, ושלח הציע את עזרתו לקידום המהלך, אותו הוא זיהה כרצוי, מבורך ובעל סיכויים.

בנוסף, קיימנו בימים האחרונים פגישות בעניין זה עם הנהלת מועצת הפיס לתרבות ולאמנות ועם נציגות תחום התרבות במרכז השלטון המקומי. כל הגורמים הביעו נכונות להצטרף ליוזמה ולקדם אותה.

בקרוב נפרסם סיכום בהיר ותמציתי של מחקר ממושך שערכנו בנושא. בינתיים, המעוניינים מוזמנים לעיין בשני מחקרים רלוונטים. האחד, אודות מדיניות הפיסול הציבורי במדינות מערב אירופה לעומת המצב הקיים בישראל. השני הוא מחקר מקיף אודות המדיניות והמצב הקיים בארץ, בתוספת המלצות לשינוי.

נעדכן עוד על התפתחויות בנושא זה בהמשך הדרך. עיקבו אחרי הפירסומים שלנו באתר ובפייסבוק.

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״, וחברים בו כיום כ-1150 אמנים. אנחנו לא מתעסקים בתערוכות, אלא בהגדלת תקציב האמנות, בשיפור תשתיות ומעמד האמן. לתאטראות יש צי של לוביסטים, לכם יש אותנו.

חשוב לדעת

חברי וחברות האיגוד נכנסים חינם למלא מוזיאונים, מקבלים הנחות בבתי עסק בתחום האמנות, ויכולים להרשם לשלל סדנאות והכשרות מקצועיות מסובסדות. גרים בתל אביב? מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!