פרשנות בלתי נסבלת לצו ארנונה לציירים ופסלים בעיריית תל אביב

בהמשך להודעה שנשלחה לפני חודשיים אל חברי האיגוד בעניין ביקורי פתע שעורכת עיריית תל אביב בסטודיו של אמנים:
אנו מבהירים, מזהירים ומתריעים כי ההגדרה הנוכחית לצו הארנונה לציירים ופסלים (896) אינה משאירה מקום לפרשנות, ויש לוודא שאינכם חורגים מהגדרת הסיווג:
  • הסיווג ניתן לאמני ציור ופיסול בלבד.
  • במידה והעירייה מוצאת שהאמן/ית מלמדים בסטודיו- סיווג הארנונה המופחתת מבוטל.
  • מכירת עבודות בין כותלי הסטודיו מבטלת את ההטבה.
  • נציין כי ניתן לבצע מכירה מחוץ לכותלי הסטודיו (בביתכם, בבית קפה וכו').
 בשבועות האחרונים, בעקבות פניות של חברי האיגוד, למדנו כי הפקחים ממחלקת הארנונה פוקדים את חללי הסטודיו של אמנים ברחבי העיר באופן שיטתי ומגמתי. פקחים ללא ידע או הבנה בתחום, מתחקרים את האמנים, ומפרשים את הימצאותם של מצלמה או מחשב כהוכחה לקיומו של "עסק" או "בית מלאכה". לפרשנויות אלה השלחות משמעותיות, כשהגדרת חלל העבודה משתנה מ"סטודיו לאמנים" ל"שימושים כלליים", "בית מלאכה", או "עסק", להם תעריפי ארנונה גבוהים במאות אחוזים. כמו כן, מחלקת הארנונה מבצעת חיפוש באתרי האינטרנט של האמנים, בכדי לבדוק קיומם של שיעורים וסדנאות בתשלום בתחומי הסטודיו. אנא תשומת לבכם לנושא.
+++ חברי איגוד המתמודדים עם בעיה מול הפקחים ומחלקת הארנונה של עיריית תל אביב יפו מוזמנים לפנות אל האיגוד +++
וועד האיגוד פועל בנושא מול עיריית תל אביב יפו, ומתנגד בחריפות, לאכיפה הברוטלית, אי הבהירות לגבי הקריטריונים והתנאים, וההגדרה המוגבלת והארכאית. הוועד פועל בנושא באינטנסיביות:
  1. בתחילת חודש אפריל, שלחנו מכתב חריף אל ראש העיר תל אביב יפו, מר רון חולדאי, ובכירים נוספים בעירייה, ובו בקשה לכנס דיון דחוף בנושא.  לנוסח המכתב המלא לחצו כאן
  1. בסוף חודש אפריל, קיימנו פגישה במשרדו של סגן ראש העירייה – מר אסף זמיר, בנוכחות רכזת תחום האמנות הפלסטית – גב' צלילת בן נבט. לעיקרי הפגישה לחצו כאן   
  1. בסוף חודש מאי, נקיים פגישה במשרדו של מנכ"ל העיריה, בנוכחות מנהל אגף חיובי הארנונה, רכזת תחום אמנות פלסטית, מנהלת תחום חינוך תרבות וספורט בעירייה בכדי לבחון את הנושא לעומקו.
  2. בימים אלה, האיגוד עורך ביקורי סטודיו אצל אמנים שקיבלו מכתבי שינוי סיווג מהעירייה בכדי ללמוד מקרוב על המקרים ובכדי לסייע במכתבי העירעור לעירייה.

האמנית איריס חבר, חברת האיגוד, הסכימה לשתף במכתב הערעור שכתבה לאחר שהגדירו את הסטודיו שלה כבית מלאכה, והארנונה הוגדרה מחדש. המכתב מתאר את חווית ביקור הפקחים, ומבטא את התסכול אל מול מגבלות העירייה והיחס הלא מקצועי. לקריאה לחצו כאן

לידיעה בעיתון: "תמונה שבורה", סיון שדמון, זמן תל אביב, אפריל 2013

 

 

 

 

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״. חברים בו כיום מעל 1000 אמנים. אנחנו עובדים כל השנה כדי להגדיל את תקציב האמנות הפלסטית בישראל, ליזום תשתיות חדשות לתחום ולקדם את מעמד האמן. הצטרפו אלינו.

חשוב לדעת

הסטודיו בתל אביב? בעקבות מאמצי האיגוד מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!