עידכון מהמאבק להחזרת פרסי משרד התרבות לשנת 2020

17/12/2020

בפגישתנו האחרונה עם משרד התרבות נמסר לנו על הפקרת תחום האמנות הפלסטית לשנת 2020, וביטול פרסי המשרד והקרן ליוצרים עצמאיים לשנה זו. האיגוד דורש את הכפלת התקציב בשנה הבאה!

חברים וחברות, בשורה לא במיוחד משמחת בפינו מפגישתנו האחרונה עם משרד התרבות בנושא פרסי האמנויות שנגנזו השנה. למעשה, היא עגומה למדי.

זו השנה השניה ברציפות שבהן פרסי המצויינות באמנויות של משרד התרבות נעלמים. כזכור, בשנה שעברה, תחת השרה הקודמת, הצלחנו להחזיר את הפרסים לאחר מאבק ממושך ולחץ בלתי פוסק על המשרד. השנה, דווקא תחת שר התרבות החדש, נעלמו לא רק פרסי המצויינות של המשרד אלא גם הקרן ליוצרים עצמאיים (קרן שאת הקמתה דחף האיגוד בשנים האחרונות, ושתקציבה הכולל הוא 7.5 מיליון ש״ח בשנה) וכן בוטלו פרוייקטים מיוחדים וחשובים כמו אמן בקהילה. התקציבים האלה משמעותיים וחשובים בכל שנה – אבל השנה, כשפרנסתם של אמנים ואמניות רבות נפגעה ממשבר הקורנה, הם הפכו לקריטיים יותר מאי פעם.

את זה אנחנו חוזרים ומסבירים לשר התרבות ולאנשי משרדו בחודשים האחרונים.

לצערנו, בפגישה האחרונה עם אנשי המשרד נמסר לנו שאין דרך להציל את הפרסים של השנה. בהתאם למצב זה, אנחנו ממקדים כעת את מאבקנו בהכפלת תקציב פרסי האמנויות בשנה הבאה (פרסי המשרד, הקרן ליוצרים עצמאיים ופרוייקטים מיוחדים בתחום האמנות). בשלב זה, משרד התרבות לא נענה גם לבקשה זו. הובטח לנו ש״יעשה מאמץ״ לחלק את פרסי המצויינות של המשרד לשנת 2021. כלומר, כרגע, בשל הקיצוצים הצפויים בתקציב המדינה, גם הפרסים של השנה הבאה אינם מובטחים.

ההתפתחות האחרונה מטרידה ומאכזבת מאוד, והיא מגיעה דווקא בתקופה שבה במדינות מתוקנות רבות בעולם נעשים מהלכים נרחבים ומשמעותיים לשמירה על התרבות, תוך הזרמת תקציבים נוספים וחריגים לתחומי האמנות והתרבות. זאת מתוך הכרה בחשיבותם והכרחיותם לחברה תוססת, ביקורתית ובריאה.

אנחנו, כמובן, לא נוותר על החזרת התקציבים האלה ונמשיך להאבק, לנדנד ולעשות כל מה שאפשר כדי להחזיר את התקציבים הקריטיים הללו לאמנות הפלסטית בישראל. לצד זאת, אנחנו שמחים לראות לאחרונה התעוררות סביבנו בקרב האמנים, האמניות, האוצרים והאוצרות, ואת את הווצרותה של קואלציית אמנות פלסטית חדשה. בשבועות האחרונים אנחנו מובילים פעולה משותפת להחזרת התקציבים האלה.

0
    0
    מה הזמנתי
    אוי, אין כאן כלוםחזרה לחנות