07/07/2020

ראה אור ספרון העבודה של האיגוד להסדרת תחום האמנות הציבורית בישראל!

חברים וחברות, לצד אלפון האמנות הישראלי (הראשון!) עמלנו בחודשים האחרונים גם על הפקת ספרון העבודה של האיגוד להסדרת תחום האמנות הציבורית בישראל.

שנזכיר במה מדובר? מאה אחוז. בגדול, אנחנו מכינים את הקרקע כבר די הרבה זמן למהלך שיסדיר בחקיקה את תחום האמנות הציבורית בישראל. מה בעצם יש להסדיר? את המצב האבסורדי והעקום כיום, שבו אמנים ואוצרים מקצועיים (אתם ואנחנו) – אמנים בעלי הישגים, בוגרי מוסדות לימוד גבוהים, המקדישים את כל זמנם ומרצם לאמנות – אינם לוקחים חלק ברוב יוזמות הפיסול הציבורי בישראל. מדובר בתקציבים ענקיים שאמורים היו להגיע לתחום שלנו, אך עקב תהליכים בלתי שקופים ובלתי מקצועיים, מתבזבזים על כל מיני דקורציות צבעוניות של גלובוסים, סוסים מכונפים ועפרונות ענק.

לאחר גישושים שונים בכנסת, ובעידודו של ח”כ עופר שלח, הבנו שמה שדרוש הוא נוסח של הצעת חוק בנושא, וכן גיבוי של מחקרים ורעיונות מהנעשה בתחום במדינות מתקדמות בעולם.

וזה בדיוק מה שעשינו. בחודשים האחרונים עמלנו, יחד עם עורכת הדין נורית אשר פניג, על הנוסח הסופי של ״חוק הפיסול הציבורי״. הצעת החוק הזו מהווה את לב לבה של החוברת שהפקנו, והיא מלווה בשני מחקרים שהזמנו – האחד, מאת חוקרת האמנות חמדת כסלו, בנושא מימון ומעורבות אמנים מקצועיים ביוזמות אמנות ציבורית בעולם; השני, מאת יוליה פורשיק, אודות המצב הקיים בתחום האמנות הציבורית בישראל כיום. בנוסף כוללת הקדמה מאירת עיניים מאת יו”ר האיגוד, שחר פרדי כסלו, וכן איזור נספחים ובו שני מחקרים היסטוריים שביצע בעבר גוף המחקר של הכנסת בנושא יוזמות חקיקה מהעולם בתחום האמנות הציבורית, לצד סיכום פרי עטנו להשתלשלות העניינים אשר הביאה לקיצו המהיר והמצער של הנסיון היחיד עד היום להחיל בישראל (או בתל אביב, ליתר דיוק) תכנית של הקצאת אחוז אחד מתקציבי הבניה הציבורית להפקת יצירת אמנות ציבורית.

החוברת הופקה בעזרת תקציב ממפעל הפיס, ובשיתוף “המכון לנוכחות ציבורית” (מבית המרכז לאמנות דיגטלית בחולון) ו”ארטפורט“. היא מיועדת, אמנם, בראש ובראשונה לעיניהם של חברי כנסת, ראשי מועצות מקומיות ולוביסטים שמולם נעבוד במהלך הכנסת הקרובה כדי להסדיר את תחום האמנות הציבורית בישראל. אך אנו עובדים כעת גם על גרסה אינטרנטית ונוחה לשימוש, שתהיה זמינה בקרוב עבור כל חברי וחברות האיגוד.

את החוברת ואת האתר הייעודי עיצב אביב ליכטר.

0
    0
    מה הזמנתי
    אוי, אין כאן כלוםחזרה לחנות