01/03/2023

קריאת האיגוד וארגונים נוספים לראש הממשלה ושר החינוך לעצור את החקיקה הפוגעת בעצמאות הספרייה הלאומית

השבוע שלח האיגוד, ביחד עם פורום מוסדות התרבות וכשמונה עשר ארגוני תרבות נוספים, מכתב דחוף לראש הממשלה, לשר האוצר ולשר התרבות, ובו קריאה לעצור את החקיקה הפוגעת בעצמאות הספריה הלאומית.

———-

לכבוד

כבוד ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו

חבר הכנסת מר, יואב קיש-שר החינוך

מכובדי שלום רב,

הספרייה הלאומית של ישראל, שנוסדה בשנת 1892, היא בעלת מעמד עצמאי על פי חוק (2007), וייעודה הוא איסוף שימור ותיעוד של ידע, מורשת והיצירה התרבותית במדינת ישראל, להוות מרכז עולמי לאוצרות הרוח של העם היהודי ולספק גישה חופשית לכלל הציבור לאוספים הייחודיים האצורים בה.

מאז ומתמיד, הספרייה על אוספיה הרבים ויקרי הערך, ובכללם מחלקת הארכיונים רחבת ההיקף שלה, היוותה את מוסד מורשת התרבות הלאומי החשוב ביותר במדינת ישראל הנמצא מעל לכל מחלוקת והנהנה מאמון ציבורי רחב.

הצעת החוק החד-צדדית של שר החינוך, המבקשת לרוקן מתוכן את סמכויות מועצת הספרייה ולהכפיף את דירקטוריון הספרייה לשליטת השר, מאיימת על עצמאות הספרייה ועל יכולתה למלא את משימותיה. היא הופכת את הספרייה, בעל כורחה, לכלי משחק במערכה פוליטית כוחנית ובתוך כך פוגעת בשמה הטוב, באמון הניתן בה כמוקד להנחלת מורשת התרבות היהודית והישראלית, בשלימותה הרעיונית והחומרית ובהכנסותיה.

חירות הרוח והמחשבה ממעורבות פוליטית וחשבונות השלטון הן תנאי לפעילותם של גופי אקדמיה, תרבות ומוסדות מורשת התרבות. האיום על עצמאות הספרייה הלאומית הוא איום על כולנו ועל שמה הטוב של ישראל.

אנו קוראים לממשלת ישראל ולשר החינוך לעצור את יוזמת החקיקה החפוזה ואף לבטלה כליל, בטרם ייגרם נזק חסר תקנה לפעילותה של הספרייה הלאומית ולשימור הזיכרון הלאומי.

מחשבות על “קריאת האיגוד וארגונים נוספים לראש הממשלה ושר החינוך לעצור את החקיקה הפוגעת בעצמאות הספרייה הלאומית

 1. קוראת יחד עם המכתב לממשלת ישראל ולשר החינוך לעצור את יוזמת החקיקה החפוזה ואף לבטלה כליל, בטרם ייגרם נזק חסר תקנה לפעילותה של הספרייה הלאומית ולשימור הזיכרון הלאומי.

 2. הספרייה הלאומית היא נכס תרבות שאסור לפגועה בוא. הוא לא שייך למפלגה כל שהיא או למפלגה כל שהיא.
  הספרייה חייבת להישאר עצמאית לתמיד.

  גליה גביש – אמנת ואוצרת

 3. במשך השנים הכרתי מוסדות בהם הממשלה מינתה מקורבים שלהם. שהתחלפה הממשלה מינו מקורבים חדשים. בעקבות המינויים החדשים השתנתה המדיניות ואיתם התוכניות. הרבה פעמים נחוצים כמה שנים כידי ליישם תוכנית.
  עם השנים המוסדות האלה התדרדרו יותר ויותר עד להמלצות לסגור אותם.

 4. הספריה הלאומית חייבת להיות עצמאית ולא פוליטית.לשמור על נכסי צאן וברזל של המדינה ללא אפליה בין גזע דת ומין.

 5. קוראת יחד עם המכתב לממשלת ישראל ולשר החינוך לעצור את יוזמת החקיקה החפוזה ואף לבטלה כליל, בטרם ייגרם נזק חסר תקנה לפעילותה של הספרייה הלאומית ולשימור הזיכרון הלאומי.

 6. קוראת יחד עם המכתב לממשלת ישראל ולשר החינוך לעצור את יוזמת החקיקה החפוזה ואף לבטלה כליל, בטרם ייגרם נזק חסר תקנה לפעילותה של הספרייה הלאומית ולשימור הזיכרון הלאומי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0
  0
  מה הזמנתי
  אוי, אין כאן כלוםחזרה לחנות