1% לנשמה – המאבק להצלת התרבות

11/09/2014

איגוד האמנים הפלסטיים הצטרף למטה המאבק להצלת התרבות. הגוף פועל בנחישות בכדי להגדיל את תקציב התרבות בישראל באופן משמעותי. הפעילות מתרחשת במספר מישורים: דיונים עם משרד התרבות והאוצר, תכנון קמפיין בנושא, יצירת סרטים ויראליים להסברה ועוד. הגוף מעסיק אנשי מקצוע מתחומי יחסי הציבור, לוביסטית בכנסת, מומחה למשברים, פרויקטור ומומחי מדיה. תקציב הפעילות ממומן ע״י פורום מוסדות תרבות, שח״ם (איגוד שחקני המסך) ואמ״י (איגוד אמני ישראל בתחום הפרפורמטיבי). אנו מאמינים שהתגייסות של האמנים לטובת המאבק תוכל להביא לשינוי אמיתי. נעדכן אתכם בפעולות ספציפיות שניתן להצטרף אליהן. לאחרונה מטה המאבק שלח מכתב גלוי לשר האוצר בעניין.

3 בספטמבר 2014

לכבוד

מר יאיר לפיד,

שר האוצר.

יאיר לפיד היקר,

אנחנו, יוצרים, אנשי רוח, אמנים ומנהלי מוסדות תרבות, פונים אליך בדרישה    לממש את אחריותך כאיש ציבור נבחר וכשר האוצר, ולהציל את התרבות במדינת ישראל.

אתה, כיוצר שגדל בבית של יוצרים, יודע שהתרבות איננה “סקטור” ואינה שייכת ל”שמאל” או ל”ימין”, אלא היא נשמת אפו של המין האנושי, הגל הרוחני העמוק שהודף אותנו, כל פעם מחדש, לחופם של החיים.

תרבות איננה מותרות, אלא מצע גידול הכרחי לבנייה של חיים אותנטיים.

תרבות עמוקה ומשמעותית איננה יכולה להתהוות בכור היתוך מצמית, של “כלכלה חופשית” היוצר אחידות וקיבעון, אלא רק בסביבה סובלנית ותומכת הקוראת לדיאלוג פתוח וחופשי בין קולות וניגודים. “איש למינהו” – אולי תמציתה המזוקקת ביותר של האמונה היהודית.

אתה, כסופר, וכבנה של סופרת, יודע משהו על תהליכי ההבשלה של יצירה אותנטית, על התמיכה ותנאי הגידול להם היא זקוקה וראויה. על הזמן והכאב שבין הפוטנציאל האינסופי לקשיי ההגשמה.

אתה, כמו כולנו, יודע ומאמין שתרבות פורייה ודינאמית, בנוסף להיותה אבני הבניין המוסריות והערכיות של חברה אנושית, היא גם ההסברה הטובה ביותר, השגרירה הטובה ביותר,  ואין ראויה ממנה, להוות ענף ייצוא גאה, במדינתו של “עם הספר”.

לכן אנחנו פונים אליך – אל תפקיר את התרבות שלנו. אל תיתן יד לאפשרות הנוראה, שאחרי שהקונפליקטים החיצוניים, אינשאללה, יירגעו, נביט אל תוך עצמנו ונגלה שעגלתנו ריקה.

אנחנו פונים אליך, בבקשה דחופה, לחלץ מיידית את עולם התרבות מהמצוקה בה הוא נמצא וכן, להציע ולהעלות את “חוק התרבות” ולדאוג להעביר אותו במליאת הכנסת.  חוק הקובע, שבמדינת ישראל, כמו בכל מדינה  נאורה בעולם, התרבות תזכה לפחות לאחוז אחד מתקציב המדינה. חוק שיבטיח שהתרבות, השורש, הגזע והענפים שמהם כל פרט מאתנו מצמיח את עליו וניצניו, תזכה למנת החמצן והמים לה היא ראויה. כי בנקודה שבה אנחנו נמצאים, זו באמת שאלה של מוות או חיים.

מחשבה אחת על “1% לנשמה – המאבק להצלת התרבות

  1. אין אפשרות לכתוב תגובה רצינית במקום הצר הזה !כתבתי מספר פעמים הכתוב נבלע מאחור ,,ואין אפשרות לראות את הכתוב במקשה אחת.

סגור לתגובות.

0
    0
    מה הזמנתי
    אוי, אין כאן כלוםחזרה לחנות