המדינה שמשלמת לאמנים פשוט כדי שימשיכו לעבוד

פיילוט חדש באירלנד מעניק משכורת שנתית בסיסית ל-2000 לאמנים לתקופה של שלוש שנים.
30/04/2023

פיילוט חדש של משרד התרבות באירלנד מעניק משכורת שנתית בסיסית ל-2000 יוצרים פשוט כדי להמשיך ליצור.

באוקטובר האחרון החלה לפעול באירלנד תכנית פיילוט המעוררת בעולם עניין רב – כ-2000 יוצרים מקומיים יקבלו משכורת שנתית בסיסית על סך 16,900 יורו (63,000 ש״ח בקירוב) במשך שלוש שנים, פשוט כדי להמשיך ליצור.

הפרויקט הוא יוזמה של שרת התרבות האירית, קתרין מרטין (זמרת מקצועית לשעבר). הרעיון – סיפרה השרה בכתבה של הניו יורק טיימס – עלה בזמן מגפת הקורונה, ובעקבות סגירת המוזיאונים, התאטראות ואולמות המופעים במדינה. מרטין הקימה צוות חשיבה במטרה לחשוב על האופן שבו הממשלה יכולה לעזור לתעשיית התרבות המקומית לשרוד את המשבר, ולסייע ליוצרים להמשיך ליצור בתקופה של חוסר יציבות. צוות החשיבה של השרה זיהה את הערך הרב של עולם התרבות – גם פנימה, ביצירת זהות תרבותית למדינה ולתושביה, וגם כגורם כלכלי חשוב בשמירה על אירלנד כמדינה שבה מעניין לבקר, לעבוד ולחיות. ההמלצה המרכזית של צוות החשיבה הייתה הקמת פיילוט של הכנסה בסיסית ליוצרים. תקציב הפיילוט – שזכה לתמיכה חוצת מפלגות באירלנד – הוא 33.8 מיליון יורו בשנה.

קול קורא להגשת בקשות להשתתפות בפרויקט נפתח בחודש אפריל שעבר, ופנה לאמנים פלסטיים, יוצרי תאטרון, סופרים, רקדנים, זמרי אופרה, קולנוענים, אנשי קרקס ואדריכלים. היוצרים נדרשו לצרף להגשת המועמדות שתי הוכחות לכך שהם יוצרים מקצועיים (חברות באיגוד מקצועי, הכנסות ממכירות או ביקורות על יצירתם בעיתונות.)

אף שהפרויקט החל במטרה לסייע ליוצרים להתאושש מהפגיעה הכלכלית של מגפת הקורונה, באירלנד ובמדינות נוספות מביטים על הניסוי הזה כאפשרות למודל חדש לאופן שבו החברה מעריכה ומתייחסת לעבודתם של אמנים. בזמן הפרויקט, עורכת ממשלת אירלנד מחקר על האפקט שיש למשכורת האוניברסלית ליוצרים על היצירתיות, על הזמן שהם מקדישים מדי יום ליצירה, על בריאותם ועל יכולתם להרוויח הכנסות נוספות מאמנות, תוך השוואה לפעילותם של אמנים שאינם לוקחים חלק בפיילוט. לדברי השרה מרטין בכתבה, פוליטיקאים וארגוני אמנות מאנגליה, אוסטרליה, ניו זילנד ובלגיה כבר יצרו עמה קשר כדי לשמוע פרטים נוספים על התכנית.

לכתבה על הפרויקט בניו יורק טיימס לחצו כאן.

למידע על הפיילוט באתר ממשלת אירלנד לחצו כאן.

.” 

מחשבות על “המדינה שמשלמת לאמנים פשוט כדי שימשיכו לעבוד

סגור לתגובות.

0
    0
    מה הזמנתי
    אוי, אין כאן כלוםחזרה לחנות