מחקר משותף לאיגוד ולמשרד התרבות ממליץ על החזרת והרחבת פרויקט ״אמן בקהילה״

כידוע לכולנו, במהלך השנה האחרונה בוטלו או נעלמו פרויקטים ותקציבים חשובים מאוד לתחום שלנו. החשובים שבהם הם פרסי משרד התרבות לשנת 2020, ופרויקט ״אמן בקהילה״. אנחנו נאבקים על החזרתם כבר חודשים ארוכים, ואחת המשימות שלנו בשנה הקרובה היא המשך מאבק עיקש על התקציבים והפרויקטים שניתן להציל. אנחנו עומדים בקשר רצוף עם אנשי משרד התרבות ולא מרפים מהנושא, ואת זה נמשיך לעשות עד להחזרת הפרסים והתקציבים הללו.

פרויקט ״אמן בקהילה״, שפועל בישראל מאז שנת 2000, הוא אחת הדרכים הבודדות שבהן מתקצב משרד התרבות אמנים מצטיינים באופן ישיר, ללא גורמים מתווכים. בנוסף, זהו פרויקט חשוב מאין כמותו בהבאת האמנות העכשווית אל הפריפריה של ישראל, וחשיפת קהלים מגוונים לאמנות וליצירה, גם אם ידם אינה משגת ביקורים תכופים במוזיאון.

בפגישתנו האחרונה עם שר התרבות, חילי טרופר, כשביקשנו תשובות על דבר ביטול פרויקט ״אמן בקהילה״ השנה, הסביר השר כי הפרויקט בוטל משום שחשב שהאימפקט שלו קטן מידי, וכי הוא מעוניין לבחון חלופות ודרכים לשיפורו. מיד הרמנו את הכפפה.

בחודשיים האחרונים יחידת המחקרים של האיגוד ביצעה מחקר מקיף בנושא האפקטיביות של ״אמן בקהילה״, בחינת מודלים של פרוייקטים דומים ומוצלחים ברחבי העולם וכן המלצות להחזרת ושיפורו. המחקר הוזמן במשותף עם משרד התרבות, כדי לאפשר למקבלי ההחלטות במשרד להשיב את פרויקט אמן בקהילה במהירות האפשרית. המחקר יוגש השבוע לשר התרבות ולראשי המשרד.

חשוב לנו מאוד לשתף את חברי וחברות האיגוד בידע שנוצר במסגרת עבודת האיגוד. כמו במחקרים הקודמים שהפקנו בשנה החולפת, גם המחקר הזה זמין להורדה חופשית עבור ציבור האמנים והאמניות בישראל.

את המחקר ערכו עבור האיגוד ד״ר אלעד ירון והגברת רות אברהם.

איגוד האמנים הפלסטיים נוסד בשנת 1934 תחת השם ״אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל״. חברים בו כיום מעל 1000 אמנים. אנחנו עובדים כל השנה כדי להגדיל את תקציב האמנות הפלסטית בישראל, ליזום תשתיות חדשות לתחום ולקדם את מעמד האמן. הצטרפו אלינו.

חשוב לדעת

הסטודיו בתל אביב? בעקבות מאמצי האיגוד מגיעה לכם הנחה בארנונה על הסטודיו!

הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו, וכבדו את תיבת הספאם שלכם במעדן מלכים!