״בכוריאוגרפיה עמותת גג איפשרה לבלוב מטורף. אנחנו רוצים שזה יקרה גם באמנות פלסטית.״

שיחה על תכנית העבודה לשנה הקרובה עם יו״ר האיגוד, ד״ר שחר פרדי כסלו, ועם גזברית האיגוד, ורדה גבעולי.
01/03/2024
יו״ר האיגוד, ד״ר שחר פרדי כסלו, ממשש פרי בעיניים קשורות.

שיחה על תכנית העבודה לשנה הקרובה עם יו״ר האיגוד, שחר פרדי כסלו, ועם גזברית האיגוד, ורדה גבעולי.

קיימנו השבוע שיחת עידכון עם יו״ר האיגוד, שחר פרדי כסלו, ועם ורדה גבעולי, גזברית האיגוד, על הצמיחה הארגונית של האיגוד בשנה האחרונה, ועל תכניות העבודה והחזון לשנה הקרובה.

הי פרדי, הי ורדה. תוכלו לספר בכמה מילים מה אתם עושים כחברי הוועד המנהל באיגוד?

פרדי: ורדה ואני מנהלים עבור האיגוד בהתנדבות את התקציבים שבדרך כלל מנוהלים על ידי מנכ״ל וגזבר בשכר. אנחנו ארגון רזה, ועבודת התנדבות היא חלק מהעניין. הצטרפתי לוועד המנהל של האיגוד בשנת 2015 בעיקר כדי לקדם הסדרה של תחום האמנות במרחב הציבורי. זה עדיין דבר שחשוב לי, ושבהחלט נמצא בתכניות העבודה שלנו, אבל ברגע שנכנסים לאיגוד נגלים עוד המון אפיקים אסטרטגיים שקשורים לקידום התחום, לתקציבים פוטנציאליים ולקשר עם מוסדות, והבנתי שאמנות במרחב הציבורי היא רק פרט אחד בתוך מכלול רחב יותר של אסטרטגיה. בהיבט האסטרטגי הזה התחלתי לפתח עניין ער. האיגוד כגוף שלא רק נותן שירותים לאמנים, אלא גם מוביל מהלכי מדיניות בצורה מסודרת וברת קיימא. וזה האתגר השני שמעניין אותי – ברות הקיימא של האיגוד כארגון. זה דבר שלא חשבתי שיעסיק אותי כשהצטרפתי לוועד המנהל. במשך שנים האיגוד היה ארגון שנשען בעיקר על כוח עבודה מתנדב. זה יצר תלות גדולה באנשים הספציפיים שנמצאים בוועד, וכשאין זמן אז יכולה להיות תקופה שלא ממש עובדים. האתגר היה לבנות מנגנון יציב שיעבוד טוב מעצמו ושיפחית קצת מהדרישה של המתנדבים להנשים כל הזמן. זה דבר שהתקדמנו איתו מאוד בשנים האחרונות. בנינו צוות קטן ויעיל שמוביל את עצמו לצמיחה. 

״במשך שנים האיגוד היה ארגון שנשען בעיקר על כוח עבודה מתנדב. זה יצר תלות גדולה מדי בוועד המתנדב. האתגר היה לבנות מנגנון יציב שיעבוד טוב מעצמו. בשנתיים האחרונות בנינו צוות קטן ויעיל שמוביל את עצמו לצמיחה.״ 

ורדה: בנוסף לניהול התקציב השנתי של האיגוד וביצוע כל הבירוקרטיה מול רואי החשבון ומשרד התרבות, אני באופן אישי התמסרתי מאז ה-7.10 גם לפעילות שלנו לטובת אמנים מפונים שנפגעו. עמדתי בקשרים עם אמנים שפונו מהסטודיו ותרמנו להם חומרים, ומכיוון שאני גרה ביפו העתיקה גם ליוויתי באופן אישי את האמנים ברזידנסי שיזמנו לאמנים מפונים פה בשכונה. יחד עם רויטל גם יצגתי את האיגוד בפרויקט חלוקת מענקי החירום המשותפת לקרן אמנות עם שחר, קרן פלומס ולאיגוד. אני רואה את העבודה באיגוד כפעילות הציבורית שלי, כתרומה שלי לחברה, ונהנית מזה.

פרדי: האיגוד מאפשר לנו גם לקדם יוזמות, לייצר שיתופי פעולה, ובאופן כללי אנחנו רוצים ויכולים לשמש מטריה ליזמות חברתית של אמנים. ״האוצר״, לדוגמא, הוא פרויקט שחשבתי עליו לפני כמה שנים, בעקבות תערוכה במוזיאון תל אביב, אבל לא היה שום סיכוי שאוכל לבצע אותו כאדם פרטי. זה דבר שרק ארגון כמו האיגוד יכול היה להוביל, יחד עם רויטל והעירייה. אם קורא את הראיון הזה חבר או חברת איגוד שיש לו רעיון קונקרטי ליוזמה ציבורית/חברתית בתחום, אנחנו נשמח לקדם את זה איתכם. צרו איתנו קשר.

אנחנו רוצים ויכולים לשמש מטריה ליזמות חברתית של אמנים. אם קורא את הראיון הזה חבר או חברת איגוד שיש לו רעיון קונקרטי ליוזמה ציבורית/חברתית בתחום, אנחנו נשמח לקדם את זה איתכם. צרו איתנו קשר.

אתם יכולים לספר קצת על הצמיחה הארגונית הזו של השנה האחרונה?

פרדי: הפרויקט המשותף שלנו עם קרן פלומס הוא הבשלה של סוג החשיבה האסטרטגית שדיברתי עליה קודם. כשנסגר בית ספר בסיס התחלנו דיאלוג עם הקרן, שחיפשה להבין מה התחום צריך, מה האמנות הישראלית צריכה. היו לנו הרבה שיחות על זה. לצד המענקים לאמנים, הקרן החליטה להוביל יחד איתנו מהלכי מדיניות במטרה לשפר את המעמד של האמן והסדרת תשלום שכר אמן כסוגיה ראשונה, סמלית ומשמעותית. יצאנו למסע חיפושים די ארוך, ובסופו מצאנו את רויטל ואנה, שמובילות את פרויקט שכר האמן יחד עם הקרן. בתוך שכר אמן יש לנו שני מהלכים מקבילים – להכניס תשלום שכר אמן כתנאי סף לתמיכה בגלריות ציבוריות, ולהביא תקציב יעודי נוסף לתשלום שכר אמן. עשינו התקדמות גדולה עם משרד התרבות עד אוקטובר, ואנחנו מאמינים שהשנה נשלים את העבודה על הפרויקט הראשון הזה. שיתוף הפעולה עם הקרן יימשך בפיתוח מהלך נסיוני לקידום הצבת יצירות אמנות פלסטית במוסדות ציבור ורשויות מקומיות. פרט לערך הכלכלי לאמן, הפרויקט נועד להנכיח את החשיבות של האמנות הפלסטית לחברה ולקהילה, כצעד הכרחי לקראת עלייה בהשקעת משאבים בתחום על ידי הרשויות.

ורדה: אמנות במרחב הציבורי, אגב, זו גם הסיבה שבגללה אני הצטרפתי לוועד המנהל, רק בשנת 2001… ויש לנו עוד פרויקט נפרד וארוך טווח – הקמת עמותת גג לאמנות הפלסטית.

״המטרה היא להוביל מהלכי מדיניות בצורה מסודרת וברת קיימא. הפרויקט המשותף שלנו עם קרן פלומס הוא הבשלה של סוג החשיבה האסטרטגית הזו. להוביל יחד מהלכי מדיניות במטרה לשפר את מעמד האמן.״
גזברית האיגוד, ורדה גבעולי. צילום: יערה רבינוביץ.

תוכלו להסביר קצת במה מדובר?

פרדי: עמותת גג זה דבר שקיים בשנים האחרונות בתחומים אחרים, נער הפוסטר של זה הם עמותת הכוריאוגרפים. זה בעצם פתרון לזה שהמדינה לא כל כך יודעת איך לשלם ישירות ליוצרים. המדינה יודעת לשלם לעמותות ולגופים ולמוסדות, והתיווך הזה מייצר סחבת בירוקרטית שחוסמת את האפשרות של כל האמנים הפלסטיים המקצועיים בישראל לגשת ישירות לתקציבים של משרד התרבות.

ורדה: זה בעצם ארגון צינור שמעביר את הכסף מהמדינה. הוא מאפשר למדינה לתמוך ישירות בפרויקטים של יוצרים רבים אבל לעבוד מול גוף אחד, שאחר כך עובד בעצמו מול היוצרים ומספק להם שירותים משרדיים והנהלת חשבונות.

פרדי: המטרה של משרד התרבות הרי היא לתת כסף לתרבות, אבל כל הכסף שמיועד לתרבות – שבעצם מיועד ליוצרים – הולך לגופים ומוסדות כי המדינה לא יודעת איך להעביר אותו ישירות ליוצרים. כשיש לתחום שלך עמותת גג, לא צריך להסתפק יותר במפעל הפיס ובעוד קרן או שתיים שאולי ישנו את מצבו של אמן מסויים לשנה מסויימת. זה מאפשר מקור תקציבי משמעותי של המדינה שתומך כל שנה במיליוני שקלים בפרויקטים. עמותת הגג איפשרה בכוריאוגרפיה לבלוב מטורף, ואנחנו רוצים שזה יהיה המצב גם באמנות פלסטית. יש כל מיני חסמים בפני עמותת גג באמנות הפלסטית. אנחנו נצטרך לבנות מנגנון שיתאים את זה לתחום שלנו, להבין את הקריטריונים ואיך זה יכול לעבוד. אנחנו עובדים על זה עכשיו, מבינים את המודלים הקיימים, ובהמשך אנחנו נפרסם את המחקר גם לציבור האמנים.

״המטרה של משרד התרבות הרי היא לתת כסף לתרבות, אבל כל הכסף שמיועד לתרבות – שבעצם מיועד ליוצרים – הולך לגופים ומוסדות כי המדינה לא יודעת איך להעביר אותו ישירות ליוצרים. עמותת גג היא הפתרון. בכוריאוגרפיה עמותת גג איפשרה לבלבול מטורף, ואנחנו רוצים שזה יהיה המצב גם באמנות פלסטית.״

עוד משהו לסיום? 

פרדי: בשנה האחרונה גדלנו מאוד, גם בהיקף הפעילות וגם במספר החברים. אנחנו עכשיו כבר מעל 1100 חברים, אבל צריך עוד. בגלל שדמי החבר סמליים כל כך, ובגלל שאני מכיר את היקפי העשייה של האיגוד, זה נראה לי לא הגיוני שאמנים מקצועיים ופעילים לא יהיו חברים באיגוד. זה לא רק עניין של הטבות וחינמים ושירותי יעוץ מסובסדים. כל חבר וחברה נוספים נותנים לנו כח מול מקבלי החלטות. אנחנו ממש רואים את זה בעבודה מול משרד התרבות ומול הרשויות המקומיות. אם עוד לא הצטרפתם אלינו, עכשיו יהיה זמן טוב לעשות את זה.

להצטרפות לאיגוד לחצו כאן.

כבר חברים אבל עוד לא הספקתם לחדש חברות השנה? לחידוש חברות לשנת 2024 לחצו כאן.

״זה נראה לי לא הגיוני שאמנים מקצועיים ופעילים לא יהיו חברים באיגוד. כל חבר וחברה נוספים נותנים לנו כח מול מקבלי החלטות. אנחנו ממש רואים את זה בעבודה מול משרד התרבות ומול הרשויות המקומיות. אם עוד לא הצטרפתם אלינו, עכשיו זה זמן טוב לעשות את זה.״
0
    0
    מה הזמנתי
    אוי, אין כאן כלוםחזרה לחנות