“הרבה אמנים נפגעו כלכלית וצריכים תמיכה כדי להמשיך לעבוד”

שיחה קצרה עם יערה צח, מנהלת פרויקט חדש למענקים לסבסוד סטודיו מטעם קרן פלומס והאיגוד.
18/04/2024
יערה צח, מנהלת שני פרויקטי החירום החדשים של קרן פלומס והאיגוד. צילום: לנה גומון.

במקביל לפרסום הקול הקורא לפרויקט החירום החדש של קרן פלומס והאיגוד למענקי סבסוד סטודיו לאמנים ואמניות מקצועיות, שוחחנו עם מנהלת הפרויקט, יערה צח, על הרעיון שמאחוריו, על דגשים להגשה ועל פרויקט מענקים נוסף שייצא בקרוב לדרך.

הי יערה, ברכות על ההצטרפות לצוות. תוכלי לספר על התפקיד שלך במסגרת האיגוד? 

תודה, אני שמחה מאוד להצטרף. בשבועות האחרונים השתלבתי בצוות העבודה של האיגוד וקרן פלומס, ואני מנהלת במסגרת הזו שני פרויקטי חירום חדשים שנוצרו בעקבות אירועי ה-7 באוקטובר. שני הפרויקטים נועדו לתמוך באמניות ואמנים שנפגעו כלכלית בתקופת המלחמה. הפרויקטים הקודמים שהאיגוד והקרן יזמו מאז אוקטובר התמקדו בעיקר בסיוע לאמנים מפונים מהעוטף ומהצפון. בעקבות סקרים ושיחות שקיימנו עם אמנים ברחבי הארץ בחודשים האלה, וגם על סמך הנסיון האישי שלנו, אנחנו יודעים שהרבה אמניות ואמנים בכל הארץ נפגעו כלכלית בחצי השנה האחרונה וצריכים תמיכה כדי להמשיך לעבוד. הפרויקטים החדשים מיועדים לאמנים מקצועיים מכל רחבי הארץ. הם מיועדים לאמניות, אמנים וקבוצות שפועלים בשלל המדיומים כולל ציור, פיסול, מייצב, צילום, וידאו, מיצג, אמנות השתתפותית וחברתית ואמנות רב תחומית.

״הפרויקטים הקודמים שהאיגוד והקרן יזמו מאז אוקטובר התמקדו בעיקר בסיוע לאמנים מפונים מהעוטף ומהצפון. הפרויקטים החדשים מיועדים לאמנים מקצועיים מכל רחבי הארץ.״

תוכלי לפרט קצת על שני הפרויקטים?

הפרויקט הראשון, שהקול הקורא שלו יצא ממש בימים אלו הוא מענקי סבסוד סטודיו לאמנים.

כאמניות, ברור לנו שסטודיו הוא הרבה יותר מחלל עבודה. הוא עוגן. הוא מאפשר לנו לשמור על רצף העבודה. הוא גם מקום לאחסון העבודות, וזה גם חשוב. שכירות של סטודיו היא הוצאה כבדה וקבועה, שהרבה פעמים לא מחזירה את עצמה, לפחות בחלק מהתקופות.

אנחנו רוצים למנוע מצב שבו אמניות ואמנים שגם בשגרה נאבקים כלכלית, יקלעו בתקופה הקשה והממושכת הזו לקושי כלכלי שייאלץ אותם לוותר על הסטודיו וימנע מהם להמשיך לעבוד. במסגרת המענק הזה קרן פלומס והאיגוד יחלקו כ-20 מענקים על סך 18 אלף ש”ח כל אחד, שנועדו לאפשר לאמנים מרחב נשימה כדי להמשיך להחזיק סטודיו. על ההגשות תעבור ועדה עצמאית של אמנים ואוצרים שתחלק את המענקים על פי קריטריונים של נחיצות הסטודיו, איכות אמנותית ופגיעה כלכלית עקב המלחמה. בשל הדחיפות, הבחירה והעברת המענקים תתבצע במהירות. חשוב לציין שהאמנים שיקבלו את התמיכה הזו לא יצטרכו להוכיח שהכסף הלך לשכירות סטודיו. אם יש להם צורך דחוף יותר, לא נכביד עליהם. פרטיות מקבלי המענקים תשמר, ושמותיהם לא יפורסמו.

״אנחנו רוצים למנוע מצב שבו אמניות ואמנים שגם בשגרה נאבקים כלכלית, יקלעו בתקופה הקשה והממושכת הזו לקושי כלכלי שייאלץ אותם לוותר על הסטודיו וימנע מהם להמשיך לעבוד.״

הפרויקט השני שאני עובדת עליו הוא כרגע רעיון שנועד לתמוך ישירות באמניות ואמנים דרך רכישת עבודות שלהם על ידי מוסדות ציבור והצגתן לקהל. מעבר לתמיכה הישירה באמנים בתקופה הזו, אנחנו מאמינים שפרויקט כזה יכול לשמש כבסיס לפרויקט עתידי רחב של האיגוד וקרן פלומס לקידום אמנות עכשווית במוסדות ציבור. זו דרך נפלאה לקרב ולחשוף לאמנות עכשווית ציבור שלא פוקד בשגרה מוזיאונים וגלריות. נעדכן עוד בקרוב.

האם אפשר להגיש מועמדות לשני הפרויקטים?

כן, אפשר להגיש מועמדות לשניהם (אבל לקבל רק פעם אחת). אגב, גם אם הגשתם כבר למסלול התמיכות הישירות הרגיל של קרן פלומס בתחילת השנה, אתם יכולים להגיש גם לפרויקטי החירום. אין התנגשות. 

ההגשה פתוחה רק לחברי האיגוד?

לא, היא פתוחה לכלל האמנים המקצועיים בישראל. אם אתם אמניות ואמנים מקצועיים ועוד לא הצטרפתם אל האיגוד, זו הזדמנות טובה להצטרף ולתמוך בפעילויות השונות שלנו.

״ההגשה פתוחה לכלל האמנים המקצועיים בישראל. אם אתם אמניות ואמנים מקצועיים ועוד לא הצטרפתם אל האיגוד, זו הזדמנות טובה לעשות זאת.״

לסיום, יש לך עצה או שתיים למי שמגיש לקול הקורא לסבסוד סטודיו?

כן, כדאי להסביר בהגשה מהי משמעות הסטודיו לעבודתכם. ציינו גם אם יש דברים שמייחדים את סוג הפעילות האמנותית שלכם – בתקופה הזו או בכלל – שבגללם עולה צורך מיוחד בחלל עבודה. המענק מיועד למי שעובדים בסטודיו באופן קבוע, כך שאם אתם כבר שוכרים חלל עבודה אבל מתקשים להמשיך להחזיק בו, או לחלופין נאלצתם לעזוב את הסטודיו שלכם בעקבות המלחמה, זה משהו שכדאי לציין.

לגבי תיק העבודות, הוא אמור לשקף בצורה טובה את העשייה האמנותית שלכם. כדאי לכלול עבודות מתועדות היטב, וחשוב להקפיד לצרף את כל המידע שביקשנו לגביהן. מלבד זה חשוב לוודא שקורות החיים מעודכנים ומותאמים לדרישות שצוינו בקול הקורא. 

מחשבה אחת על ““הרבה אמנים נפגעו כלכלית וצריכים תמיכה כדי להמשיך לעבוד”

סגור לתגובות.

0
    0
    מה הזמנתי
    אוי, אין כאן כלוםחזרה לחנות